A jelenleg fennálló krízishelyzet sok ember számára okoz jelentős stresszt és szorongást, amit az alábbi élelmiszerek rendszeres fogyasztásával komolyan csökkenthetünk.
1. Tök és tökmag
Rengeteg ember szenved az ásványi magnézium hiányától, ami nem kis százalékban az előre feldolgozott ételek számlájára írható. Megannyi pozitív hatása mellett a magnézium segít csökkenteni az agy ingerlékenységét. A tök és a tökmag egyaránt jó magnéziumforrás - ráadásul a magok pörkölése nem csökkenti a szupertápanyag hatásait. Egy negyed csésze mag biztosítja az ajánlott napi magnéziummennyiség felét.
2. Erjesztett ételek
Az egészséges erjesztett élelmiszerek elősegítik a bélflóra egészséges működését, ami jelentősen csökkenti a stressz hatásait. Éppen ezért érdemes rendszeresen kefirt, joghurtot, kimchit, nyers (pasztörizálatlan) almaecetet fogyasztani.
3. Dió
A dió kiváló alfa-linolénsav forrás, amely a kutatások szerint hangulatjavító. Egy 2016-os, a Nutrients szaklapban publikált kutatás során 47 diák diófogyasztását és hangulatát monitorozták nyolc héten keresztül, és megfigyelték, hogy a tápanyag komoly hatást gyakorolt a közérzetükre, csökkentette depressziós hangulatukat.
4. C-vitaminban gazdag ételek
A Journal of Biological Sciences folyóiratban bemutatott 2015-ös kísérlet bizonyította, hogy jóval alacsonyabb volt azoknak a középiskolás diákoknak a stresszszintje, akik C-vitamin-kiegészítőket szedtek, mint a kontrollcsoportnak, akik csak placebót kaptak. Narancs, citrom, grapefruit, sárgadinnye, grapefruit, eper, kivi, kelbimbó, brokkoli, zöld és piros paprika, paradicsom, téli tök, karfiol és spenót: ezek közül érdemes minél többet fogyasztani.
Ezt olvastad?
Fogadd meg ezt a 12 tippet, hogy könnyebb legyen az otthonfőzés
5. Nyers zöldségek és gyümölcsök
Többek között egy 2018-as kísérlet is bizonyította, hogy a nyers gyümölcsök és zöldségek fogyasztása jelentősen csökkentette a depressziós tüneteket, pozitív hangulathoz és elégedettséghez vezetett a fiatal felnőttek körében. A vizsgálatban 442, 18 és 25 év közötti amerikai és új-zélandi fiatalt vizsgáltak, mentális állapotuk mellett az étkezési szokásaikat elemezték.
6. Borsmenta tea
A gyógynövény mentolt tartalmaz, amely természetes izomlazító, ráadásul koffeinmentes, vagyis nem kell attól tartani, hogy nem tudunk aludni tőle.
7. Fekete csokoládé
Az ínyenc étel hozzájárul az agy jutalomközpontjának stimulálásához, növelve a dopamin felszabadulását - ami anélkül segíti elő a nyugalmat, hogy túl sok cukrot kellene enni.
8. Teljes kiőrlésű gabonák
Zabliszt, köles, barna rizs, quinoa: ezek a gabonák bizonyítottan növelik a nyugalmat, hiszen azon túl, hogy rengeteg rostot tartalmaznak, ami fontos a belek megfelelő működéséhez, jó B-vitamin források is. A szénhidrátok növelik a szerotonin mennyiségét az agyban, ami fokozhatja a derű érzetét.
9.Meggy
A gyümölcs kiváló melatoninforrás, azé a hormoné, amely szabályozza az alvást és az ébrenlétet. A meggylé fogyasztása hozzájárul az alvásidő meghosszabbításához.
10. Tej
A Neuropsychiatry szaklap 2017-es számának egy kutatása a D-vitaminhiány és a depresszió közötti összefüggést vizsgálta. A megfigyelés szerint a D-vitamin csökkentheti az agy gyulladásos reakcióit, amelyek befolyásolhatják a hangulatot. A tej kiváló természetes D-vitamin forrás, de a D-vitaminnal dúsított növényi tejek és narancslé ugyanennyire jótékony.
11. Lazac
Kutatások igazolják, hogy az omega-3-zsírsavakban gazdag ételek csökkentik a szorongást, éppen ezért, ha megtehetjük, együnk sok makrélát, szardíniát, fekete tőkehalat, szardellát és pisztrángot.
Ezeket olvastad már?
Fogadd meg ezt a 12 tippet, hogy könnyebb legyen az...
Aki szeretné elsajátítani, hogyan kell okosan és minden áldott nap otthon főzni, annak most elhoztunk néhány hasznos tippet.
Czvitkovits JuditChipsszel teli szájjal ne akarjuk brokkolival etetni a gyereket!
Bár a nap 24 órája kevés, mégis fontos, hogy megtaláljuk a módját, hogy gyermekünk nap mint nap értékes ételeket - ezzel pedig egy értékes táplálkozási mintát kapjon.
Czvitkovits JuditVan egy jó hírünk: ezért erősebbek a rendszeres kávéfogyasztók csontjai
Sokaknak a reggeli kávé a szent programok egyike, anélkül nem tud elkezdődni a nap. A kávé azonban nemcsak a lendületet adja meg, a csontozatunkra is jó hatással van.
Czvitkovits Judit„Amíg az én kenyeremet eszed...” – szakpszichológust kérdeztünk a gyerekkori...
Gyerekkorban az étkezés sokak számára olyannyira traumatikus élmény volt, hogy annak következményeit felnőttkorban is érzik. Mészáros-Szabó Adrienn szakpszichológus válaszol.
Czvitkovits JuditCímlapkép: Getty Images