Így néz ki egy tábla 120 éves csokoládé, aminek elképesztő története van

Több mint 120 évvel ezelőtt előállított csokoládéra bukkantak egy angliai ház padlásán. A rézdobozban konzerválódott édesség komoly történelmi háttérrel rendelkezik.

Vajon mit szólnál hozzá, ha a padláson a régi kacatokat szelektálva egyszer csak szépapád háborús sisakjára bukkannál, benne egy doboznyi bontatlan, 120 éves csokoládéval?

A brit National Trust nevű nemzeti alap (főleg védett tájak, ódon épületek gondozásával, fenntartásával foglalkozó szervezet) tagjai egy tavaly elhunyt 100 éves norfolki hölgy padlásán találtak rá a 120 éves desszertrelikviára, amely egykori édesapja második búr háborúból származó katonai sisakjában várt arra, hogy rátaláljanak.

A csokoládénak igazán nem hétköznapi a története

A rézdobozos desszert gyártásával maga Viktória brit királynő bízta meg a Cadbury, a Rowntree és a Fry gyárakat még 1900-ban, a több mint százezer adag dobozos csokoládét pedig a második búr háborúban harcoló katonáknak szánták, ezzel is ösztönözve őket a Dél-Afrikában tomboló harcban való kitartásra. A dobozban található csokoládé bontatlan állapotban került elő.

A doboz tulajdonosa talán egyfajta, a királynőtől kapott emlékként akarta megtartani, de az is lehet, hogy szimplán csak megfeledkezett a doboz létezéséről... vagy csak nem szerette a csokoládét

– nyilatkozta a CNN-nek Lynsey Coombs kurátor, aki azt is elmondta, hogy az említett három, a kvékerek vallási közösségéhez tartozó, pacifista tulajdonban lévő csokoládégyártó cég ellenezte a háborút akkoriban, így a desszertek legyártásáért nem voltak hajlandóak pénzt elfogadni, ezzel támogatva az ott harcoló katonákat.

A királynő ragaszkodott hozzá, hogy a katonák tisztában legyenek azzal, hogy brit csokoládét kapnak, ezért került rá a dobozokra az uralkodó arcképe, a Dél-Afrika 1900 felirat, valamint egy rövid üzenet a királynő kézírásával:

Boldog újévet kívánok!

A második búr háború 1899-től 1902-ig tartott a Brit Birodalom és két búr állam, a Transvaal Köztársaság és az Oranje Szabadállam között. A háborúban olyan ismert emberek harcoltak, mint Sir Winston Churchill vagy a Sherlock Holmes történetek megálmodója, Sir Arthur Conan Doyle.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Forrásaink voltak. Fotók: National Trust

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...