3 tévhit a fertőtlenítésről, amit itt az ideje tisztázni

2020 megváltoztatta azt, ahogy a takarításra és fertőtlenítésre gondolunk, de van néhány dolog, amit érdemes tisztába tenni az utóbbival kapcsolatban.

Az elmúlt évben a takarítás és a kórokozók elleni küzdelem még fontosabbá vált, mint előtte, az óriási információáradatban azonban vannak téves megállapítások is a fertőtlenítés kapcsán, ezeket tisztázzuk most, hogy biztonságos otthont tudj teremteni családodnak, járvány ide vagy oda.

1. mítosz: A takarítás és a fertőtlenítés ugyanaz

A takarítás és a fertőtlenítés nem két egymást fedő fogalom. Amellett, hogy a takarítás nem feltétlenül jelent fertőtlenítést, ez azt jelenti, hogy a fertőtlenítés sem takarítás. Sokkal inkább egy második lépés a takarítás után. A hivatalos állásfoglalások szerint a takarítás a kórokozók, szennyeződések felületről történő eltávolítását jelenti. Ennek során nem pusztulnak el a kórokozók, csak eltávolítod őket, így csökken a számuk, és ezáltal a fertőzés kockázata.

3 tévhit a fertőtlenítésről, amit itt az ideje tisztázni

Ezzel szemben a fertőtlenítés a kémiai anyagok, így fertőtlenítőszerek használatára utal, amelyek elpusztítják a felületen lévő kórokozókat. Ez nem jelenti feltétlenül a szennyeződések vagy a kórokozók eltávolítását, hanem a felületen lévő kórokozók elpusztítását a takarítás után, ami tovább csökkentheti a fertőzés lehetőségét.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem elég egy koszos felületet egyszerűen csak fertőtleníteni. Először mindig takarítsd le az adott területet, majd utána jöhet a fertőtlenítés, mivel a kosz és bizonyos természetes anyagok csökkenthetik a fertőtlenítőszerek hatékonyságát.

2. mítosz: A fertőtlenítőszer azonnal megöli a kórokozókat

Jó lenne azt gondolni, hogy a kis fertőtlenítő spray-ből kiszórt anyag azonnal megöli a vírusokat, sajnos azonban, ha rögtön letörlöd az anyagot a felületről, nem hagysz elég időt neki, hogy hasson. Azért, hogy biztosan hatékony legyen a művelet, bizonyos időre van szüksége ezeknek a fertőtlenítőszereknek. A klór esetében például 10 percre van szükség, hogy elpusztítsa a kórokozókat, más fertőtlenítőszerek esetében pedig változhat ez az idő, ezekről a csomagolás leírásában találsz információt.

3. mítosz: A fertőtlenítőszerek hatása hosszú ideig tart

Ha követed a használati utasításokat, akkor biztos lehetsz a 99,9 százalékos hatékonyságban, azonban ez nem tart örökké. Ha egy beteg vagy fertőzött személy érintkezik az adott felülettel, azon ismét megjelennek a kórokozók, amik ott is maradnak egészen addig, amíg nem fertőtleníted ismét az adott helyet.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


További konyhai trükkös cikkeket itt találsz:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...