3 házi praktika, ha aranyered van

A fájdalmas tüneteket akár otthon is kezelhetjük, de csak addig, amíg el nem jutunk az orvoshoz.

Az ülőmunka és a rostszegény táplálkozás fokozzák az aranyér kialakulását. Persze amiatt is kialakulhat, ha van rá genetikailag hajlamunk, gyengék a kötőszöveteink vagy erőlködünk székelés közben. Gyakran az elhízott, illetve a terhes nőknél is kialakulhat.

Az aranyeres csomónak nevezett vénatágulat a végbélnyílás körül jöhet létre, valamint a végbél alsó szakaszában. Általában duzzanatot, csomót tapinthatunk ki az ánusz mentén, fájdalmas lehet a székletürítés, viszketést tapasztalhatunk, illetve vért láthatunk a székletben vagy a WC-papíron.

Getty

Ha ilyet tapasztalunk, akkor fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk, hiszen komoly következményei is lehetnek, ha nem kezeljük ezt a betegséget. Szerencsére azonban, addig, amíg nem jutunk be az orvoshoz, enyhíthetünk a tüneteken néhány házi praktikával.

Egy jó fürdő

Szerezz be magadnak egy adag keserűsót, és tegyél literenként 1 evőkanálnyit a fürdővizedbe. Fontos, hogy ne legyen nagyon forró a víz, inkább csak langyos, illetve mindenképpen tisztítsd ki alaposan a kádadat. A fürdő csökkenti majd a fájdalmat, és segíthet az esetleges székrekedésben is. Körülbelül 15-20 percet áztasd magadat, hogy hatásos legyen a kezelés.

Jegeld!

Természetesen a hideg borogatás és a jegelés ezen a területen is hatásos lehet. Leviszi a duzzanatot, és enyhíti a fájdalmat. Körülbelül negyed órányi hűtés javasolt, nem érdemes ennél tovább rajta hagyni. Fontos, ha jéggel szeretnéd megoldani a problémát, akkor mindig csomagold be a jeget, mert nem jó, ha közvetlenül érintkezik a problémás területtel.

Engedd el a WC-papírt

Jobb, ha lecseréled a papírt, hiszen a száraz toalettpapírral történő dörzsölés csak még jobban ront a helyzeten. Nedves törlőkendővel nem sérted fel újra és újra a duzzanatot. Legjobb, ha olyat választasz, ami illatanyagoktól és alkoholtól mentes. Vagy bidét is használsz, ami környezetbarát is.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...