3 fontos dolog, amit tudnod kell az otthoni fertőtlenítésről

Csak azért, mert valami  tisztának tűnik, még nem biztos, hogy az is! Ha otthon fertőtlenítesz, nem árt tisztában lenned a következő szabályokkal. 

Az egyik legfontosabb dolog, amit a mostani, koronavírus-járványos időszakban tudnod kell az otthonodról, az az, hogy nem minden tiszta, ami annak látszik. Nem, még akkor sem, ha fertőtlenítőt használsz a tisztításhoz, ugyanis még a legerősebb vírusölő vegyszerek sem pusztítják el azonnal a kórokozókat. A fertőtlenítőszereket tudni kell használni ahhoz, hogy a lehető legkisebb valószínűséggel legyen bajunk.
Hogy mi az a három szabály, amit mindenképpen tarts be, ha tiszta otthont szeretnél? Mondjuk máris:

1. Idő kell ahhoz, hogy minden TÉNYLEG tiszta legyen

Attól, hogy gyorsan lefújsz vagy áttörölsz egy kilincset, kapcsolót vagy mondjuk cipőtalpat fertőtlenítőszerrel, nem biztos, hogy rögtön el is pusztítod a tárgyra tapadt kórokozókat. Minden szernek szüksége van arra, hogy a benne lévő hatóanyag valóban hatni kezdjen, éppen ezért, ha fertőtlenítesz, mindig adj egy kis időt a szernek, hogy kifejthesse hatását.
A példa kedvéért megnéztem három különböző típusú és márkájú fertőtlenítő használati utasítását. Egy sima, legalább 70%-oskézfertőtlenítőesetében legalább két percig kell a kezünkben szétdörzsölni a gélt ahhoz, hogy hasson, 1 perc után pedig még egy adag fertőtlenítőt kell a kézbe nyomni ahhoz, hogy teljes legyen a tisztítási folyamat.
Egy ismert márka antibakteriális spray-jének (99,9%-os fertőtlenítő hatással) használati utasításán az áll, hogy a permetezett vegyszert hagyjuk 5 percig hatni a megtisztítani kívánt felületen, egy másik, hasonlóan neves tisztítószermárka fertőtlenítőjén pedig a baktérium és gombafélék elpusztításához 15, a vírusfélék elpusztításához pedig 60 perces hatóidőt írnak elő a használati utasításon.
Ha tehát fertőtlenítésre adod a fejed, mindig nézd meg a tisztítószer hátulján, hány perc hatóidőt írnak elő!

2. A legtöbb fertőtlenítőszer nem biztosít sokáig tartó tisztaságot

Az egy dolog, hogy a különböző vegyszerek azt ígérik, hogy 99,9%-ban elpusztítják a kórokozókat, azt azonban sehol sem írják, meddig tartják tisztán a felületeket.
A válasz: addig, amíg valaki „piszkos” kézzel újra hozzájuk nem nyúl. Fertőtleníteni éppen ezért nem árt többször is egy héten, a bejárati ajtók kilincsét, a villanykapcsolókat vagy a csapokat például napi rendszerességgel érdemes tisztítani, ezekhez ugyanis könnyen hozzányúlunk akkor is, ha éppen az utcáról megyünk be a lakásba, és még nem jutottunk el a fürdőszobáig, ahol megmoshatjuk a kezünket. Ha pedig beteg valaki a családban, vagy csak szimplán olyan ember érkezik otthonunkba, akinek nem lehetünk biztosak az egészségügyi állapotában, mindenképpen fertőtlenítsünk naponta akár többször is, így lehet ugyanis a legkisebb esély rá, hogy megtelepedjenek a kórokozók a házon belül.

3. Vigyázzunk, van olyan, hogy túlfertőtlenítés

Bár a fertőtlenítőszerek tényleg a kórokozók legnagyobb ellenségei, ha túl sokszor tisztítunk velük, ezek a kórokozók könnyen ellenállóvá válnak a tisztítószerekkel szemben, derül ki az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) tanulmányaiból. Ahelyett, hogy mindig mindent naponta többször fertőtlenítenénk, tisztítsuk csak meg azokat a felületeket, amelyeket sokszor érintünk meg a lakásunkban.
,,Csak akkor és azokon a felületeken használjunk fertőtlenítőszert, ahol a legnagyobb a kockázata annak, hogy az érintéssel átveszünk valamilyen kórokozót" – nyilatkozta a Thekitchn cikkében dr. Elizabeth Scott, a bostoni Simmons Center of Hygiene mikrobiológusa.,,Célzottan fertőtlenítsünk, fókuszáljunk azokra a területekre, amelyeket a legtöbbször érintünk meg otthonunkban, így elkerülhetjük, hogy túl sok fertőtlenítőszert (és egyben túl sok, alapvetően veszélyes vegyszert) használjunk."

Ez is érdekelhet:

via thekitchn

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...