175 évvel ezelőtt született a palócleves atyja - Így élt Gundel János, a legnagyobb magyar vendéglátó

Százhetvenöt éve, 1844. március 3-án született Gundel János, az egyik legnevesebb magyar szállodás- és vendéglős dinasztia alapítója.

Gundel János eredetileg Johann Gundel néven látta meg a napvilágot 1844-ben, a bajorországi Asbachban. Pékmester édesapja halála után alig tizenhárom évesen, zsebében mindössze 30 forinttal került fel Pestre, ahol mostohaapja sógorának vendéglőjében dolgozott pikolóként.

Mivel öt nyelven beszélt, ügyes volt és szorgalmas, nem sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy egyre jobb és jobb munkákat találjon. Tizennyolc éves korában már ő volt az Arany Sas fogadó főpincére, 25 éves korában pedig elvette a fogadó tulajdonosának unokahúgát, így nem sokkal később már a Király utcában nyithatta meg első vendéglőjét, a Bécsi Sörházat.

A Sörház étlapján az osztrák sör mellett olyan híres fogásokat tálalt a vendégek számára, mint a bécsi szelet, a tafelspicc vagy a szalontüdő, a vendéglő megnyitása után nem sokkal pedig átvette a József Nádor téri Virágbokor nevű vendéglőt.

Táfelspicc

Ha marhahúslevest készítek, mindig megadom a módját. Többféle húst, velős csontot főzök az alaplébe. Most úgy gondoltam, kipróbálom Ferenc József kedvencét a Táfelspitz-et. ...

Szalontüdő szalvétagombóccal

Gyermekkorom kedvenc fogása ez, amiből hihetetlen mennyiséget tudtam elfogyasztani. Persze akkor megfelelt a mirelit is. Most viszont olyan elvakultan láttam neki, hogy a szalvétagombóchoz ...

35 évesen Gundel János már úgy hitte, sikerült eljutnia vendéglátós karrierjének csúcsára, így visszavonulását követően belevetette magát a közéletbe. Később mégis visszatért a vendéglátáshoz, és kibérelte az István Főherceg szállodát az Akadémia és a Vigyázó Ferenc utca sarkán.

Ez is érdekes! - A legendás Gundeléktől a mai vendéglősök sokat tanulhatnának

A szálloda konyhája Gundel János alatt élte virágkorát, itt találkoztak a szomszédos Akadémia tagjai és a Kisfaludy társaság is ezen a helyen rendezte bankettjeit. Itt vacsorázott Jókai Mór, Tisza Kálmán és Mikszáth Kálmán is, aki Gundel János egyik legkedvesebb vendége volt.

"Kéttányéros" palócleves

A legenda szerint, amikor Mikszáth Kálmán először kóstolta a palóclevest, annyira ízlett neki, hogy azonnal két tányérral is szedett belőle. A történet több mint 100 éves, ahogy ...

Gundel a "nagy palóc" tiszteletére megalkotta a ma is kedvelt palóclevest, amelyhez hagymát, paprikát, ürühúst, zöldségeket, krumplit, zöldbabot és tejfölt használt. A Mikszáth-szoba ünnepélyes megnyitásán, 1894-ben már ott szerepelt az étlapon a "palóczleves", amely 1935-ben, a vendéglősöknek megrendezett vacsoraversenyen a fia, Gundel Károly által feltálalt fogásként indult el gasztronómiai hódító útjára.
Gundel János feleségével és öt gyermekével
A szakmát továbbvivő Gundel fiúnak vendéglátós vér csörgedezett az ereiben, de apjával ellentétben főzőkanalat sosem vett a kezébe, fejben komponálta meg az ízek harmóniáját; a mára fogalommá vált városligeti vendéglőt is ő tette híressé.
Az idős Gundel János 1904-ben vonult vissza, de a vendéglős körökben máig senki nem felejtette el nevét. Élete és munkája során mindig személyesen ellenőrizte a menükönyvet és az adagokat is, valamint a moslékosdézsa tartalma sem kerülte el a figyelmét. Több ételt is alkotott és enyhítette a korábban barbárnak és túlfűszerezettnek tartott magyar konyha ízeit. 1915-ben bekövetkezett haláláig szabadidejében szeretett elefántcsont tárgyakat készíteni, esztergálni és budafoki kertjében dolgozni.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Ezeket olvastad már?

via:MTVA Sajtóadatbank, MTI

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...