13 dolog, amit nem tudtál a mustárról - Sokkal több, mint a virsli mellé nyomott krémes paszta

Homérosz a fájdalom enyhítésére ajánlotta, az egyiptomiak mustármaggal temetkeztek, XI. Lajos pedig minden útra vitt magával a fűszerből.

Ahány ország, annyiféle módon használják a mustárt, aminek pikáns, karakteres íze semmivel sem összetéveszthető. A mustár aromája országonként, kultúránként eltérhet, egy azonban mindenhol közös: a mustárt világszerte nagyon sokan szeretjük.

1. A brokkoli a mustár unokatestvére

Ha a mustárra és a brokkolira gondolunk, eszünkbe sem jut, hogy a kettőnek bármi köze lenne egymáshoz. Pedig a mustár a káposztafélék családjába tartozik, így sok zöldséggel áll rokonságban, beleértve a brokkolit, a karfiolt, a fehérrépát és a káposztát is.

2. Mustár a halál után

Az egyiptomi fáraók mustármaggal töltötték fel sírjaikat, hogy a halál utáni létben is kísérjék őket. A rómaiak voltak az elsők, akik a fűszermagokat pasztává őrölték, majd ízesítő folyadékkal - általában borral vagy ecettel - keverték.

3. A mustár szó eredete

A mustár, a latin mustum ardens-ből eredeztethető, ami égő bort jelent. A francia szerzetesek musttal, erjesztett borral keverték össze a fűszert, amiről a nevét is kapta.

4. Gyógyításra is használták

Phütagorasz a mustármagból készült pasztával gyógyította a skorpiócsípést, Hipokratész pedig a mustárról, mint a fájdalmat enyhítő csodaszerről írt. Az ókori római orvosok a fogfájás enyhítésére is használták, később pedig a mustár az étvágy stimulálására szolgált. Sőt, már az ősi summérok és az indiánok is használtak gyógyászati célokra mustárt.

5. A Dijoni mustár eredete

Amikor a rómaiak meghódították a gallok területeit, mustármagot vittek magukkal, és elvetették a burgundi régió termékeny talajába. A 13. századra Dijon vált a mustárgyártás központjává, ez alapozta meg a régió híres Dijon mustárját: 1856-ban Jean Naigeon gondolta újra a receptúrát, és a hagyományos ecet helyett az éretlen szőlő savas levét használta, amitől a dijoni mustár elnyerte a ma is ismert jellegzetes ízét.

6. XI. Lajos király nem utazott mustár nélkül

A francia uralkodó úgy vélte, hogy a fűszerei olyan fontosak, hogy minden útjára magával vitt egy tartóban mustárt. Nem tudta volna elviselni a csalódást, ha olyan területen jár, ahol nincs a konyhán mustár.

7. Sokarcú mustár

A dijoni mellett számos mustárfajta létezik: többek között ismert az élénksárga színű amerikai mustár, az angolok kevésbé fűszeres mustárja, amit francia mustárnak neveznek, az édeskés bajor mustár, az olasz gyümölcsmustár, a sörmustár, a kreol mustár, és a német mustár.

8. A 2. leggyakrabban használt fűszer az USA-ban

Az Egyesült Államokban a bors a leggyakrabban használt fűszer, és a sorban rögtön utána meglepő módon nem a só, hanem a mustár következik.

9. Kanada és Nepál, a mustár nagyhatalmak

A főbb összetevők mellett a legtöbb mustárban van egy közös vonás: az országok, ahonnan az összetevők származnak. Kanada és Nepál együttesen a világ mustárgyártásának több mint felét teszik ki.

10. A mustár nem a magjától sárga

A mustár sárga színét nem magának a mustármagnak köszönheti, hanem a pasztához adott kurkumának. A mustármag színe - a fajtától függően - önmagában a halványsárga és a sötétbarna spektrum között változik.

11. Mustármúzeum a mustár szerelmeseinek

A mustárt Dél-Wisconsinban annyira szeretik, hogy külön múzeumot is kapott. A mustár rajongók a Nemzeti Mustármúzeumban ismerhetik meg a történetét, és megcsodálhatják az 5566 üvegből álló mustárgyűjteményt is, ami több, mint 70 országból érkezett.

12. Nem tud megromlani

A krémes textúrájú mustár alapvetően nem más, mint fűszerek és savas folyadék keveréke, aminek egyik összetevője sem képes megromlani. A hűtés ugyan ajánlott, de nem feltétlenül szükséges. A mustár íze az idő múlásával enyhébb lesz, de ha a tartóba nem kerül más ételrészecske, vagy nyál, nem kell aggódni, hogy megromlik – feltéve, ha jó minőségű mustárt tartunk a hűtőszekrényünkben.

13. Újra felfedeztük a mustárt

Ahogy az ókoriak, mi is (újra) felfedeztük a mustár jótékony tulajdonságait: magas vérnyomás, reuma, bőrproblémák, valamint érelmeszesedés ellen, hajnövekedés és az anyagcsere serkentésére, az immunrendszer megerősítésére, valamint a koleszterinszint szabályozására is használja az alternatív orvoslás.

Ezeket olvastad már?

via és via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...