Még a szobanövényeknek is nehéz dolguk akadhat a túlélésben, akkor is, ha tudjuk, hogy vannak olyanok is közöttük, akikre tényleg a legkevesebb időt kell szánnunk. Szerencsére rengeteg mindent tehetünk annak érdekében, hogy házi zöldjeink a legjobb egészségi állapot érdekében még a téli akadályokat, a zimankót is átvészeljék. A következőket kell szem előtt tartani a sikeres téliesítésért:
1. Ne öntözd világbaSzinte az összes szobanövény hibernált állapotba kerül a téli időszakban, nem igénylik a nyáron megszokott vízmennyiséget. Ha nem figyelünk erre, könnyedén betegségek alakulhatnak ki, vagy akár el is rothadhatnak kedvenceink. Azzal tudunk még puhatolózni, ha a föld kicsit is nedves, biztosan nincs szükség öntözésre. Ez alól kivételt képeznek a citrusfajok, ők általában jobban bírják bent is a gyűrődést, és a több vizet.
2. Kerüld a műtrágyát
A vízhez hasonlóan télen sem szerencsés túltrágyázni a benti növényeket, sőt, ha egészségesek, hagyjuk is ki ezt a folyamatot. Ha mégis szükségünk van rá, akkor 50 %-kal hígítsuk a hatóanyagot a siker érdekében, és még lehetőleg ősszel kerítsünk sort rá.
3. Mosd és metszd
Gyakori, hogy cserepes növényeket hoznak nekünk ajándékba, amik kikerülhetnek a szabadba is. Amikor jön a hideg, és vinnénk be őket a szobába, óvatosan fürdessük meg a növényeket, és vágjuk le/metsszük vissza őket, mielőtt átlépik a küszöböt.
4. Ne ültetgesd
Az átültetés nem könnyű "lelki folyamat" a növényeinknek, télen minden erejükre szükségük van a megváltozott körülmények közepette. A nagyobb cserépbe kerülést tehát időzítsük tavaszra.
5. Tiszta levelek
Télen az otthonunkat általában ritkábban szellőztetjük, ezért a levegőben gyakran több por szállingózik. A poros levelek nem jelentenek jót hosszútávon, mivel elősegítik a betegségeket, és megakadályozzák, hogy a szobanövények elnyeljék az ilyenkor lényegesen kevesebb, beszűrődő napfényt. Körülbelül havonta, óvatosan mossuk le a port.
6. Kerüld a huzatot
Helyezzük a szobanövényeket az ablak közelébe, hogy elegendő fényhez jussanak, de ügyelve arra, hogy a huzatok, nagyobb szelek elkerüljék, mert lehűthetik őket. Ellenőrizzük, jól szigetelnek-e az ablakaink.
7. Párásítót a lakásba
A párásító további nedvességet adhat a száraz, téli levegőhöz, és segíthet abban, hogy az érzékenyebb növények levelei ne barnuljanak meg. Ráadásul a tüdőnek is jót tesz!
8. Kártevőkeresés
A téli kártevők problémát jelentenek a benti növények számára. Könnyen elterjedhetnek az egész házban, ezzel sok bosszúságot okozva. Tartsuk tisztán a szobanövényeket, és figyeljük folyamatosan az olyan kártevőket, mint az atkák. Ha problémát észlelünk, izoláljuk a növényt, és azonnal kezeljük.
9. Vakáció csak extrával
Amennyiben téli utazást tervezünk, vagy bármilyen okból egy hétnél tovább távol maradunk az otthonunktól, bőségesen locsoljuk meg a növényeket. Ha ez nem gyakori, akkor nem lesz semmi bajuk, ha viszont több időt töltünk külön tőlük, érdemes megkérni valakit a gondozásukra.
10. Kerüld a hőséget
Sok háztulajdonos aggódik, hogy a növények télen megfagyhatnak, ezért jól feltekerik a fűtést. Ők viszont nem igénylik ezt a nagyfokú meleget, ezért semmiképp se tegyük őket fűtőtest közelébe vagy kandalló mellé, ahol nagy eséllyel kiszáradnak majd.
11. Este el az ablaktól
Az ablakok közelében lévő levegő estére veszélyesen lehűlhet a növények számára, ha a kinti hőmérséklet éjszaka csökken. Vigyük el őket az ablakpárkányról, ha úgy gondoljuk, hogy megfagyhatnak.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Sose találjátok ki, mennyiért vették meg ezt a 4 levelű,...
Tudjuk, hogy vannak gazdag emberek és vannak gyűjtők, meg hogy aki a kicsit nem becsüli, a nagyot nem érdemli, na de ez azért egy kicsit mégis túlzásnak tűnik.
Brecz JuditNövények a hálószobában: ártalmasak, vagy elősegítik a jó alvást?
Ha éjszaka is növényekkel vennénk körbe magunkat, erre érdemes odafigyelni.
Kessel9 szívós szobanövény, amivel még a növénygyilkosoknak is meggyűlik a...
Ha előszeretettel készíted ki a növényeidet, akik, bármit csinálsz, lekókadnak, kidőlnek a földből vagy elszáradnak, akkor figyelj, mert ezek az igazán strapabíróak!
Brecz Judit5 természetes módja, hogy felturbózd a kollagéntermelésed
A kollagén kétségkívül 2020 egyik hívószava lett az egészségben, de nem is véletlenül – tényleg fontos, hogy a szervezeted megtermelje, amennyire szüksége van.
Stuth-Nagy NikiCímlapkép: Getty Images