Az egészséges, kiegyensúlyozott étrendet nem kell túlmisztifikálni, tényleg semmi csodaszer, csodakaja nem kell a megvalósításához. Itt van például ez az öt egyszerű lépés, amit ha megteszel, tuti, hogy jó úton jársz!
1. Egyél napi ötször!
Látom, máris forgatjátok a szemeiteket: "Nem vagyok éhes reggel, meg inkább alszom még 10 perccel tovább...esélyem sincs tízóraizni, uzsonnázni, ezekre se időm, se kapacitásom, örülök, ha az ebédszünetben van időm enni, de nyugi, a vacsorám az teljes, akkor bepótolom a napi kimaradásokat."
A megfelelő energia- és tápanyagtartalmú reggeli (lassan felszívódó szénhidrátok, fehérjék, zsírok) biztosítja, hogy megfelelő energialökettel induljunk neki a napnak. És igen, tudom, hogy sokan kibírjátok evés nélkül (vagy 1-2 pohárnyi tejeskávéval?) akár ebédig is, de azt érdemes azért fejben tudni, hogy ez nem optimális a szervezetünk egyensúlyi működése szempontjából. A nem kielégítő reggeli/délelőtti energiaellátottság rontja a koncentrációképességet, negatív hatással van szellemi teljesítményünkre is.
Olvastad már?
A reggeliből ne csináljunk viccet!
2. Egyél rendes kaját!
Mert megérdemled. De tényleg. Olyan sok pénz költünk műkajákra, de ha 20 forinttal drágább az alma kilója, akkor már húzzuk a szánkat. Lassíts le a vásárlásnál és mielőtt elkezdenél felpakolni a pénztárszalagra, fusd át még egyszer a kosaradat és cseréld le a félkész-, késztermékeket rendes ételekre! (Ahogy kedvenc egészségmissziós séfem, Jamie Oliver mondja: "A valódi ételnek nincsenek összetevői. A valódi étel maga az összetevő.")
Olvastad már?
Mindent az egészséges zabkásáról
3. Tervezd meg a menüt!
Kell hozzá toll+papír vagy modernebb verzióban egy okostelefon meg egy bevásárlólista applikáció. Ójaj, hogy erre sincs időd? Dehogy nincs - heti fél óra max., idővel pedig rutinból megy majd 15-20 perc alatt is. Érdemes rászánni. Egészségesebb is lesz a menü, és akár hiszed, akár nem, olcsóbb is.
4. Ne csak az ételre, az italra is gondolj!
Ok, a sült zöldség megvan ebédre, de lecsúszik mellé a fél literes jegestea? Nem volt elég a reggeli kávé, jöhet az energiaital?
Ne csak arra figyeljünk, hogy az ennivaló megfelelő legyen, az innivalón se csússzunk el! Ha unjuk a vizet, főzzünk le reggel egy nagy adag teát, vigyük magunkkal termoszban, de természetesen, ha tudunk a munkahelyen teát készíteni, az még jobb. Gyümölcslevet is ihatunk 1-1 pohárral napközben, de azt azért tudjuk közben, hogy ha megiszunk egy literrel, akkor az +~500 kalóriát és ~50 g szénhidrátot jelent - ezzel számoljunk, különösen, ha túlsúlyosak vagyunk.
Olvastad már?
5+1 tipp, ha plázában kell ebédelned
5. Étteremben is ésszel!
Ez esetben tág értelemben érdemes az éttermekre gondolni - beleértem az üzleti ebédeket, a munkahelyi menzát, az ételrendelést is, nem csak az alkalmi éttermi vacsorákat. Ha mindennapi munkahelyi ebédről van szó, akkor valószínűleg már ismerjük a menza, a közeli kifőzdék, kedvenc házhozszállítós éttermeink kínálatát. Itt is érvényes: tervezzünk előre, lehetőleg ne farkaséhesen essünk neki a rendelésnek, keressük a zöldséges-salátás ételeket, rendeljünk bátran kisadagot, ne ragadjunk le a pizza-tészta-rántott hús/sajt kombinációknál.
via Huffington Post