A saját tapasztalataim szerint nagyon nehéz olyan uzsonnát kitalálni, ami viszonylag alacsony szénhidrát-, cserébe viszont magas fehérjetartalmú. Még nagy odafigyelés mellett is uzsonnaidőben leginkább gyümölcsökhöz, joghurtokhoz, kekszekhez, kenyerekhez, péksüteményekhez nyúlunk - hiszen ezek a legkönnyebben elérhetőek mindenki számára a rohanós hétköznapokban is.
Az alábbi videónkban mutatunk most 3 alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú uzsonnaötletet, ebből kettőt bármelyik hétköznap percek alatt össze lehet állítani, a harmadik inkább hétvégi vagy nyugodt hétköznapi megoldás.
3 ötlet alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú uzsonnára
1. Joghurtos tojáskrém magas rosttartalmú keksszel vagy laposkenyérrel, zöldségekkel
A tojás az egyik kedvenc alapanyagom, mindenhol hozzáférhető, megfizethető magas tápértékű élelmiszer. Ha már unjuk a sima főtt tojást, akkor készítsünk belőle tojáskrémet, ha kész a tojás percek alatt készen van. A krémesítéshez használjunk kevés natúr vagy görög joghurtot és fűszerezzük ízlésünk szerint - mi ezúttal sóval, borssal, egy kevés őrölt füstölt pirospaprikával ízesítettük. Fogyasszuk magas élelmi rosttartalmú keksszel vagy svéd laposkenyérrel, ezekösszetettszénhidráttartalma megfelelő energiaforrásként szolgál.
Nézd meg kapcsolódó videónkat is!:
A szénhidrátszámítás alapjai - videó
2. Fűszeres túrókrém nyers zöldségekkel
Ez az uzsonna is percek alatt elkészül, és természetesen a tojáskrémhez hasonlóan elkészíthető akár előző este is. A túrót kevés natúr vagy görög joghurttal krémesítjük, ízlés szerint ízesítjük - mi ezúttal száraz serpenyőben enyhén megpirított olajos magvakkal (len-, tök-, szezámmag) és friss petrezselyemzölddel készítettük. Mellé tálaljunk hasábokra vágott nyers zöldségeket: sárgarépát, karalábét, paprikát, uborkát, zellerszárat, amit szeretünk. Ez az uzsonna teljes értékű fehérjéket és sok élelmi rostot, vitamint, ásványi anyagot biztosít, igazi főnyeremény.
3. Ricottás palacsinta
Ez az étel már egy kicsit komolyabb előkészületet igényel, ezért inkább hétvégi, nyugodt hétköznapi megoldás. Mivel a tésztája gyakorlatilag ricottából (a tejsavóból készített, olasz eredetű tejtermék, felhasználásában a túróhoz hasonlítható), tojásból és kevés lisztből áll, ezért arányaiban magas fehérjetartalmú étel lesz belőle. A videón látható palacsintareceptet itt találjátok, annyit változtattunk csak rajta, hogy a 30 g cukor helyett 30 g eritritet használtunk, hogy csökkentsük a cukor- és egyszerű szénhidráttartalmat. Kevés görög joghurtos-eritrites eperkrémmel tálaltuk, de kínálhatjuk csak simán szezonális friss gyümölcsökkel is - ekkor persze ügyeljünk a szénhidráttartalomra. 1 db palacsinta (az eperkrém nélkül)így 80 kcal, 5 g szénhidrát és 5 g fehérje.