Rengeteg oka lehet annak, ha valaki egy egész éjszakán keresztül nem tud aludni: egy kiadós buli, egy fenyegető dolgozat, munkamaraton, vagy egy folyton síró újszülött - mindegy, hogy miért nem jutsz hozzá a pihenéshez, a szervezeted mindenképpen megsínyli az alváshiányt.
1. Karikás lesz a szemed
Nem kell hozzá egy egész éjszakányi ébrenlét, hogy az embernek táskás, karikás szemei legyenek, de mindenképpen segít - ilyenkor a szemek alatt megtartja a vizet a bőrünk, amitől megdagad a környékük, és el is színeződik.
2. Kontrollálhatatlan éhség jön rád
Ha nem jut elég pihenéshez a szervezeted, az azzal jár, hogy folyton éhesnek érezheted magad, hiszen a tested vágyik arra az energiára, amit nem szerzett meg az alvás során. Sőt, azok a nők, akik éjszakánként 5 óránál kevesebbet alszanak, 15 százalékkal nagyobb eséllyel lesznek elhízottak, mint azok, akik eleget pihennek.
3. Nem tudsz fókuszálni
A reakcióidőd lelassul és nehezedre esik odafigyelni, ami apró problémákat (elütések a munkahelyi prezentációban), és nagyobb baleseteket (bóbiskolás vezetés közben) is okozhat. Ha úgy érzed, nem vagy a helyzet magaslatán, inkább pihenj egy fél órát, és csak utána végezd el a fontos teendőidet!
4. Lebetegedhetsz
Nemcsak az energiaszintedre, az immunrendszeredre is hatással lehet az, ha alvásmegvonástól szenvedsz. Ilyenkor az immunrendszer kevésbé hatékonyan működik, és az olyan vírusok és baktériumok is sikeresen megtámadhatják a szervezetedet, amilyeneket korábban minden probléma nélkül kivédett a tested.
5. Nem kívánod a szexet
Az amerikai Nemzeti Alvásalapítvány felmérése szerint azok a nők, akik folyton fáradtnak érzik magukat és kialvatlanok, kevesebbet szexelnek a párjukkal. Ez volt az egyik fő faktor abban, ha nem kívánták az intimitást másokkal. Nem is csoda: ilyenkor a testednek nagyobb szüksége van a pihenésre, és nem tud olyanokra energiát biztosítani, mint a - biológiai értelemben vett - szaporodás.
A szervezetednek nem lesz hosszú távú baja akkor, ha nagyon ritkán hagysz ki egy-egy teljes éjszakát, és az is biztos, hogy fiatalon jobban bírod az alvásmegvonást, mint idősebb korodban. De nem érdemes rendszert csinálni belőle, ha ugyanis gyakran vagy alváshiányos, az már hosszú távú negatív következményekkel is járhat.
Ezeket olvastad már?
8 tanács a minőségi alváshoz – ha szeretnél végre kipihenten...
Egész éjszaka forgolódsz, ezért reggel borzalmasan ébredsz? Most az IKEA lakberendezője add pár tippet, hogy jól aludj.
Liptai LillaEz történik a testeddel, ha a jobb oldaladon alszol
Abban nagyjából minden szakértő egyetért, hogy a legjobb alvási pozíció a bal oldali – de mi van akkor, ha te a jobbon szeretsz aludni?
Stuth-Nagy NikiEz az oka annak, hogy van, akinek napi 6 óra...
Egy genetikai mutáció felfedezése hozzásegítheti a kutatókat újfajta alvássegítő gyógyszerek kifejlesztéséhez.
Stuth-Nagy NikiMítosz vagy valóság: tényleg lehet alvás közben tanulni?
Gyerekként te is a párnád alá tetted a könyvedet, hogy reggelre kipihenten és okosan ébredj? Most kutatások készültek arról, hogy képesek vagyunk-e alvás közben tanulni.
Petrás GabriellaCímlapkép: YouTube