5 dolog, amire jobb, ha nem használod az univerzális tisztítószert

Noha hajlamosak vagyunk azt gondolni, az univerzális tisztítószer minden szennyeződésre megoldás, mégis jobban kellene ügyelni, mi mindenre használjuk az otthonunkban.

Valószínűleg minden háztartásban helyet kap legalább egy univerzális tisztító, amiről bizony sokan azt gondolják, közöttük én is, bedőlve a reklámmarketingnek és a termék jó hírének, hogy az aztán mindenre jó, mindent megtisztít. Elbánik a makacs szennyeződésekkel ugyebár, legyen szó zsírfoltról vagy egyéb ételmaradékokról, felhalmozott piszokról - és bármilyen felületen működik! Tény, hogy általában hatékony, ráadásul márkörnyezetbarát alternatívát is kínálnak belőle, és aláírom, vonzó lehet, hogy nem tornyosulnak tízesével a szekrényben a flakonok. A "mindenre" jó felirat viszont ne tévesszen meg senkit, sajnos vannak dolgok, amiket nem érdemes ezzel fújkálni.

1. Ne permetezd eszetlenül az ablakra

Próbáltad már az univerzális tisztítóval levakarni az ablakról a szennyeződéseket? Egy darabig jónak is tűnt, de aztán ki-be járkálva kiszúrtad, hogy csíkok éktelenkednének az üvegen? Sajnos lehet, hogy a tisztítószer dobozán azt láttad, erre is jó, mégis könnyedén előfordulhat, hogy használat után nem kristálytiszta a kezelt felület. A hatékony ablaktisztító rendszerint olyan összetevőket tartalmaz, amelyek gyorsan elpárolognak, és nem hagynak nyomot. Próbálj ki egy egyszerű ecet-víz megoldást, és egy mikroszálas kendővel simán töröld át az ablakokat.

2. Ne használd a fabútorokhoz

Ha a fabútor nem rendelkezik műanyag bevonattal vagy beépített résszel, semmi esetre se használd rajta az univerzális tisztítószert. Az ugyanis túl nedves, és olyan összetevőket is tartalmazhat, amelyek elszínezik az anyagot, sőt rövid idő után károsíthatják is, mi pedig gondolkozhatunk a cseréjén. Általános tisztítószer helyett próbáld ki az olajos szappant a tisztításhoz, utána pedig polírozóval vagy viasszal kezeld a kérdéses területeket.

3. Kíméld a bőrtől

Mint a fa esetében, a bőrt az univerzális tisztítószer összetevői hosszú távon károsíthatják. A bőr tisztításakor az első házimunka, amit alkalmaznod kell, az az egyszerű portalanítás és az alapos porszívózás, ezzel tehetsz a legtöbbet, ezt követően jöhetnek a bőrápoló szerek. A legegyszerűbb, ha a mikroszálas kendőért nyúlsz, és simán, langyos vízzel áttörlöd a bútorokat.

4. Nem váltja ki a fertőtlenítőszert

Legyél nagyon figyelmes, ugyanis csak azok a tisztítószerek fertőtlenítenek, amelyeknek a címkéjén ezt fel is tüntetik. Ettől még bizonyos kórokozókat természetesen elpusztítanak, de a mosogatón, a koszos konyhaszigeten vagy az ajtókilincseken, kapcsolókon levőket nem biztos. Így influenzajárványok esetén sem elegendők.

5. A természetes kövekre is ügyelj

Néhány univerzális tisztítószer tökéletesen megfelel a gránit munkalapokhoz és más természetes kövekhez. De ebben az esetben is ellenőrizned kell, milyen összetevőket sorolnak fel. Ahol külön nincsen erre kitétel, ott bizony savas összetevőkkel is találkozhatunk, ezekkel pedig az a baj, hogy marhatják a felületet, idővel pedig el is koptathatják azokat.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek