Valóban "muszáj" súlyos kilókkal gazdagodnunk minden télen, hogy aztán tavasszal erőnkön felül próbáljuk meg az első melegebb napsugarakat megelőzve lefaragni azokat? Vajon miért olyan nehéz tartani a diétát télen?
Rendszeresen sportoló dietetikusként azt gondolom - és klienseimnek is ezt mondom - hogy az nem élettel összeegyeztethetetlen, ha 2-3 kg-t (hangsúlyozom kettő-három kilót!) magunkra gyűjtünk a hidegebb időszakban, de fontos, hogy ebből azért ne legyen 5-10. Bizony, még az ünnepek alatt sem!
Ha étrendünkben néhány étel helyett olyanokat illesztünk be, amelyek jobban esnek a hidegben, mégis egészségesek, sokat tehetünk a testtömegünk megtartásáért. Mutatok néhány példát!
1. Saláta helyett főzelék
A nyári kánikulában üdítő ebéd egy színes saláta egy kis balzsamecettel és olívaolajjal ízesítve, például egy szelet fűszeres csirkemellel, de decemberben-januárban valahogy egy ilyen fogás nem csúszik annyira. A jó hír, hogy nem csak friss saláta formájában növelheted zöldségfogyasztásodat, hanem tökéletes választás lehet bármilyen főzelék is - csak arra kell figyelned, hogy hogyan sűríted. Használj joghurtot tejföl helyett, liszt helyett pedig sűrítsd saját anyagával, ahogyan gyermekednek is készítenéd. Nyugodtan párosíts különféle főzelékféléket is, ne ragadj le a klasszikus menza-megoldásoknál!
2. Uzsonnára egy tartalmasabb zöldségleves?
Tudom, furcsa ötletnek tűnik, de amikor csak néhány falatra van szükségünk, nyáron gyakran indulunk a hűtő felé, télen viszont jobban csúszik bármi, ami meleg. Ekkor készítsünk bátran zöldséglevest! A lényeg, hogy ne sajnáljuk a zöldségeket, így könnyen kiválthatók a magas sótartalmú ételízesítők is, igazán ízletes, akár édes fogást ehetünk. Ha inkább vacsorára illesztenénk be, gazdagítsuk levesünket némi fehérjével, például csurgatott tojással, főtt csirkemellel. A cérnametélttel azért óvatosan!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
11 csodás kalóriaszegény zöldségleves
Szeretitek a leveseket? Akkor válasszatok egyet (vagy akár többet is) az alábbi kalóriaszegény szezonális változatokból!
Bodon Judit dietetikus3 laktató salátatipp vacsorára 400 kalóriából - VIDEÓ
A teljes értékű, önálló ételként is fogyasztható saláták összeállításának van néhány alapszabálya. Most videón mutatunk 3 variációt, ami után biztosan nem maradsz éhes!
Bodon Judit dietetikus15 csodás főzelék 450 kalóriából
Főzelékek nélkül nincs magyar konyha. Persze nem a menzai kanálmegállítós rántáshalmokra gondolok, hanem a könnyebb, fogyókúrában is simán vállalható finomságokra.
Bodon Judit dietetikus3 ötlet magas fehérjetartalmú uzsonnára - videó
Az uzsonnát kitalálni általában nagy kihívás, most ebben segítünk videónkkal!
Bodon Judit dietetikus3. Gyümölcsök helyett/mellett diófélék
A nagy hidegekben sajnos közel sincs olyan választék a gyümölcsök terén, nehéz kilépni az alma-narancs-kiwi triumvirátusból. Főleg akkor vagyunk nehéz helyzetben, ha próbálunk helyi termékeket beszerezni. Persze télen is fontos a napi 40-50 dkg zöldség- és gyümölcsbevitel, de ilyenkor talán még nagyobb hangsúlyt kapnak a diófélék, különösen az adventi időszakban- illetve amikor a gyerkőcök Mikulás zacskóinak maradékát próbáljuk meg elpusztítani. Bizony, még egy súlycsökkentő diéta során is helye van ezeknek a magvaknak napjainkban, de fontos, hogy egy kis maréknál azért ne egyszerre fogyasszunk többet.
+1. Zabkása helyett… na jó, még egy kis zabkása
Sokunk kedvencét, a zabkását számtalan változatban elkészítheted. Bár az én személyes favoritom az őszibarackos megoldás tejben főzve, ezt mostanában érthető okokból mellőzöm, de a téli változatok között is találhatunk pár kedvünkre valót. Ki ne ismerné a klasszikus almás-fahéjas zabkását, de javaslom, próbáld ki a narancsos, vagy pomelos változatot, de kókuszchipsszel sem utolsó megoldás, különösen kókusztejjel készítve.
Látjátok, nem is annyira nehéz az egészséges életmód még télen sem, csak legyetek körültekintőek, törekedjetek a változatosságra. Jó étvágyat a téli falatokhoz!