11 zöldség, amit most vess el a kis kertedben

Idén későn jött a tavasz. Szoríts be 1-2 órát egy kis veteményezésre, ha pedig csak lézengsz a házban/lakásban és a tv távirányítót kapcsolgatod, akkor irány a kert!

Itt most a veteményesről lesz szó: azokat a zöldségeket vesszük sorra, amiket most kell ültetni, vagy akár már el is vethetted volna őket 1-2 hete. Lassan beköszöntött a kellemes 18-20 fokos meleg, szóval tökéletes az időzítés, hogy a magok hamar kikeljenek a közelgő meleg hatására.

BORSÓ

via GIPHY

A magokat bokorba vagy sorba is ültetheted, 2-4 cm mélyre. A magok között legyen legalább 5 centi, hogy a növények később ne nyomják el egymást. A borsó minimálisan fut, nem szerencsés, ha elfekszik a talajon, vagyis szeret kicsit támaszkodni. Ezt legegyszerűbben két kisebb cövek közé kihúzott spárgával oldhatod meg, de ezzel ráérsz addig, amíg 10-15 centisek nem lesznek a növénykék. A borsó a meleg, napos helyet kedveli, erre figyelj ültetésnél. A mostani vetéstől számítva nagyjából 3 hónap múlva lesz saját, zsenge borsód. Ha hosszabb ideig szeretnél szüretelni, akkor vess mostantól egy hónapon át hetente, így a szüret is sokáig fog tartani.

Ezt láttad már?

Ez a lány nem komplett...vagy igen? 500 szobanövénnyel él együtt!

A borsó azért is ideális, mert a szedése után, június-júliusban felszabadul a helye, ahová máris kerülhet valamilyen nyáron vethető zöldség, így ha esetleg kicsi a zöldségesed, emelheted a megtermelt mennyiséget. Ezt a stratégiát természetesen sok más növény esetében is alkalmazhatod.

TÖK, CUKKINI, PATISSZON

Ezeknek a tökféléknek közös tulajdonsága, hogy rendkívül víz- és tápanyagigényes növények, emellett – valószínűleg nem mondok nagy újdonságot – sok helyre van szükségük. Növényenként 1-1,5 négyzetméterrel minimum számolhatsz. Mivel még várhatóak éjszakai fagyok, érdemes cserépben is csíráztatni, a benti ablakba téve, de nyugodtan vesd el a kinti földbe is, így dupla esélyed lesz a korai cukkini szüretre. Egy fészekbe tegyél legalább 4-5 szem magot , ne csak egyet, 3 centi mélyre, hogy ha az egyik épp már nem életképes, ne várj és reménykedj hetekig abban, hogy majd kikel az az egy kis szerencsétlen. 5 szemmel már elég biztos a siker. Amikor kikeltek, háromnál többet ne hagyj egy csoportban. Figyelj rá, hogy a talaj mindig nedves maradjon, öntözd sokat.

Receptajánló:

Tejfölös patiszonpörkölt

Anyukámtól lestem el még jó régen, ő már a 80-as években felfedezte a családnak a patiszont. Rántva, töltve, és így tejfelesen-pörköltösen. Kukori ez esetben nem annyira lelkes, ...

Ha bent vetetted cserépbe, a 10-12 centis palántákat érdemes kiültetni a végleges helyére – azok gyökere már eléggé behálózza a cserép talaját ahhoz, hogy egyben tartsa a cserép földjét. Egy tejfölöspohár méretű cserépnél ne legyen nagyobb az ültető alkalmatosság. Ha van rá módod, a palántának kijelölt helyet még most sem késő betrágyázni – a növény meg fogja hálálni a termésével. Ha most elveted a magokat, már akár június közepétől-végétől saját szedésű cukkiniből/patiszonból/tökből készítheted a finomságokat. Jól hangzik!

RETEK

A retek az egyik legkorábban vethető, hidegtűrő zöldségfélénk. Ha még mindig a zacskóban van, gyorsan vesd el – a nyári melegben már nem nagyon szereti a létezést, gumóképzés helyett hamar felmagzik, a nagyobb eséllyel kiszáradó talajban megpuhul, ráadásul jobban is férgesedik.

Azért is érdemes ültetni retket, mert hamar, a vetéstől számítva nagyjából 2 hónap alatt eléri a szedési méretet, így nálunk a legkorábbi zöldségfélének tekinthető. S miután letermett, június elején már kerülhet is a helyére valami más.

RUKKOLA

Idén télen háromszor szüreteltem egy-egy nagy szatyornyi rukkolát 2 folyóméterről. Ez volt az első saját rukkolás élményem, tavaly kora ősszel vetettem először – és mennyire megérte. Ha szereted az ízét (Ki nem szereti a rukkolát? Van olyan?), vesd most, nyáron, és ősszel is, mindig, állandóan, mintha nem lenne holnap. S ha egy részét meghagyod, késő őszig növekszik, akár 30-40 centis bokorrá is fejlődhet. Sőt, ahogy most is, enyhe teleken még a tél folyamán sem áll le a növekedése.

Receptajánló:

Sonkás pappardelle

Nincs különösebb story, ez egy nagyon egyszerű és nagyon finom tészta. Az itthoni "olasz" éttermek nemigen készítenek ilyen jellegű tésztákat, holott pont ezeket kellene, mert ezek az ...

A sarki pizzásnál vagy a töröknél persze az apró, egész levelek néznek ki jól, de nyugodtan hagyd, hogy bevaduljon. A nagy levelek ugyanolyan finomak lesznek. A Gardenista szerkesztőségének tagjai mesélhetnének erről – nem egy ülésen majszolták a friss rukkolát januárban és februárban, amivel megleptem őket.

SALÁTÁK

via GIPHY

Jégsaláta, római saláta, fodros saláta, tépősaláta, madársaláta – amit csak akarsz. Itt most a „hagyományos értelemben vett” salátáról van szó, hisz mint tudjuk, nagyon sok zöldségfélének a levelére tekinthetünk úgy is, mint egyszerű salátàra. A cékla levele is finom, bár alapvetően nem amiatt ültetjük.

A saláta vetése pofon egyszerű. Mivel vetési mélysége nagyon sekély, 0,5-1 cm, én nem is szoktam árokkal bajlódni. Fél centi mély árkot nem is lehet húzni kézzel, abból minimum 2 lesz. Ezért a legegyszerűbb, ha csak gereblyével kicsit felborzolod a földet, kiszórod a magokat, és óvatosan esőztetve beöntözöd a földet, és kész. Időjárástól függően tartsd nedvesen a talaj felszínét, hogy a mini kis csírák könnyebben a felszínre bukkanhassanak. Ha most elveted, azt gyanítom, a jövő heti 18-20 fokos meleg hatására hétvégére vagy a következő hét elejére már ki is bújnak az apró növények.

SPENÓT

Épp sikerült vetőszalagos spenótmagot vennem, így igazán könnyű dolgom volt vele. 2 centis kis árok, bele a szalag, vissza rá a föld és kész. Finoman beöntöztem – terveim szerint 1 hónap múlva már legelem is, mint a kecske.

Érdemes minden magból, amiből csak létezik, a vetőszalagos változatot megvenni, sokkal egyszerűbb dolgod lesz. Nem kell óvatoskodni a szórással, tuti nem “rontod el”, nem lesz egy csomóban 50 mag, míg a sor utolsó harmadára meg nem jut egy szem sem. A vetőszalaggal biztosított az egyenletes tőtávolság.

Ezt is olvassátok el!

Ezek után nem biztos, hogy fogsz még avokádót enni

FOKHAGYMA

Receptajánló:

Sült fokhagyma

Van egy kedvenc turkálóm,. Azon a koncepción alapszik, hogy minden számunkra felesleges cuccot, legyen az ruha, bútor, játék, könyv, konyhai eszköz, konyhai kiegészítő, vagy elektronikai ...

Bár azt mondják, az őszi fokhagyma finomabb lesz, mint a tavaszi, én mégis azt javaslom, duggass fokhagymát is. Ha másért nem, a növénytársítás áldásos hatásaiért mindenképp megéri. S ha tényleg nem lesz finom, legalább tettél egy kis erőfeszítést a természetes, vegyszermentes növényvédelem érdekében.

VÖRÖSHAGYMA

A hagymát magról és dughagymáról is lehet nevelni, de mivel 2 éves növény, jobban jársz, ha dughagymát veszel. Remélem már be is készítetted, irány a kert, már rég kiválasztottad a kert legnaposabb részét, gyors felszíni kapálás és gyomtalanítás a laza szerkezetű talajban (mert azt szereti leginkább), és már mehetnek is be a földbe a kis hagymák 6-8 centis távolságra egymástól.

A zöldjét már egy hónap múlva eheted is. Alapvetően kellene köztük 15 centis távolságot hagyni, hogy legyen hely a fejképződéshez, de ha az imént említett, sűrűbb ültetésből minden másodikat megeszed zöldhagymaként, akkor ki is jön az a 15 centi, s lesz helye a nagyra növő fejeknek.

REBARBARA

A ráadást nem hagyhattam ki, minden zöldséges cikkben szerepelnie KELL a rebarbarának. Nem elég, hogy fantasztikusan gyorsan és hatalmasra nő, szívós és egész igénytelen, csupán sok vízre van szüksége, hogy kellően megnőhessen, megjelenése miatt dísznövényként is simán használható. Ja, és persze finom. A mélyrétegű, 50-60 centis, tápdús talaj azért nem árt a neveléséhez, mivel hosszú karógyökere mélyre hatol.

Receptajánló:

Fehércsokis-rebarbarás muffin

Még mindig rebarbaraszezon van. Rengeteg termett a hűtőben az elmúlt héten, én pedig újabb és újabb receptek szerint dolgoztam fel az adagot. Ezúttal a The Passionate Cook nevű blogról ...

Rebarbarás sütemény

Mivel a rebarbaraföldtől 2 utcányira lakom, nyilvánvaló volt, hogy ki kell próbálnom, vajon milyen íze van eme németek által oly kedvelt zöldségnek. A recept a szomszédomtól van.

Magról is nevelheted, de sok időt spórolsz, ha sikerül kifejlett növényt vásárolnod. Mostanra a legtöbb helyen kihajtott, már van 1-2 levele. 4-5 hét múlva már lesz akkora, hogy érdemes legyen elkezdeni szedni. Kezdd az oldalsó, szétterülő leveleivel, s ha folyamatosan szeded, kisebb helyen sem fog beteríteni mindent – bár szerintem az sem nagy baj. Köré érdemes fűnyesedéket, szalmát vagy egyéb levágott növényi anyagot szórni, hogy a lehajló levelek ne tapadjanak bele a sárba, így minden része megmarad arra, hogy megedd.

Ezeket olvastad már?

Még több érdekes Gardenista-cikket itt találtok!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...