Gyors, mégis friss. Olasz, de te is meg tudod csinálni. Konyhatündérek számára különösen kedves téma ez, hiszen a tésztafélék elkészítésének egyszerűsége miatt könnyedén lehet bárki a konyha királynője akkor is, ha nem töltött fél napot a tűzhely mellett. Nem utolsósorban a tésztaételek – különösen, ha beszerzünk néhány tipikusan mediterrán fűszert – a magyar ízvilághoz képest teljesen eltérő élményt adnak, talán az sem túlzás, ha egyenesen egzotikusnak nevezzük az olasz konyhaművészetet.
Most itt van 10+1 örökérvényű dolog, amit feltétlenül tudnod kell a tésztákról!
10+1 dolog, amit a tésztákról tudnod kell!
2. És hogy mennyi tésztát esznek az olaszok? Átlagosan még mindig ők eszik a legtöbb spagettit a világon (évente nagyjából 15.000 alkalommal és körülbelül évi negyven kilót családonként), ám ez mára majdnem negyedével csökkent, mivel napjainkban elsősorban az elhízástól való félelem miatt esznek kevesebbet belőle.
3. Hogyan együk a spagettit? Olaszországban a tészta tulajdonképpen a magyar leves megfelelője, nagyon változatosan tudják elkészíteni és koránt sem tartalmaz annyi mártást, szószt mint az otthoni milánói makaróni. A tésztafogását jobb kézben tartott villával kell elfogyasztani, minden egyéb más evőeszköz nélkül (tehát kanál sem kell)!
4. Tésztaételek a széles vásznon? Igen! Számos népszerű film központi étele a spagetti. Gondolj csak a nagy olasz klasszikusokra, mint Fellini 1954-ben bemutatott La Strada (Országúton) filmjére, vagy olyan amerikai kasszasikerekre, mint a Susi és Tekergő, a Napsütötte Toszkána, vagy az Ízek, imák, szerelmek.
8. Van valaki, aki cérnametélttel készíti a túrós tésztát? Nem hisszük, hiszen minden tésztaformának megvan a maga öntete. Ez nem bolond tavaszi szeszély miatt van így, hanem az egyes formák karaktere, sőt alapanyaga (durum, vagy tojásos) tökéletesen illeszkedik egyes feltétekhez, magyarul harmóniát alkotnak.
9. A tökéletes tészta állaga "al dente". Szó szerinti fordításban azt jelenti, hogy "a fognak", azaz csak annyira kemény, hogy harapáskor érezzünk egy kis ellenállást. Az al dente főzés a hagyományos magyar ízléssel némiképp ellentétes, és sokaknak inkább a nem teljesen átfőtt, nem elkészült tésztát, rizst jelenti. Ugyanakkor az olasz konyha egyik alapja, tehát Olaszországban nem találkozol olyan főtt tésztával, de még rizottóban feltálalt rizzsel sem, ami ne al dente lenne elkészítve.
10. Melyik tésztafajtához, milyen szósz való? Olaszországban több mint 300 fajta tészta létezik, gyakran ez egy-egy régió tipikus étele. Különböző formátumok más és más szószhoz illenek. Például a rövid tészták, mint a penne, jó nehezebb húsos és zöldséges szószokhoz. A Tagliatelle vagy a Pappardelle kitűnő gazdagabb krémes szószokhoz, a Bucatini vagy a Cannelloni pedig sütőben sült ételekhez ideális.
+ 1 Olaj a főzővízbe? Nem! Erre általában nincs is szükség, ha jó minőségű tésztát használsz. Sőt, ugyanez vonatkozik a főzés utáni tésztaöblítésre is. Főzésekor csak kis mennyiségű keményítő oldódik bele a főzővízbe, aminek köszönhetően a tészta nem tapad. A leöblítéssel valójában eltávolítjuk a tészta felületén képződő vékony bevonatot, amely megléte fontos ahhoz, hogy a szósz jól megtapadjon rajta.
Ez is érdekelni fog!
13 fontos tény, amit a tojásról tudnod kell!
(via Popsugar)