3+1 gyakorlati tipp napszemüveg-vásárláshoz

Szemünk egészségének érdekében nem mindegy, hogy milyen napszemüveget viselünk.

Végre itt a jó idő, egyre több időt tölthetünk a szabadban, azonban fontos, hogy ne feledkezzünk meg testünk megfelelő védeleméről sem. Korábbi cikkünkben az egészséges napozásról írtunk, most pedig azt a kérdést jártuk körbe dr. Körtvélyes Judit, a Rózsakert Medical Center szemész szakorvosa segítségével, hogy milyen kritériumokat érdemes szem előtt tartanunk, ha napszemüveget vásárolunk.

dr. Körtvélyes Judit, a Rózsakert Medical Center szemész szakorvosa

1. UV-szűrés mindenekelőtt!

A legfontosabb paraméter, hogy a napszemüveg magas UV-szűrővel rendelkezzen. Van egy mérőszám, amely segítségével könnyen ki lehet választani az ideálisat: a jobb minőségű szemüveg kiszűri a 400 nm alatti összes sugárzást. Az európai szabvány szerint UV 400 jelzés látható rajtuk, de a "100% UV protection" felirat is azonos, kellő mértékű védelmet jelöl.

Érdemes szakboltban vásárolni napszemüveget, mert bár az utcán, strandon stb. árult termékek is tartalmazhatnak UV-szűrőt, könnyen lehet, hogy rosszabb minőségűek, hiszen sima, préselt lencséjűek és nincsenek ellátva felületi védelemmel. E nélkül a lencse könnyen megsérülhet, karcolódhat, ezeken keresztül pedig könnyedén beszűrődhetnek az UV sugarak.

Olvastad már?

Készülj fel időben az allergiaszezonra!

2. A jó napszemüveg „szorosan” védi a szemet

Fontos, hogy a napszemüveg ne álljon el az arctól, hanem ha lehetséges, minél jobban és szorosabban vegye körbe a szemet, hogy a káros UV-sugarak semmilyen irányból ne érhessék a szemet.

3. Kék, barna, szürke, sárga… Milyen legyen a lencse színe?

Bár manapság nagyon divatosnak számítanak a színes lencsék, jól tesszük, ha mégsem ez alapján választunk. A lencsék esetében fontos, hogy minél kevésbé változtassák meg a természetes színeket, ne változzon a napszemüveg által érzékelt kép.

Gyakori tévhit, hogy minél sötétebb lencsét érdemes választani. Azonban a lencse színezése teljesen független az UV-védelem mértékétől. A sötét lencse kiszűri a látható fény nagy részét, így viselésekor a kisebb fényerő hatására a pupilla kitágul. Ha emellett a lencsén nincs megfelelő UV-szűrő réteg, akkor a kitágult pupillán keresztül a káros sugarak a szembe jutnak.

  • Hétköznapi, gyakori viselethez szürkés, barnás, sárgás árnyalatot javasolt választani, hiszen ezek a színek nem változtatják meg a környezet színeit.
  • A sárga lencse kontrasztja nagyobb, így például a nappal szemben történő vezetés, kerékpározás stb. során jó választás.
  • Zöldet válasszunk, ha érzékeny a szemünk, ezen kívül a zöld lencse kiszűri a csillogást és jó kontrasztot is ad.
  • A piros lencse vízi sportoknál jelenthet nagy segítséget, a kékeszöld színek mellett kellő kontrasztot biztosít. Minél erősebb napfénynek van kitéve a szem érdemes annál sötétebb színezést választani.

+1. Szemüveg, kontaktlencse viselete esetén

A szemüveget viselők körében nagy népszerűségnek örvend a fényre sötétedő lencse. Ezen kívül megoldás lehet még a szemüvegre applikálható lencse, valamint a dioptriás napszemüveg is. A kontaktlencsét viselők ugyancsak a fenti kritériumoknak megfelelően kell, hogy napszemüveget válasszanak.

Akár szemüveget, akár kontaktlencsét viselünk, érdemes konzultálni szakorvossal, a szaküzletben a képzett eladóval a számunkra optimális megoldásról.

Címlapról ajánljuk

További cikkek