Még békeidőben is vannak olyan stresszesebb időszakok, amikor az ember nehezebben alszik el – hát még egy világjárvány kellős közepén, amikor újra a bizonytalanság kezd úrrá lenni a helyzeten. Szerencsére van néhány bombabiztos tipp, amit ha alkalmazol, könnyebb lesz az elalvás, ezek közül gyűjtöttünk most össze tízet, hogy mindenki találhasson kedvére valót, vagy a személyiségéhez illőt.
Szedj magnéziumot!
Bár konkrét összefüggést nem találtak eddig a magnézium és az alvás között (nem úgy működik, hogy beveszed, és elalszol), de az ásványi anyag sokat segít az izmok ellazításában, ami jól jöhet lefekvés előtt. Egy magnéziumos pezsgőtabletta vagy egy étrendkiegészítő hozzájárulhat, hogy a stressz miatt gócba állt izmaid lelazuljanak.
Figyelj a légzésedre – és a partneredére is
Ha valaki olyannal alszol, aki nagyon szuszog, vagy horkol, ahelyett, hogy próbálnád kizárni, figyelj oda rá – és képzeld el, ahogy a tenger hullámai előretörnek, majd visszahúzódnak. Nem a legideálisabb megoldás, és van olyan horkolás, amit még ezzel sem lehet eltüntetni, de egy próbát mindenképpen megér – ahelyett, hogy folyamatosan rugdosnád a másikat, amitől te is még inkább felébredsz.
Feküdj le mindig ugyanakkor!
Emberekként leginkább a rutin az, ami meg tud nyugtatni minket, igaz ez a lefekvésre is. Alakíts ki magadnak egy éjszakai rutint, és figyelj nagyon arra, hogy nagyjából mindig ugyanakkor feküdj le aludni – egy idő után a szervezeted magától is átáll majd, és tudni fogja, mikor indítsa az alvásért felelős hormonok termelését.
Próbáld ki a meditációt!
Nem mindenkinek jön be a dolog, de van, aki esküszik rá – a meditáció hatékonyan kikapcsolja az agyadat, ha fogékony vagy rá, és el tudod engedni a segítségével a mindennapi bosszankodást. Ha nem tudod, hogy kezdj neki, tölts le egy applikációt a telefonodra, vagy nézz Youtube-videókat – mivel most nagyon trendi a mindfulness, egy csomót találsz a neten.
Ne egyél közvetlenül lefekvés előtt!
Bár egészség és diéta szempontjából valójában nem számít, mikor mit eszel, ha az egészséges és összességében jó makrotápanyagokkal rendelkezik, azért az alvás oldaláról érdemes lefekvés előtt két-háromórányira időzíteni az étkezést, főleg akkor, ha nehezebbet, vagy többet eszel. Ellenkező esetben az emésztés miatt nehezebben fogsz tudni elaludni.
Hallgass zenét!
Ha lehet, ne sátánista rockot – bár ha ez nyugtat meg, akkor lelked rajta, a lényeg az, hogy relaxáló, számodra kellemes dallamokat hallj lefekvés előtt. Kutatások bizonyították, hogy a zenehallgatás segít az elalvásban, és az alvás minőségét is javítja. Elő a kedvenc előadóddal, és hallgasd meg tőle az összes kedvenc számodat!
Ne nézz képernyőket!
Köztudott, hogy a kék fény belezavar az agy alvás-ébrenlét ciklusába, felborítja a cirkadián ritmust, és akkor is gátolja az alvási hormonok termelését, ha egyébként már késő van, és aludni szeretnél. Ezért nem jó lefekvés előtt a telefonodat nyomkodni – lehet, hogy a szemed elfárad, de az biztos, hogy nem fogsz olyan könnyen elaludni, és az alvásminőséged is hagy majd némi kívánnivalót maga után.
Vegyél egy forró fürdőt!
Magyarországon szerencsére divat az esti fürdés vagy zuhanyzás, nem úgy a nyugati országokban, ahol többen tisztálkodnak reggel, mint este. Pedig a forró fürdő sokat segít abban, hogy megfelelően el tudj lazulni, és elengedd a napi stresszt, majd a pihenésre koncentrálj csak. Alakíts ki magadnak egy esti rutint, aminek a középpontjában egy jó meleg, relaxáló fürdő vagy zuhanyzás áll, így át tudsz kapcsolni a napi teendőid és a pihenés között.
Ne nézd meg, mennyi idő van!
Ha te is olyan típus vagy, aki lefekvésnél elkezdi számolgatni, milyen kevés ideje is van aludni az ébresztőóra hangjáig, azonnal szokj le róla – így feleslegesen stresszeled magadat, és akár még azt is elérheted, hogy álmatlanul forgolódsz abban az időben, amikor már régen aludhatnál. Inkább felejtsd el az órát, és az ébresztőt is, egyszerűen csak pihenj, és örülj neki, hogy végre vízszintesben lehetsz.
Csökkentsd le a hőmérsékletet!
Az alváshoz az emberi szervezetnek a 19-20 Celsius-fokos hőmérséklet az ideális, ezért ha teheted, hűtsd le minél inkább a hálószobát. Most, hogy már hidegebbek az éjszakák, nincs nehéz dolgunk, egyébként klímával, egy kis légmozgással is megoldható a dolog. A lényeg, hogy ne legyen a hálóban túl meleg, mert akkor biztosan nagyon nehezen alszol majd el.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Alvás helyett a plafont nézed éjjelente? 5+1 tipp, hogy nyugodtabban...
Aludnod kellene, de csak a mennyezetet szuggerálod? Ha éjjelente azon stresszelsz, hogy alvás helyett az ébren töltött órákat számolod, akkor próbáld ki a következő tippeket!
Petrás Gabriella8 tanács a minőségi alváshoz – ha szeretnél végre kipihenten...
Egész éjszaka forgolódsz, ezért reggel borzalmasan ébredsz? Most az IKEA lakberendezője add pár tippet, hogy jól aludj.
Liptai LillaKiderült: ilyen hatással van a külön alvás a párkapcsolatokra
Attól még, hogy nem tud az egyik fél aludni a másiktól, nem rossz a kapcsolat, sőt, akár jobb is lehet, ha ebben az esetben külön ágyba költöznek - állítja egy elmélet.
NosaltyEzért rándul meg a testünk, amikor kezdünk elaludni – és...
Lekapcsoltad a villanyt, kezdesz álomba merülni, épp átlépnéd az ébrenlét és az álom határát, aztán a tested rándul egy nagyot, és felébredsz. Ismerős a helyzet? Íme, az oka!
Petrás Gabriella