10 ok, amiért mindig úgy érzed, hogy fázol

Sokan vannak, akik hőmérséklettől függetlenül állandóan fáznak. Elmondjuk, mi lehet ennek az oka.

Nézzük meg közelebbről azt a 10 okot, ami a didergést okozhatja:

Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy a test hőmérsékletszabályozó szerve: olyan hormonokat termel, amelyek az anyagcserére vannak hatással. Amennyiben a pajzsmirigy nem termel elég hormont, a beteg érzékenyebb lesz a hidegre, mert a test anyagcseréje lelassul. Egyéb, pajzsmirigy alulműködésre utaló jelek a hajhullás, a székrekedés és az állandó fáradtság érzet lehetnek.

Vashiány

A vashiány az egyik leggyakrabban előforduló vérrel kapcsolatos probléma. Ilyenkor a testben nincsen elég egészséges vörösvérsejt, amely oxigént szállítana a szervekbe. Ha a szervek oxigénhiányos állapotban vannak, akkor a beteg fázik, különösen az alsó végtagjai hidegek. A nők a menstruáció és a szülések miatt nagyobb eséllyel lesznek vérszegények a férfiaknál. Azok az emberek, akik vérhígítókat szednek, elmúltak 65 évesek vagy vegetáriánusok, szintén a magasabb kockázati csoportba tartoznak.

Vitaminhiány

A B12-, B9-, vagy C-vitamin-hiány úgynevezett vitaminhiányos vérszegénységet okoz, amelytől szintén folyamatosan hidegérzetünk lehet. Ahhoz, hogy ez az állapot kialakuljon, legalább egy évig kell, hogy vitaminhiányos állapotban legyünk, így érdemes megkérdezni a háziorvosunkat, hogy ajánljon számunkra megfelelő multivitamin-készítményt, mielőtt teljesen lemerülnek a készleteink.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek, pl. a béta-blokkolók is okozhatják azt, hogy hideg a kezünk és a lábunk. A béta-blokkolók úgy működnek, hogy lelassítják a szívverést, hogy a szerv ne tudjon közvetlenül az adrenalinra és más stresszhormonokra reagálni. A lassabb pulzus okozhatja azt, hogy fázunk, esetleg szédülünk, fáradtak vagyunk, vagy hányingerünk van.

Raynaud-kór

Vannak olyan emberek, akiknek annyira fáznak a végtagjai, hogy az ujjaik és a lábujjaik elkékülnek - ez a Raynaud-kórra utal. Az ebben szenvedők akkor éreznek fájdalmat, amikor a keringés visszatér a végtagjaikba.

Szívbetegség

A perifériás artériás betegség szintén csökkenő vérellátást okoz, így az is hidegérzettel járhat.

Cukorbetegség

A cukorbetegség is hatással van az erekre, különösen a hajszálerekre. Ha ezek károsodnak, akkor a beteg egyéb tünetek mellett fázik is.

Alultápláltság

Azok az emberek, akiknek a BMI-je 18,5 alatt van, szintén gyakran fáznak: ennek az oka az, hogy nem rendelkeznek elég zsírszövettel, ami melegen tartaná a testüket.

Pánikrohamok

Pánikrohamok esetén az idegrendszer megpróbálja a vért a test perifériás részeiről a fontos szervek felé irányítani. Ilyenkor a pánikrohamot átélő ember remeg, és egyszerre fázik és izzad.

Öregedés

Ahogy öregszünk, lelassul az anyagcserénk, és a testhőmérsékletünk is némiképp lecsökken. Emellett az előbb említett betegségeknek a kockázata is a korral nő, így jellemzőbb, hogy idősebb korban ezek miatt is fázunk.

Ezeket olvastad már?

5 őszi szuperfood, amit tilos kihagynod a menüdből

Sokan hiszik azt, hogy a nyári szezonális gyümölcsáradat elmúltával ősszel nehezebb hozzájutnunk az egészségünk megőrzéséhez szükséges tápanyagokhoz. Ez azonban - szerencsére - egyáltalán nincs így, hiszen a klasszikus, színes őszi zöldségek és gyümölcsök is számtalan értékes tápanyagot biztosítanak számunkra.

Nosalty

Forrásunk volt.

Szerző: Kessel Krisztina

Címlapról ajánljuk

További cikkek