A házias ízekről ugye nekünk elsőként egy gazdag húsleves, egy finoman fűszeres gulyás vagy az édes palacsinták juthatnak eszünkbe. Pedig az "otthonos ízek" fogalma a világ más tájain más és más fogásokat takar, amit nemcsak a gasztronómia szerelmeseinek, de minden embernek tudomásul kell vennie. A japán konyhában például jóval szélesebb a választék, mint Magyarországon, több a harmónia, mégis az egyszerűség és a rend érvényesül egy hétköznapi konyhába betekintve.
És bár a japán ételekről szinte mindenkinek elsőre a szusi ugrik be (ami valóban jelképévé vált), ennél jóval sokszínűbb. Mi most 17 olyan japán fogást hoztunk nektek, amik első ránézésre egy csirkepörköltön és tökfőzeléken felnőtt nemzetnek gyomorforgató lehet, de gondolj csak arra, hogy a mi Erős Pistánk valószínűleg éppen olyan bizarr egy japán embernek, mint a most következő, Japánból származó, autentikus ételek.
Ha pedig igazán nyitott vagy a világra, ezt a17 szokatlan japán finomságot egyszer az életben neked is ki kell próbálnod!
17 bizarr és sokkoló étel Japánból, amit ugyan egyszer az életben ki kell próbálnod!
Az európai ember a rovarokat, bogarakat nem is tekinti már tápláléknak. Pedig az ősi hagyományokat őrző afrikai, dél-amerikai törzsek táplálékának még ma is fontos részét képezik a rovarok, bogarak, hernyók, lárvák. A japánok sem riadnak vissza tőlük, ez például egy darazsakkal átsütött mézes keksz, amit imádnak ropogtatni.
Nincsenek másként a "hachinoko"-val, amik valójában rántott méhlárvák és előételként fogyasztják, mint mi a sajtos pogácsát vagy a sonkatekercseket. Lehet, hogy ez nálad kiverte a biztosítékot, mégis jóval egészségesebb falatokról van szó, ha a mi, magyaros előételeinkkel hasonlítjuk össze.
Egy hamburger elől azért csak nem pánikolsz be, ugye? Bár ennek a bucija olyan fekete, mint a szén, de mégsem azért, mert óvatlanul túlsütötték. A Burger King híres Kuro Pearl burgerét a tintahal tintája festi feketére, amit elsőként Japánban dobtak piacra, azóta pedig szerte a világon előszeretettel kóstolják az ínyenc burgerrajongók.
A "natto" csúnya is, büdös is, mégis az egyik legnépszerűbb étel. Az erjesztett szójababból készült fogás, amit először áztatnak, majd puhára főzik, mint a babokat általában. Ha elérte a megfelelő puhaságot élesztő gombát adnak hozzá, jól elkeverik, kis porciókba szedik és kellemes meleget biztosítanak az erjedéshez. Fogyasztáskor mustárral és szójaszósszal ízesítik, és szinte mindenki imádja íze és nyúlós textúrája miatt.
Ha kedveled a szusit, akkor a "sashimi"-t is ki kell próbálnod, amit itt éppen lazac helyett lóhúsból készítenek. Ezt az ételt leggyakrabban előételként tálalják, a rizst elhagyják és szinte bármi szóba jöhet, ami nyers és tengeri. Hal, rák, kagyló, tengeri sün, tintahal és kaviár is.
Amit a rizs tetején látsz, az a "shirako", a hím hal egyed ivarsejtje, más szóval halteje. A szó jelentése “fehér gyerek”. Mondhatni a kaviár “hím megfelelője”, többféle halból fogyasztják, leggyakrabban a tőkehal spermiumát eszik meg. Állaga krémes és pudingos.
Na ez az az étel, ami legtöbb japán számára is fogyaszthatatlan étel. A "shiokara" felszeletelt, többféle hal erjesztett belsőségeiből készül, az erjesztésnek miatt pedig erőteljes szaga van, ami sok embert elriaszt a kóstolástól. Gyakran úgynevezett izakaya bárokban szolgálják fel, sake mellé.
Sokáig a japán konyha orosz-rulettjeként tekintettek a gömbhalból készült ételekre, hiszen a világ egyik leghíresebb ínyencségének mája és ivarmirigyei a ciánkálinál több százszor erősebb mérget tartalmaztak. A veszély szerencsére egy ideje elhárult, a tigrisgömbhalból (トラ河豚 - torafugu) készített ételkülönlegességekre vágyóknak a továbbiakban nem kell rizikót vállalniuk: egy japán vállalat sikeresen kitenyésztette a faj méregtelen példányait, így husából nyert szeleteket nyersen, citromlével illetve fűszeres szójaszósszal tálalják.
És persze a végére hagytuk a legsokkolóbb ételt, az "ikizukuri"-t, ami sokak szerint egyike a legetikátlanabb fogásnak. Képzeld el, hogy eléd raknak egy nagy tál hal halat, amin farkasszemet néz veled egy még lélegző hal. Merthogy fogyasztás előtt úgy filézik ki a halat, hogy az még életben marad, majd tálaláskor a félig levágott halra rakják rá a többi, már szépen felvágott vékony szeletet homárból vagy akár rákból.
Ez is érdekelhet!
Japán lány magyar étkeket kóstol
(via buzzfeed)