5 aranyszabály, hogy melyik sajthoz milyen bort válasszunk

Nem kell gyászolni a nyarat, hiszen a szeptember érkezésével végre beköszöntött a szüret, a borfesztiválok és az élményszámba menő borozások időszaka. 

Itt az idő, hogy elővegyük a féltve őrizgetett isteni borokat, válasszunk hozzá egy-két pikáns sajtot és lenyűgözzük a barátainkat! Ahhoz azonban, hogy ne fulladjon kudarcba a házi borkóstolónk, nem árt megfogadnunk pár aranyszabályt. A Tihany Camembert szakértőinek tippjeivel most megtudhatjuk a tökéletes bor-sajt párosítás titkát.

A párosítás aranyszabályai:

  • Lehetőleg azonos régióból származó termékeket válasszunk

Nem érdemes e tekintetben nagyon vaskalaposnak lennünk, de általában az ugyanabból a mikroklímából, azonos tradíciókat követő termelőktől származó termékek nagyon jól kiegészítik egymást, így nagyot nem tévedhetünk, ha ezt a tanácsot követjük.

  • Bor és sajt ízintenzitása legyen hasonló

Az könnyen belátható, hogy egy nagyon erős, érett sajthoz érdemes egy hasonlóan intenzív ízű bort választani. Egy enyhébb ízű sajtot így nem dominál egy erős vörösbor, vagy könnyű fehérbort egy érett sajt. Nem kell mindenáron megreformálnunk a gasztronómiát, inkább törekedjünk az ízek harmóniájára.

  • Válasszuk az alacsonyabb alkohol tartalmú borokat

Csak a legérettebb sajtokat érdemes magas alkoholtartalmú borokhoz választani, egy könnyedebb sajt nem képes „felvenni a versenyt” egy nagyon tüzes vörösborral, vagy éppen egy likőrborral.

  • Gyümölcsös borokhoz válasszunk kevésbé érett gomolya jellegű sajtokat

Egyensúly, egyensúly, egyensúly: egy könnyed sajthoz, könnyed bor dukál, válasszunk reduktív fehérbort, vagy rozét ezekhez a sajtokhoz.

  • Érett sajtokhoz válasszunk testesebb borokat

Az érett penészes sajtok teljesebb élményt nyújthatnak egy öregebb, testes vörössel, vagy akár a természetesen magas cukortartalmú borokkal.

Most hogy ismerjük az aranyszabályokat, melyik sajthoz milyen bort válasszunk?

  • Camembert, brie

Borválasztás szempontjából mindenképpen a fehérpenészes sajtok adják az egyik legváltozatosabb sajtkategóriát. Magas zsírtartalmuk mindenképpen tüzesebb borokat, vagy akár habzó borokat kíván. A sajt érettsége döntő szempont lehet a bor választásnál: egy kevésbé érett sajthoz inkább fehér (pl.: Tokaji Furmint), érettebbekhez rosé vagy testesebb vörösbor (Cabernet Sauvigon) dukál.

  • Ementáli típusú sajtok

A svájci gyökerekkel rendelkező lyukacsos sajtok, mint amilyen például a magyar Pannónia is, általában üde, gyümölcsös aromájú, de teltebb vörösborokat kívánnak. Ezekre jó példa egy pohár Pinot Noir vagy Merlot.

  • Kéksajtok

A nálunk is egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kék nemes penésszel érlelt sajtok mindenképpen karakteresebb borokat kívánnak. Kitűnő párosítás lehet hozzájuk egy édes desszertbor, mint például a Tokaji Aszú, vagy egy tüzes vörösbor, mondjuk egy Shiraz.

  • Kecskesajt

A kecskesajt és a Sauvigon Blanc párosítása már-már gasztronómiai közhelyszámba megy, de ez nem véletlenül alakult így. A lágy, jellegzetes ízű sajthoz mennyeien illik ez az élénk savú, jellegzetes illat- és ízvilágú reduktív fehérbor.

  • Füstölt sajt

Az intenzív füstös aromákat felvonultató sajtokhoz lágy, kerek, üde fehérbor javasolható. A Szürkebarát, a Hárslevelű vagy a Királyleányka is tökéletes kiegészítője lehet mondjuk egy szelet Karaván sajtnak.

Ez a pár javaslat jó alapot adhat a legfinomabb ízpárok megtalálásához, de természetesen a borpárosítás szabályait is érdemes néha felrúgni, így bátor kísérletezéssel mindenki megtalálhatja az egyéni ízlésnek leginkább megfelelő párokat.

És ezt olvastad már?

30 étel, amit szeptemberben el kell készítened

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek