Furcsának tűnhet, de én imádok takarítani...és hogy idén már nektek is környezetbarát legyen a nagytakarítás, összegyűjtöttem, milyen zero waste eszközöket érdemes beszerezni hozzá. (Takarítós videónkat itt nézhetitek meg!)
1. Ecet
Az ecet egy igazi varázsszer, hiszen természetes fertőtlenítő hatása van, ezért én takarításhoz, folteltávolításhoz és mosáshoz is gyakran használom. Ennek köszönhetően sikerült a sok műanyagflakonos takarítószert egyetlen egyre redukálnom. Ha nem szereted az ecet szagát, akkor készíthetsz belőle narancsos-fahéjas takarítószert is, fillérekből.
Csak tedd egy befőttesüvegbe egy narancs héját és egy fahéjrudat, majd az üveg 1/3 -áig öntsd fel 10 vagy 20%-os ecettel, a maradékot pedig vízzel, és hagyd állni 1,5-2 hétig. Végül szűrd le, és a folyadékot öntsd egy szprés flakonba!
2. Illóolajok
Nem kell feltétlenül használnod őket a takarításhoz, de ha természetes illatosítót keresel, ez a legmegfelelőbb módszer. Használhatjuk párologtatóban, vagy az ecethez is tehetünk pár cseppet öblítőként, finom illatot kölcsönözve így a ruháknak (ajánlom a levendula, borsmenta és citromfű illatokat).
Ezt láttad?
Így spórolok a hulladékmentes élettel havi 40 ezer forintot
3. Citromsav
Ha szeretnéd elkerülni az ecetet takarításhoz, akkor a legjobb helyettesítője az étkezési citromsav. Tökéletes vízkőoldó, és öblítőként is szuperül funkcionál. Bár környezetbarát, de érdemes vele vigyázni, vegyünk fel gumikesztyűt hozzá és ügyeljünk arra, hogy szembe ne kerüljön, gyermekektől zárjuk el.
4. Szódabikarbóna
Az étkezési szódabikarbóna kiváló lefolyótisztító és súrolószer, a fürdőszobában a csempe, kád, zuhanytálca és kagyló környékén kiválóan lehet használni.
5. Nátrium perkarbonát (becenevén perkarbi)
Fehérítő sóként is ismert, a mosószóda és a hidrogén-peroxid vegyülete. Kiváló fehérítő és fertőtlenítő szer. Képes olyan foltokat eltávolítani amit az egyszerű mosószóda, mosódió vagy mosószer nem. Bátran alkalmazhatjuk vér-, vörösborfoltok esetén, áztatással vagy mosószerhez adagolva.
6. Szőnyegporoló
Nem kell elvinni a szőnyegeket feltétlenül a tisztító szalonig, egy egyszerű porolóval újjá varázsolhatjuk őket. Nem használunk vele feleslegesen se áramot, se vegyszereket.
7. Porzsákmentes porszívó
Ilyet ma már csak kevés helyen látok, de használtan még mindig fellelhető egy-egy. Azért szuper, mert nem kell gyakran cserélgetni a porzsákot benne, nem termelünk vele szemetet, és az összegyűlt port (ami lényegében bőr, haj és köröm, némi kosszal vegyítve) ráönthetjük a komposztra.
8. Textil törlőrongyok
Tökéletes helyettesítői a papírtörlőknek, nem termelünk velük szemetet, és miután koszosak lettek, egyszerűen csak kimosom őket. Rengeteg pénzt spórolhatunk velük, és akár házilag is előállíthatjuk régi, kopott törülközőből.
9. Marhaepeszappan
Vagyis ahogy én szoktam hívni: a moshatópelenkás anyukák védőszentje. Ez egy természetes folttisztító szappan, ami a marhafeldolgozás közben keletkező, másra fel nem használható melléktermékből készül. Finom illata van, bőrbarát és még a legmakacsabb foltokkal is elbánik.
10. Mosószóda
Ha mosásra kerül a sor, a mosószóda (másnéven nátrium-karbonát) általános áztató-, zsíroldó- és tisztítószerként is megállja a helyét. Gépi és kézi mosáshoz egyaránt alkalmazható. Öblítőnek kiegészíthetjük citromsavval vagy ecettel is. Lefolyótiszításnál egy evőkanál mosószódát tegyünk a lefolyóba, majd öntsük rá forró vizet, és hagyjuk állni fél órát, az eredmény pazar.
11. Eco egg (mosótojás)
Nálunk a befutó eszköz a zero waste mosásnál a mosótojás, másnéven eco egg. Ez egy műanyag tojás, aminek a belsejébe fekete (turmalin) és fehér (mosószóda) golyócskákat kell tenni, berakni a tojást a dobba, majd amikor lejárt a program, ki kell tenni valahova kis időre. Ezzel az eszközzel egy mosás 19 Ft-ból (!!!) kihozható.
12. Levendula
A levendula a molyok természetes ellensége. Egy kis textilzsáknyi levendulát tegyünk be a ruhák közé, finom illatot kölcsönöz a gardróbunknak, és elkerülhetjük az apró, molyrágta lyukakat a kedvenc szettjeinken.
Antal Éva, a VászonzsákoslányInstagramját itt,Youtube-csatornáját itttalálod!
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
Vászonzsákoslány: A zerowaste életmód első buktatói
Évi blogjának második része, amiben a hulladékmentes életmódot folytató cuki lány az első időszakban adódó kihívásairól mesél.
Antal Éva RáhelÉva egy befőttesüvegnyi szemetet termel 8 hónap alatt - most...
Antal Évi nem termel szemetet, a műanyagok és a környezetszennyezés ellensége, életmódja pedig példaérékű lehet mindannyiunknak. Bemutatkozóját nálunk olvashatjátok.
Antal Éva RáhelCsomagolásmentes bolt nyílt ott, ahol egy másiknak be kellett zárnia...
“Ha mindig csak arra gondolnánk, hogy ó ezt már valaki megpróbálta és neki nem jött be, és ezért nem állnánk neki, akkor nem menne előre a világ!”
Antal Éva RáhelNa, hát így kell környezetbarát módon, hulladékmentesen utazni
A Vászonzsákoslány most megosztja veletek, hogyan állt át tudatosan arra, hogy utazásai során se pazaroljon – se repülőgép-üzemanyagot, se élelmiszert, se műanyagot.
Antal Éva Ráhel