3-2-1: indul a paradicsombefőzés!

Milyen paradicsomot válasszunk? Mennyire sűrítsük be? Fűszerezzük? Mindent a paradicsomeltevésről, s még azt is megtudhatod, mit kezdjél a passzírozás melléktermékével!

Pepecs munka, semmi kétség, de milyen jól jön majd télen a paradicsomlé, paradicsomszósz és a házi ketchup egyenesen a kamrapolcról. Egyértelműen finomabb a boltinál, arról nem is beszélve, hogy olcsóbb, és tudjuk, mi van benne (paradicsom), és mi nincs (adalékanyagok, tartósítószer). Megéri a fáradozást, vágjunk bele!

Jó tudni

  • Eltevéshez mindig valamilyen befőzőparadicsomot válasszunk (mint. pl. Kecskeméti, Ace, Marmande), ezek jó ízűek (és ami nagyon fontos), lédúsak, alakra gömbölyűek, méretre közepesek. Semmiképpen se koktélparadicsomból lássunk hozzá a paradicsomlé gyártásának.
  • Ne túl kemény paradicsomokat válasszunk a befőzéshez, de ügyeljünk arra is, hogy túlérettek se legyenek.

NoSalty-tipp:

Fogadjuk meg nagyanyáink tanácsát, miszerint szerencsés néhány napig állni hagyni az eltevéshez vásárolt vagy leszedett paradicsomot, könnyebb lesz feldolgozni, mint a frisset.

  • Ha már egyszer összemaszatoljuk a konyhát, érdemes nagyobb mennyiséget eltenni, nem éri meg néhány üveg miatt szinte ugyanannyit takarítani.
  • Ha tökéletesen csírátlanítjuk az üvegeket és a hibás részeket, illetve a kocsányrészt kivágjuk, tartósítószert nem kell használni.
  • Főzési szokásaink fényében tervezzük meg, és kalkuláljunk, kb. mennyi paradicsomlére, szószra, ketchupra lesz szükségünk jövő nyárig. Inkább számoljunk rá, és legyen több, minthogy kifogyjanak a készletek a tél közepén, hisz, ha jól végezzük dolgunkat, illik több évig elállnia a befőzött paradicsomnak.

Paradicsomszósz és zselé

Mikor megláttam a piacon, első pillantásra paprikának néztem, aztán a fejkendős néni angyali türelemmel felvilágosított, hogy ez paradicsom. Annyira felvillanyozott az újdonság ereje, ...

Zöldfűszeres paradicsomlé

Két hét alatt három alkalommal főztünk Natúr paradicsomlevet. Gondoltam egyet, és a következő adagot kicsit feldobtam némi fűszerrel. Ha spagettit vagy pizzát készítek, majd ezt ...

Ízesített paradicsompüré télire

A recept azt írja, hogy tartósító nélkül is eláll, de én biztosra akartam menni (és nem szívesen), de tettem bele... Mikor főztem, kellemes illata volt. Az árát nem tudom pontosan, mert ...

Érik a paradicsom – ezt főzd belőle!

A passzírozásról

Két irány közül választhatunk:

  1. vagy nyersen préseljük ki a levet a feldarabolt paradicsomból, és utána főzzük meg,
  2. vagy elkezdjük melegíteni a darabokra vágott paradicsomot, és forrón passzírozzuk, majd tovább főzzük a levét. (Ennek előnye, hogy kevesebb melléktermék keletkezik.)

NoSalty-tipp:

Ha szeretnénk, kikerülhetjük a passzírozás műveletét, mégpedig a reszelős módszerrel (receptért ide kattints!), cserébe viszont meg kell tűrnünk a magokat a lében.

Hogy a passzírozáskor keletkező melléktermék, a paradicsomhéj és magok se vesszenek kárba, adjunk hozzá némi paradicsomlevet (hogy turmixolni lehessen), esetleg pár szem egész paradicsomot is, botmixerrel pürésítsük, töltsük üvegekbe, zárjuk le az üvegeket, lábasban forraljuk 30-40 percig, majd mehet a száraz dunsztba. És kész is a paradicsomos ízesítő, amit pl. pörköltek készítésekor használhatunk.

A főzésről

  • A paradicsom levét addig főzzük, míg el nem fövi a habját. Túl hosszan forralni nem érdemes, és felesleges is, a rövid főzési idővel ízletesebb, vitamindúsabb paradicsomlevet kapunk.
  • Ha sűrűbb paradicsomlevet, szószt szeretnénk, akkor elkerülhetetlen a hosszabb főzési idő.
  • Inkább legyen hígabb a lé, mint túl sűrű, hogy felhasználáskor ne kelljen vizezni, hisz finomabb a víznél a paradicsom saját leve.

Paradicsomlé

Fiaim körében azóta  nagy kedvenc a paradicsomleves, amióta friss paradicsomból csinálom. Télen ezt nehezen tudnám kivitelezni, ezért  minden  évben július végén két napig ...

Tölts cukkinit!

A fűszerezésről

Az összes levet sose fűszerezzük, inkább csak egy részét. Mindig maradjon sok natúr paradicsomlé is, hogy mindenhez tudjuk használni majd, fűszerezni utólag is lehet.

A házi ketchup természetesen akkor jó, ha fűszeres, ebbe mindig kerüljenek finom ízesítők, az ízlésünk szerint.

A paradicsomhoz jól illenek a következő fűszerek: rozmaring, oregánó, bazsalikom, kakukkfű, zellerzöld, petrezselyem, babérlevél, a bátrabbak tehetnek házi ketchupjukba fahéjat, szegfűborsot, szerencsendiót, szegfűszeget is.

Extra tippek

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...