5 dolog, amit a szellentésed elmond az egészségedről

Keveset beszélünk a bélgázról, pedig rengeteg mindent el tud mondani az ember egészségéről – az alábbi 5 dolog például árulkodik, ha valami megváltozott a testedben.

Túl sokat szellentesz, és egyébként szorulásod is van

Igazi kellemetlen kombó, de előfordul, és valószínűleg arra utal, hogy túl sok a rost az étrendedben. Érdekes, hogy szorulásra egyébként szintén a rosttartalmú ételeket szokták felírni, de a túl sok rostfogyasztás ugyanúgy az ellenkező hatást váltja ki, és megakasztja az anyagcserédet. Egész egyszerűen annyi történik, hogy a rost összeáll, és keményebbé teszi a székletet. Ha szeretnéd megoldani a problémát, akkor igyál több sima vizet, és tartsd kordában a rostfogyasztásodat: nagyjából 25-29 grammnyi az egészséges.

Éjjel és nappal is sokszor gyötör a gáz

Könnyen lehet, hogy túl sok szénsavas italt fogyasztasz – ezek ugyanis több levegőt visznek az emésztőrendszeredbe, így a gyomrodba és a beleidbe is. Erre egyszerű a megoldás: simán igyál belőlük kevesebbet. Ha nem vagy benne biztos, hogy ez a probléma, akkor vezess étel- és italnaplót, és jelöld meg, mikor jelentkezik a probléma, ha ezt elviszed az orvosodhoz, sokkal többet tud majd mondani róla.

Olyan szaga van a pukidnak, ami ki tud üríteni egy szobát

Azon túl, hogy elég kellemetlen jelenség, a különösen rossz szagú szellentés arról árulkodhat, hogy túl sok a magas kéntartalmú étel az étrendedben. Nem kell nagyon extrákra gondolni, ilyen a brokkoli vagy a kelbimbó is, ezek a másik oldalon záptojásszagúan távozhatnak, ha túl sokat eszel belőlük. A keresztvirágos zöldségekkel is hasonló a helyzet, de büdösítheti az eredményt a hagyma, a sajt, a bab és sajnos a bor is. Ha viszont sokáig fennmarad az állapot, érdemes orvoshoz fordulni, mert emésztőrendszeri és bélrendszeri betegséget is jelezhet.

A kellemetlen szagok mellé emésztési zavarok is társulnak

Ha mindez evés után jelentkezik, akkor könnyen lehet, hogy valamilyen érzékenység, esetleg allergia áll a háttérben. Figyeld meg, hogy milyen ételek után érzed így magad, mikor fáj a hasad, és mikor termelődik több gáz a szervezetedben, mint egyébként, ebből lehet már következtetni arra, hogy mivel lehet a probléma. Ha például a tejtermékek után jelentkezik, akkor laktózérzékeny lehetsz, ez pedig azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja megemészteni a laktózt, ami így a vékonybélbe kerül, és büdös szellentést eredményez. Ha ilyesmire gyanakodsz, fordulj orvoshoz!

Többet szellentesz, és a székletürítési szokásaid is megváltoztak

Ez még akár egy stresszesebb időszak jele is lehet: mikor ilyenen mész keresztül, szaporábban veszed a levegőt, és több jut belőle a gyomrodba, majd a bélrendszeredbe is. A szorongás pedig megváltoztathatja az emésztésedet, ami mindkét irányba mozdulhat: lehet, hogy többet jársz vécére, de lehet, hogy szorulásod lesz. Ha más testi okai nem lehetnek a dolognak, akkor kezdj el azon is gondolkodni, hogy milyen időszakon mész keresztül, és lelkileg rendben vagy-e.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

S. Nagy Niki

Címlapról ajánljuk

További cikkek