A csirkét süthetjük, főzhetjük, grillezhetjük, szószokkal, zöldségekkel, sajttal párosíthatjuk, készülhet belőle leves, pörkölt, vagy gyakorlatilag bármi, a lehetőségeknek csak a képzelet szab határt. A világ minden táján használják a csirkét, mivel könnyen és gyorsan elkészül, húsa kellemesen semleges, kevés zsírt tartalmaz, így egészséges is. Ha pedig megfogadjuk az alábbi tippeket, biztosak lehetünk benne, hogy ellenállhatatlan étel készülhet belőle.
1. CSAK MINŐSÉGIT!
Olcsó húsnak híg a leve. Mindegy, hogy mi készül a csirkéből, ha maga az alapanyag nem megfelelő. Így első lépésként tartsuk be a szabályt, hogy csak jó minőségű csirkét vásároljunk: kerüljük a felvizezett, nagyipari változatokat, és inkább vásároljunk és együnk ritkábban, de akkor az legyen minőségi, igazi tanyasi csirke.
2. HAGYD RAJTA A BŐRÉT!
Mivel a csirke eleve egy sovány hús, ha csontjával és bőrével együtt készítjük el, nem fog kiszáradni, sokkal finomabb, szaftosabb lesz. A csirke bőrét nem kell megenni, ha valaki nem szereti, de inkább vele együtt süssük meg, még a csirkemellet is. Hatalmas különbség.
Nem kell túlsózni a csirkét, viszont ne felejtsd el, hogy a rendes sózás sokat dob az ízén. Tehát ne csak elkészülés után sózd meg, hanem már sütés előtt is alaposan dörzsöld be a bőrét – főleg, ha egyben készíted el, akkor a belsejéről se feledkezz meg – , így lesz igazán ízletes és ropogós az eredmény.
4. LEGYEN SZÁRAZ A NYERS HÚS!
A száraz sült csirkénél nincs is rosszabb – ebben nincs kétség. Ám ez nem igaz a nyers húsra: sütés és fűszerezés előtt alaposan itasd fel a húsról a nedvességet egy papírtörlővel. Így kap majd a sütés során egyenletesen szép, barna színt és ropogós állagot.
5. MARINÁLJ!
Míg a vizet el kell távolítani a húsról, a különböző pácok nagyon sokat dobnak az ízén. Ha csak 20 perced van sütés előtt, hogy egy kis joghurtba, citromos, fűszeres pácba, vagy zöldfűszeres olajba mártsd a húst, még mindig nyert ügyed van. A csirke rostjait így is átjárják a fűszerek és a joghurt, citromsava, nagyszerű ízt kölcsönözve így a húsnak.
6. NE BIRIZGÁLD!
Hogy lehet elrontani egy serpenyős csirkét a legkönnyebben? Ha folyton piszkáljuk, forgatjuk. Bár a csirke egy igen gyorsan sül, ha nem hagyunk a neki elég időt, hogy elkészüljön, egyrészt nem tud egyenletesen megpirulni, másrészt a nedvességet és ízeket is kinyomorgatjuk belőle. Csak akkor fordíts a húson, ha egy spatulával alá tudsz nyúlni könnyedén (mint egy palacsintánál), ha még ragad, akkor hagyd, hogy tovább piruljon.
7. A TÖLTELÉK NE LEGYEN TÖLTELÉK!
A töltött csirkét imádjuk, ám azt kevésbé, hogy vagy a csirke lesz száraz, és a töltelék pont jó, vagy a csirke sül meg szépen, és a töltelék marad nyers. Ezt elkerülendő, felejtsük el inkább, hogy a csirke belsejébe tesszük a tölteléket – ez ugyanis nemcsak meghosszabbítja a főzési időt, hanem a finom eredmény sem garantált – , hanem tegyük a csirke mellé. Így biztosak lehetünk benne, hogy mindkét hozzávaló tökéletesre készül.
8. NE VÁGD FEL AZONNAL!
A legtöbb húsnak jót tesz, ha sütés után hagyjuk egy kicsit pihenni. Így van ez az egészben sült csirkével is, amit, ha a sütőből kivéve azonnal felvágunk, máris búcsút mondhatunk annak a csodálatos szaftnak, amiért oly sokat tettünk a jó fűszerezéssel és előkészítéssel. A forró csirkét fedjük le alufóliával, és hagyjuk pihenni 10-15 percet. Ennyi épp elég ahhoz, hogy amikor majd felvágjuk, a szaft mind a hús rostjai között maradjon.
9. JÓL VÁLASZD MEG A HŐFOKOT!
Ha túl forró sütőben, grillfokozaton sütsz csirkecombot vagy szárnyat, könnyen megtörténhet, hogy a csirke széle szénné ég, a belseje viszont nyers marad. Válassz inkább egy alacsonyabb, de egyenletes hőfokot, és ha esetleg valamilyen ragacsos mázzal is be akarod kenni a csirkét, akkor ezt csak a sütési idő végén tedd rá, így elkerülheted, hogy teljesen ráégjen, mire teljesen átsül.
10. LEGYEN KÉSZ!
A csirke nem az a fajta hús, ami félig átsütve még finomabb. Mindig győződj meg arról, hogy a kész hús teljesen átsült, ha egészben sütöd és van húshőmérőd, akkor a csirke belsejében, a csont mellett is 75 celsius fokosnak kell lennie. Ha nincs húshőmérőd, akkor egyrészt a sütési idő betartásával biztosíthatod, hogy átsüljön a hús – egy másfél kilós csirkének 180 fokon 1 és negyed – 1,5 óra kell, hogy teljesen átsüljön –, de meg is nézheted, ha egy kést óvatosan becsúsztatsz a combja tövénél, és ellenőrzöd, hogy átsült-e ott is. Ha igen, mindenhol jó.
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
6 trükk + 2 recept, és tuti, hogy nem szárad...
Ha neked is sikerül mindig kiszárítani a csirkemellet, hiába igyekszel, hogy szaftos maradjon, mutatunk pár tippet és 2 tuti receptet!
Brecz Judit7 klasszikus, egészben sült csirke, ami hétvégére pont tökéletes lesz
Egy sült csirkével igazán nincs sok tennivaló. Neked csak a fűszerezésre legyen gondod, a többit elvégzi a sütő!
NosaltyÍgy kerüld el, hogy véres legyen a rántott csirkecombod
Csirkecombot rántani nem egyszerű dolog, az összképet sokszor elrontja, hogy a húsból sütés közben egy kis vér fakad ki. Megelőzhető? Igen!
Nosalty7 csodás saláta a hétvégéről megmaradt sültből
Maradt kevéske sült csirke, ami főétkezésre már nem lenne elég? Ne vesszen kárba semmi, készíts belőle üde, nyári salátát, jól fog lakni vele az egész család!
Nosalty