10+1 szuperkaja, ami nélkül nem létezik egészséges étrend

Az egészség életünk minden szakaszában fontos. Más kontinensről érkező "csodaételek" helyett ezekből tankolj fel a következő vásárlásoknál.

Az utóbbi években nagyon felkapott fogalommá vált a "szuperétel" (szuperkaja, superfood) kifejezés, amit az aktuális trendnek megfelelően mindig egy-egy élelmiszerre ragasztottak. Ilyen volt pl. az avokádó, a mandula, a goji bogyó vagy a chiamag. Amellett persze, hogy alapvetően nem hiszem, hogy az étrendünk egészségessége egy-egy alapanyagon múlna - hiszen ennél sokkal összetettebb a kérdés - , valóban vannak olyan élelmiszercsoportok, alapanyagok, amelyeknek kötelező helyük van az egészséges étrendben.

1. Bogyós gyümölcsök

Ha nekem egy élelmiszercsoportot kellene megneveznem szuperegészségesként, akkor azt hiszem a bogyós gyümölcsökre szavaznék. Gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, gyönyörűen színesítik az étrendünket, változatosak, desszertként is megállják a helyüket, és ezerféle módon elkészíthetőek. A kora nyári bogyósgyümölcs-szezonra még ugyan egy kicsit várni kell, de bátran fogyasszuk őket szezonon kívül is, értékes tápanyagtartalmuk nagy része a megfelelő fagyasztás után is rendelkezésre áll.

2. Halak

Minden csapból az folyik, hogy az omega-3-zsírsav-bevitel érdekében növeljük a tengerihal-fogyasztásunkat, de tengerrel nem rendelkező ország lévén ezt nem mindig egyszerű megoldani. Ha tehetjük vásároljunk rendszeresen fagyasztott vagy friss tengeri halakat, de építsük be étrendünkbe az értékes fehérjeforrásként szolgáló édesvízi halakat is. Sokan nem szeretik a halakat, de szerintem érdemes próbálkozni velük, hiszen sokkal több van bennük, minthogy rántott halként elkészítsük.

3. Zöld leveles zöldségek

A zöld leveles zöldségek is gazdagok élelmi rostokban, vitaminokban ásványi anyagokban és antioxidánsokban. Ezeknél is lépjünk túl a spenótfőzeléken, próbáljuk ki az egyre több helyen beszerezhető mángoldot, fodros kelt is! Használhatjuk őket - némelyiket akár nyersen is - salátáinkba, leveseinkbe, vagy sültjeink mellé köretként.

Feketeribizlis pohárkrém

A kertünkben érő fekete ribiszke bokor utolsó mézédes bogyóit használtam fel ehhez a hűsítő, savanykás desszerthez. Kimondottan felüdülést jentett a nagy kánikulában.

4. Diófélék, olajos magvak

A diófélék - és ezúttal ideértjük a mandulát is - és az olajos magvak kitűnő növényi fehérje-, kalcium- és élelmirost-források, emellett gazdagok értékes telítetlen zsírsavakban. Rágcsálhatjuk őket magukban vagy friss gyümölccsel kísérve tízóraira vagy uzsonnára, tehetjük salátáinkra, kásáinkba, müzlinkbe, kenyerünkbe és süteményeinkbe. Magas kalóriatartalmuk miatt mértékkel fogyasszuk őket, ha épp fogyni szeretnénk, és elsősorban a natúr, sótlan változatokat keressük.

5. Olívaolaj

Az olívaolaj gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, amelyek aktívan hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Salátáinkra elsősorban hidegen sajtolt, "extra szűz" olajakat válasszunk, de akkor sem dől össze a világ, ha ezzel főzünk.

6. Teljes értékű gabonák, álgabonák

A teljes értékű gabonák kiváló B-vitamin-, ásványi-anyag, növényi fehérje-, élelmirost- és nem utolsó sorban értékes energia- és szénhidrátforrások. Válasszuk gyakran a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, köretként próbáljuk ki a bulgurt, a kuszkuszt, a kölest, hajdinát, quinoát.

Tabbouleh citromos csirkével

A tabbouleh az arab világ egyik közkedvelt salátája, ahány forrás, annyi eredetmegjelölés, de a legtöbb hivatkozás arra utal, hogy Libanonból származik ez az egyébként tradicionálisan ...

7. Joghurt

Az aktív baktériumkultúrákat tartalmazó joghurtok nemcsak a bélflóránk egyensúlyát támogatják, hanem jó kalcium-, és teljes értékű fehérjeforrások. Ha lehet, ne az alacsony gyümölcs-, és magas hozzáadott cukor-tartalmú joghurtokat fogyasszuk, hanem vegyünk natúr joghurtot és tuningoljuk fel mi magunk (bogyós) gyümölcsökkel, édesítsük kevés cukorral, mézzel vagy édesítőszerrel.

8. Keresztesvirágúak

Brokkoli, karfiol, karalábé, káposztafélék, retek - a magyar konyha alapzöldségei. Szerencsére! Gazdagok antioxidánsokban - pl. béta-karotin, lutein, zeaxantin - valamint C-, E- és K-vitaminban, folátban és ásványi anyagokban. Kitűnő, könnyen elérhető rostforrások, nagy előnyük, hogy a hagyományos hazai ételek kedvelői is rendszeresen beilleszthetik ezeket az étrendjükbe. Emellett azért próbáljunk ki új recepteket, értékes tápanyagtartalmuk megőrzéséhez hosszú ideig tartó vízben főzés helyett főzzük a zöldségeinket gőzben vagy blansírozzuk őket pár percig.

9. Hüvelyesek

Szemes bab, lencse, vöröslencse, felesborsó, csicseriborsó - magas telítőértékű, laktató, növényi fehérjékben, élelmi rostokban, összetett szénhidrátokban gazdag alapanyagok. Készíthetjük őket főzelékekként, egzotikus currykként, levesként vagy salátaként.

Sült kelbimbó saláta

Kedvenc boltomnak van egy csodás csemegerészlege. Kész kajákat, hideg és meleg salátákat, felvágottakat árulnak. Mivel a bolt a környék bio-vegán-fair-trade hippijeinek egyik nagy ...

Indiai sólet vegán

Imádjuk a csicseriborsót, így mindig örömmel ötletelek, mit készítsek, egy finom krémet (humusz), vagy levest, esetleg fasírtot (falafel)? Abban biztos voltam, hogy indiai jellegű lesz... ...

Meggyes-fahéjas túrómousse

Ez egy egyszemélyes, csajosan alakbarát, habos, édes, pillekönnyű őrület. Ajánlok hozzá egy kényelmes kanapét, meg Nigellát a gasztronómiai csatornán. Persze, ez nem az ő receptje, ...

10. Paradicsom

A paradicsom értékes antioxidánstartalmának maximalizálásához érdemes megvárni az igazi szezont, de ez nem jelenti azt, hogy szezonon kívül ne használhatnánk étrendünkben paradicsomot vagy paradicsomkészítményeket - pl. natúr mártásokat, konzerveket. A mediterrán konyháról köztudott, hogy az egyik legegészségesebb étrend, így ha mi is kedvelői vagyunk, akkor garantáltan rendszeres szereplője lesz ételeiknek ez az antioxidánsokban gazdag termés.

+1. Víz

Nem étel ugyan, de egyértelműen helye van a "szuperkaják" között a víznek. Víz nélkül nincs semmi, megfelelő folyadékfogyasztás nélkül nincs egészség. Sokan alábecsülik ennek jelentőségét, pedig a megfelelő hidratáltság segíti szervezetünk egyensúlyát, megfelelő működését, javítja a koncentrációképességet, energikusabbá tesz minket. Figyeljünk oda, és fogyasszunk naponta 2-2,5 l folyadékot - elsősorban vizet!

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...