Sajnos tény, hogy ma már a kamaszkor előtt is, azaz gyakorlatilag gyerekként - jellemzően - a kislányok egyre nagyobb arányban vágnak bele fogyókúrákba. Nyilvánvaló, hogy ebben az életkorban ennek alapja nem elsősorban belső motiváció, hanem a külvilágnak való megfelelni akarás.
Szerintem a vékony ideális nőmodell divatjának egyik legkomolyabb mellékhatása, hogy a túlsúlyt esztétikai szintre helyezi. Persze a testünk megítélésének mindig is lesz egy esztétikai szintje, ez azonban erősen ízlésalapú, azaz kinek a lapos, kinek a gömbölyű, kinek a feszes, kinek a lágy jön be.
Kamaszkorban, fiatal felnőttkorban jellemzően továbbra is él a fejekben az a hit, hogy aki sovány, az szép és annál szebb, minél soványabb. Ha nem történik nagyobb baj, akkor megússzák a kamaszok étkezési zavarok (anorexia nervosa, bulimia nervosa) nélkül, és érettebb felnőtt korukra helyükre kerülnek a szépség-soványság-fittség-egészség rendszer elemei. Ennek azért van szerintem jelentősége, mert meg kell értenie mindenkinek, hogy a (valós) túlsúly elsősorban nem esztétikai probléma. A normális testsúly elérése és hosszútávú megtartása sokkal inkább egészséges életünk alapfeltétele.
Nézzük meg, mi vár ránk, ha plusz kilókat cipelünk éveken át!
1. Szívbetegség
A túlsúly jelentősen megterheli a szívünket, hiszen a nagy súly mozgatásához keményebb munkára kényszerítjük. A túlsúly és az elhízás a szív- és érrendszeri-, a koronária-betegségek (pl. infarktus) egyik fő kockázati tényezője.
2. Magas vérnyomás-betegség
A magas vérnyomás-betegség az egyik vezető betegség ma hazánkban, a szív- és érrendszeri betegségek, akut események egyik fő oka. Jó hír, hogy a testsúly csökkenésével látványosan javulnak a vérnyomásértékek is.
3. Inzulinrezisztencia, cukorbetegség
A túlsúly ugyancsak elsődleges tényezője az ún. kettes típusú cukorbetegségnek ill. az ezt megelőző egyik állapotnak, az inzulinrezisztenciának. Érdemes tudni a cukorbetegségről, hogy hosszú évek alatt alakul ki, és ha nem járunk rendszeres szűrésre, akkor általában már csak akkor kerül felderítésre, amikor életmódi lépésekkel nem, csak gyógyszeres kezeléssel lehet a betegséget kordában tartani.
4. Daganatos betegségek
Az elhízás kockázati tényezőként kapcsolatba hozható számos daganatos megbetegedéssel - pl. nyelőcsőrák, mellrák, vastag- és végbélrák, hasnyálmirigyrák, epehólyagrák.
5. Meddőség
A túlsúly hatással lehet a hormonális rendszer, így a petefészek működésére is, fogamzóképes nőknél ez teherbeesési nehézségekhez, akár meddőséghez is vezethet. Nem meddőségi kérdés, de ide kapcsolható, hogy túlsúly esetén a női és a férfi libidó is csökkenhet.
6. Mozgásszervi betegségek
A fokozott terhelés miatt sérülnek az ízületek, elsősorban a csípőízületek, a térd, a boka, hiszen rájuk nehezedik a súly, ők felelősek a súly mozgatásáért, szállításáért. Ide tartozik a hát- és gerincfájdalom is, amely a test súlypontjának áthelyeződéséből fakad.
7. Bőrbetegségek
Az egymásra boltosuló zsírrétegek miatt a bőr összehajlik, állandóan dörzsölődik. Az így kialakuló redők tisztítása nehézkes, megül bennük az izzadság, a dörzsölődés miatt sérül a hámfelület - kiváló táptalaj a kórokozók pl. gombák számára.
8. Nehézlégzés, fulladás
A túlsúly miatt nő a hasűri nyomás, ez nehezíti a légzőizmok munkáját, gyakori a légszomj, akár az éjszakai fulladás is. Ez utóbbi ráadásul kialvatlansághoz, alvászavarhoz is vezethet.
9. Szociális hátrány
Ez elsősorban gyerekkorban figyelhető meg: a kövér gyereket csúfolják, kiközösítik. Felnőtt korban is találtunk erre természetesen példát, bár itt leginkább már csak a háta mögött beszélik ki a túlsúlyos embert, szemtől szembe már kevesen vállalják fel a véleményüket. A kiközösítés mellett szintén jellemző, hogy a túlsúlyos ember maga vonul ki a közösségből, bújik el, hiszen a túlsúlya miatt nehezebben tud részt venni mozgásos, sportolós programokon, vagy akár egy túrázáson, nem szívesen megy úszni, strandra, párkapcsolatot is nehezebben alakít ki.
10. Pszichés betegségek
Az elszigeteltségből, a közösségből való (önkéntes v. kényszerű) kikerülésből fakadóan pszichés betegségek, akár depresszió is kialakulhat.
A fenti tíz ok számomra nagyobb jelentőségű, mint a szépségre való törekvés. Jó tudni, hogy a túlsúly, az elhízás következtében kialakuló krónikus betegségek kockázata a testsúly csökkentésével egyértelműen csökken, nyilvánvalóan meghosszabbítva egészségben leélt éveink számát. A testsúly csökkenésével, a fizikum javulásával társadalmi megítélésünk is javul, jobb lesz a közérzetünk, újra aktív részesei lehetünk baráti körünknek, családunknak.
Ha úgy érezzük, egyedül nem megy, mindenképpen forduljunk szakemberhez. A dietetikus segít az étrend összeállításában, a személyi edző, a gyógytornász a megfelelő mozgásforma megtalálásában és az edzésterv összeállításában, a pszichológus segíthet a túlsúlyhoz vezető lelki okok és a túlsúly miatt kialakuló szorongások feltárásában.
Lépjünk most, mert az évtizedek alatt ránk rakódott kilók nem fognak maguktól távozni!
Ezeket olvastad már?
100 kg felett áll meg a mérleg mutatója? - tippek...
Számos cikk szól az utolsó pár kiló leadásáról, de mi a helyzet azokkal, akiknek jóval nagyobb túlsúlyuk van? Nekik adunk most 5+1 tippet, ami megkönnyíti az új élet kezdetét.
adminÍgy égesd a zsírt! Tuti tippek edzőnktől, hogy legyen értelme...
Számtalan mítosz kering a zsírégetésről, és sokszor kifejezetten kockázatos módszerekkel próbálunk megszabadulni felesleges kilóinktól. Nézzük, mire kell figyelni!
adminTuti FOGYÓKÚRÁS csodaszerek – 13+1 tanács a dietetikustól, ami nélkül...
Fogyni szeretnél, de nem tudod, hogy kezdj neki? Elvesztél a sok információ között? Olvasd el tanácsainkat - a sikeres fogyáshoz ezeket kell mindenképpen szem előtt tartanod!
Bodon Judit dietetikus11 joghurtos csirke 400 kalóriából
Egy könnyű salátával ebédre vagy vacsorára - isteniek lesznek ezek a fűszeres csirkeételek.
Nosalty