Az idei nagy év volt a hazai gasztroszcénának. Márciusban Budapesten mutatták be a 2018-as európai Michelin-kalauzt, a Michelin Main Cities of Europe Guide 2018 című kiadványát. Ezen az eseményen öt közép-európai ország, azaz Ausztria, Csehország, Görögország, Lengyelország és Magyarország csillagait adták át.
Ezen a márciusi napon az Onyx lett Magyarország első két Michelin-csillaggal minősített étterme. A Costes, a Costes Downtown és a Borkonyha megőrizte egy-egy Michelin-csillagát. Széll Tamás és Szulló Szabina étterme, a Stand 25 Bib Gourmand minősítést kapott - ez azoknak az éttermeknek jár, ahol jót lehet enni megfizethető áron.
Egy-egy Michelin-csillagos étteremben értelemszerűen meg kell fizetni a gondos munkát és persze a csillaggal járó presztízst is. Az Onyxban egy három fogásos ebédmenü több, mint 18900 forintba kerül, de egy hat fogásos vacsoramenü ára33900 forint. ABorkonyhában egy 5 fogásos degusztációs menüt 23000 forintért már megkóstolhatunk. A Costes Downtownban egy négy fogásos vacsoramenü 24000 forintba kerül. Ezek valóban nem az átlagember pénztárcájához szabott árak, de a világ másik felén már Michelin-csillagos élményben lehet részünk ennél jóval alacsonyabb összegért is.
A szingapúriLiao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle egy hatalmas, kínai stílusú piacon van, ahol több, mint 700 standon lehet mindenféle árút venni, és ráadásul 226 helyen lehet finomabbnál finomabb ételeket falatozni. Ebben a kifőzdében 10 ezer forint alatti összegért már jól lehet lakni, mégis Michelin-csillagos kaját falatozhat az ember.
Két éve még, amikor a kifőzde megkapta a csillagot, 435 forintért is lehetett is jót enni.
Azóta a népszerűség feltornázta az árakat, de még mindig bőven a megfizethető kategórián belül maradtak.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Így főzünk mi, huszonévesek - avagy konyhai tragédiák és zsákutcák