3+1 gyakorlati tipp napszemüveg-vásárláshoz

Szemünk egészségének érdekében nem mindegy, hogy milyen napszemüveget viselünk.

Végre itt a jó idő, egyre több időt tölthetünk a szabadban, azonban fontos, hogy ne feledkezzünk meg testünk megfelelő védeleméről sem. Korábbi cikkünkben az egészséges napozásról írtunk, most pedig azt a kérdést jártuk körbe dr. Körtvélyes Judit, a Rózsakert Medical Center szemész szakorvosa segítségével, hogy milyen kritériumokat érdemes szem előtt tartanunk, ha napszemüveget vásárolunk.

dr. Körtvélyes Judit, a Rózsakert Medical Center szemész szakorvosa

1. UV-szűrés mindenekelőtt!

A legfontosabb paraméter, hogy a napszemüveg magas UV-szűrővel rendelkezzen. Van egy mérőszám, amely segítségével könnyen ki lehet választani az ideálisat: a jobb minőségű szemüveg kiszűri a 400 nm alatti összes sugárzást. Az európai szabvány szerint UV 400 jelzés látható rajtuk, de a "100% UV protection" felirat is azonos, kellő mértékű védelmet jelöl.

Érdemes szakboltban vásárolni napszemüveget, mert bár az utcán, strandon stb. árult termékek is tartalmazhatnak UV-szűrőt, könnyen lehet, hogy rosszabb minőségűek, hiszen sima, préselt lencséjűek és nincsenek ellátva felületi védelemmel. E nélkül a lencse könnyen megsérülhet, karcolódhat, ezeken keresztül pedig könnyedén beszűrődhetnek az UV sugarak.

Olvastad már?

Készülj fel időben az allergiaszezonra!

2. A jó napszemüveg „szorosan” védi a szemet

Fontos, hogy a napszemüveg ne álljon el az arctól, hanem ha lehetséges, minél jobban és szorosabban vegye körbe a szemet, hogy a káros UV-sugarak semmilyen irányból ne érhessék a szemet.

3. Kék, barna, szürke, sárga… Milyen legyen a lencse színe?

Bár manapság nagyon divatosnak számítanak a színes lencsék, jól tesszük, ha mégsem ez alapján választunk. A lencsék esetében fontos, hogy minél kevésbé változtassák meg a természetes színeket, ne változzon a napszemüveg által érzékelt kép.

Gyakori tévhit, hogy minél sötétebb lencsét érdemes választani. Azonban a lencse színezése teljesen független az UV-védelem mértékétől. A sötét lencse kiszűri a látható fény nagy részét, így viselésekor a kisebb fényerő hatására a pupilla kitágul. Ha emellett a lencsén nincs megfelelő UV-szűrő réteg, akkor a kitágult pupillán keresztül a káros sugarak a szembe jutnak.

  • Hétköznapi, gyakori viselethez szürkés, barnás, sárgás árnyalatot javasolt választani, hiszen ezek a színek nem változtatják meg a környezet színeit.
  • A sárga lencse kontrasztja nagyobb, így például a nappal szemben történő vezetés, kerékpározás stb. során jó választás.
  • Zöldet válasszunk, ha érzékeny a szemünk, ezen kívül a zöld lencse kiszűri a csillogást és jó kontrasztot is ad.
  • A piros lencse vízi sportoknál jelenthet nagy segítséget, a kékeszöld színek mellett kellő kontrasztot biztosít. Minél erősebb napfénynek van kitéve a szem érdemes annál sötétebb színezést választani.

+1. Szemüveg, kontaktlencse viselete esetén

A szemüveget viselők körében nagy népszerűségnek örvend a fényre sötétedő lencse. Ezen kívül megoldás lehet még a szemüvegre applikálható lencse, valamint a dioptriás napszemüveg is. A kontaktlencsét viselők ugyancsak a fenti kritériumoknak megfelelően kell, hogy napszemüveget válasszanak.

Akár szemüveget, akár kontaktlencsét viselünk, érdemes konzultálni szakorvossal, a szaküzletben a képzett eladóval a számunkra optimális megoldásról.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...