3 tévhit a fertőtlenítésről, amit itt az ideje tisztázni

2020 megváltoztatta azt, ahogy a takarításra és fertőtlenítésre gondolunk, de van néhány dolog, amit érdemes tisztába tenni az utóbbival kapcsolatban.

Az elmúlt évben a takarítás és a kórokozók elleni küzdelem még fontosabbá vált, mint előtte, az óriási információáradatban azonban vannak téves megállapítások is a fertőtlenítés kapcsán, ezeket tisztázzuk most, hogy biztonságos otthont tudj teremteni családodnak, járvány ide vagy oda.

1. mítosz: A takarítás és a fertőtlenítés ugyanaz

A takarítás és a fertőtlenítés nem két egymást fedő fogalom. Amellett, hogy a takarítás nem feltétlenül jelent fertőtlenítést, ez azt jelenti, hogy a fertőtlenítés sem takarítás. Sokkal inkább egy második lépés a takarítás után. A hivatalos állásfoglalások szerint a takarítás a kórokozók, szennyeződések felületről történő eltávolítását jelenti. Ennek során nem pusztulnak el a kórokozók, csak eltávolítod őket, így csökken a számuk, és ezáltal a fertőzés kockázata.

3 tévhit a fertőtlenítésről, amit itt az ideje tisztázni

Ezzel szemben a fertőtlenítés a kémiai anyagok, így fertőtlenítőszerek használatára utal, amelyek elpusztítják a felületen lévő kórokozókat. Ez nem jelenti feltétlenül a szennyeződések vagy a kórokozók eltávolítását, hanem a felületen lévő kórokozók elpusztítását a takarítás után, ami tovább csökkentheti a fertőzés lehetőségét.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem elég egy koszos felületet egyszerűen csak fertőtleníteni. Először mindig takarítsd le az adott területet, majd utána jöhet a fertőtlenítés, mivel a kosz és bizonyos természetes anyagok csökkenthetik a fertőtlenítőszerek hatékonyságát.

2. mítosz: A fertőtlenítőszer azonnal megöli a kórokozókat

Jó lenne azt gondolni, hogy a kis fertőtlenítő spray-ből kiszórt anyag azonnal megöli a vírusokat, sajnos azonban, ha rögtön letörlöd az anyagot a felületről, nem hagysz elég időt neki, hogy hasson. Azért, hogy biztosan hatékony legyen a művelet, bizonyos időre van szüksége ezeknek a fertőtlenítőszereknek. A klór esetében például 10 percre van szükség, hogy elpusztítsa a kórokozókat, más fertőtlenítőszerek esetében pedig változhat ez az idő, ezekről a csomagolás leírásában találsz információt.

3. mítosz: A fertőtlenítőszerek hatása hosszú ideig tart

Ha követed a használati utasításokat, akkor biztos lehetsz a 99,9 százalékos hatékonyságban, azonban ez nem tart örökké. Ha egy beteg vagy fertőzött személy érintkezik az adott felülettel, azon ismét megjelennek a kórokozók, amik ott is maradnak egészen addig, amíg nem fertőtleníted ismét az adott helyet.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


További konyhai trükkös cikkeket itt találsz:

Forrásunk volt

Címlapról ajánljuk

További cikkek