Helyi termék az, amit helyben, de legfeljebb 50 kilométeres körzetben termelnek, készítenek vagy dolgoznak fel, nem nagyüzemi módszerekkel, hanem általában kisebb mennyiségben, de minél jobb minőségre törekedve. Jellegzetessége még, hogy a tradíciónak - például a speciális, az adott tájra jellemző ízvilágnak, feldolgozási technikának - is fontos szerep jut.
Miért jó a helyi termék?
1. Friss zöldség, ropogós kenyér
A helyi terméket - például zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, pékárut - a közelünkben termesztik vagy készítik, ezért mire a vásárlókhoz eljut, a rövidebb szállítási idő és a kisebb távolság miatt frissebb marad.
2. Hagyományőrzés, helyi specialitás
A hely termékek sokszor egyet jelentenek a helyi specialitásokkal, legyen az egy ősi gyümölcsfajta vagy egy generációról-generációra áthagyományozott receptúra alapján készült bor, lekvár, sütemény. Ha ezekre az adott tájra jellemző termékekre van piaci igény, akkor nagyobb eséllyel maradnak fent az utókor számára.
3. Kevésbé szennyezi a környezetet
A helyi termékek szállítása sokkal kevésbé terheli a környezetet, mint az ország másik feléből vagy más országból származó termékek. A kevesebb károsanyag-kibocsátásnak köszönhetően tehát a helyi termék vásárlásával teszünk a környezetünk védelméért is.
4. Támogatjuk a vidék megerősödését
Ha vásárláskor előnyben részesítjük a környezetünkben tevékenykedő gazdákat, termelőket, feldolgozókat, nemcsak velük és családjukkal teszünk jót, hanem társadalmi, gazdasági szinten is támogatjuk a helyi munkaerő-piacot és a magyar mezőgazdaság erősödését.
Honnan szerezhetjük be a helyi termékeket?
Manapság már egyre több vállalkozás és civil kezdeményezés foglalkozik a helyi termékek népszerűsítésével és a fogyasztókhoz való eljuttatásával, ezért már kis utánajárással, viszonylag könnyen találhatunk hozzánk közel eső beszerzési forrást.
Állandó piacokon: a nagyobb piacokon a kereskedők mellett őstermelőkkel és kistermelőkkel is találkozhatunk.
Alkalmankénti termelői piacokon: heti, kétheti, havi rendszerességgel ma már az ország számos pontján szerveznek helyi termelők közreműködésével termelői piacokat.
Közvetlenül a termelőtől: ahogy szokták mondani, "háztól" is beszerezhetjük a kívánt árut, a közösségi mezőgazdaság keretében pedig egy szezonra leszerződhetünk egy gazdával, aki rendszeres időközönként ellát bennünket friss termékekkel.
Házhozszállítós rendszer: interneten rendelhetünk már több városban is (a fővárosban több ilyen rendszer is létezik párhuzamosan) úgy, hogy egy szervezet több gazda, termelő, feldolgozó termékét a megrendelések alapján begyűjti, és el is juttatja a vásárlókhoz. Ez jelentős időt és energiát spórol meg a fogyasztóknak.
Saját kertünkből: ha van rá lehetőségünk, éljünk vele! Kertészkedjünk, termeljünk zöldségeket, gyümölcsöket, városlakóként pedig próbáljuk ki a közösségi kertek adta lehetőségeket.