Vitathatatlan, hogy bizonyos egészségügyi problémák felmerülése esetén nem javasolt a rendszeres futóedzés, de ettől még a futás egy nagyszerű sport. Abban az esetben, ha valaki egészséges, a futás az egyik legjobb sportolási lehetőség.
1. Költséghatékony
A futásra nem kell rendszeresen pénzt áldoznod. Fontos, hogy legyen megfelelő futócipőd, és az elején edző segítségével sajátítsd el az alapokat, de nem kell terembérletet fizetned, sem plusz eszközöket beszerezned ahhoz, hogy rendszeresen sportolj. Persze azért, ha módod van rá, nem árt beszerezni egy pulzusmérő órát, hiszen a futóedzés során gyakran előfordul, hogy hirtelen nagyon felszökik a pulzus. Ilyenkor nem árt kicsit visszavenni a tempóból. Az oxigénhiányos (anaerob) állapot persze óra nélkül is érzékelhető, hiszen nehezebben veszed a levegőt, és gyorsabban kifáradsz, de gyorsabban és pontosabban lehet reagálni rá, ha van rajtad pulzusmérő óra. Ezzel elkerülöd a teljes leállást, és jelentősen növeled az edzések hatékonyságát is.
2. Bárhol, bármikor végezhető
Az egyik legjobb dolog benne, hogy nem helyhez kötött, ezért nem is kell aggódnod, hogy nyaralás vagy utazás során, hogy fogod megoldani a testedzést. Még élvezni is fogod, hogy új környezetben, más terepen végezheted az edzéseket. Arról már nem is beszélve, hogy a nap bármely szakaszába beillesztheted, amikor van egy kis szabadidőd. Zsúfoltabb napokon végezhetsz rövidebb, akár fél órás edzéseket is, de amikor több szabadidőd van, semmi nem akadályoz meg benne, hogy akár 90 percig is tartson egy-egy futóedzésed. Így akármilyen elfoglalt is vagy, szinte biztos, hogy mindig sikerül időt találnod a mozgásra, és nem fogsz kiesni a ritmusból.
3. Meditatív
A futás az egyik legmeditatívabb sportok egyike. Különösen akkor, ha azt egy teljesen nyugodt környezetben, a természetben gyakorlod. Amikor már elsajátítottad a mozgástechnikát, nem kell külön odafigyelned minden egyes lépésedre, egészen meditatív állapotba kerülhetsz futás közben. Teljesen kikapcsolhatod az agyad, kiszállhatsz egy kicsit a hétköznapi darálóból, élvezheted a természet hangjait, a napsütést, a fuvallatot, mindent, ami a jelenben körülvesz, és miközben a testedet átmozgatod, a lelked is feltöltődik.
4. Személyre szabható
Ahány ember, annyiféle edzés. Másképp kell összeállítani az edzéseket egy vékony testalkatú embernek, és másképp egy túlsúlyosnak. Figyelembe kell venni az ízületi és gerincproblémára utaló panaszokat, az egészségügyi hátteret, a gyógyszereket, és az edzés célját is. Mindezek ismeretében lehet csak valóban hatékony edzéstervet összeállítani, de szerencsére a gyaloglótréningek és a futóedzések keretében minden megvalósítható. Például, akinek valamilyen térd vagy bokaízületi problémája van, vagy túlsúlyos és a pulzusát befolyásoló gyógyszereket (pl. pajzsmirigy gyógyszer) szed, az intenzív gyaloglótréning javasolt, kiegészítő törzsizom, far- és a combok izmait erősítő gyakorlatokkal, de aki ereje teljében van nyugodtan végezhet akár intenzívebb futó tréningeket is az edzés céljától függően.
5. Egyszerű
A futás az egyik legelemibb mozgás. Nincs külön koreográfiája, nincsenek olyan koordinációs nehézségei, amit nehéz lenne elsajátítani. Persze nagyon fontos a helyes tartás, a megfelelő lépés- és mozgástechnika, az egészség megőrzése, és a hatékonyság fokozása szempontjából egyaránt, de egy jó edző segítségével ez könnyen és gyorsan elsajátítható.
6. Hatékony
Akár zsírégető, akár állóképesség-fejlesztő edzésről van szó, a futás az egyik leghatékonyabb módszer. Egy közepes intenzitású futótréning során lehet a legtöbb kalóriát elégetni úgy, hogy közben az energianyeréshez szükséges energia meghatározó részét a szervezet már a raktározott zsírokból nyerje. Persze ez csak akkor igaz, ha a tréninget a fizikai állapotodnak megfelelően, aerob tartományban végzed. Ez azt jelenti, hogy a mozgáshoz szükséges energianyerés a szervezetben oxigén felhasználásával történik. Ez többek között azért fontos, mert maga a zsírégetés oxidatív folyamat.
Amennyiben soha nem jártál futni, nem kocogással kell kezdeni az első edzést. Ilyenkor még szerencsésebb a gyaloglás, kis kocogással váltva, a tempót csak addig növelve, míg a pulzus még aerob tartományban marad. Ez azt jelenti, hogy végig a zsírégető és az aerob állóképességi zónádban dolgozol. Rendszeres, minimum heti két edzéssel az állóképesség fokozatosan fejlődni fog, ezzel összhangban, fokozatosan növelhető a kocogás mennyisége is, egészen addig, míg a teljes edzésidő alatt képes leszel folyamatosan futni úgy, hogy a pulzusod se szökjön fel hirtelen anaerob tartományba.
7. Tele van kihívásokkal
Amikor valaki eljut odáig, hogy már képes végigkocogni hatvan percet, jöhetnek az újabb kihívások. A tempó és a távok növelése, a terepfutás, a kisebb, aztán egyre nagyobb futóversenyek. Nincsenek határok a fejlődésben, és ez nagyon jó, mert hobbisportolóknál sokszor előfordul, hogy valaki beleun egy sportágba. Ez általában akkor fordul elő, amikor már mindent elért, amit szeretett volna, vagy úgy érzi, hogy a saját fizikai, mentális vagy lelki korlátai miatt nem tud tovább fejlődni azon a területen. Ez persze nem igaz, de ilyenkor mindig jó egy kicsit mást csinálni, újítani, mert már a test is megszokta, hogy mindig ugyanazt a terhelést kapja. A futás esetében ezt a pluszt könnyen megadhatod a testednek, hiszen a végtelenségig variálhatsz egy futóedzést. Lehet fartlek, extenzív vagy intenzív intervall edzéseket végezni, de akár erősítő gyakorlatokat is be lehet építeni az edzésbe.
8. Mindent átmozgat
A futóedzés tényleg tokától bokáig mindenedet átmozgatja. Persze csak akkor, ha jól csinálod. A teljes test dolgozik, megfeszülnek a törzs izmai, együtt dolgoznak a kar és a láb izmai. Az edzés végére nem lesz olyan porcikád, amit ne éreznél átmozgatva. Ezért nagyon fontos, hogy minden edzést alapos bemelegítéssel indítsd és nyújtással fejezz be.
9. Egészségesebbé tesz
A rendszeres futásnak (ha aerob edzéseket végzel) számos pozitív élettani hatása van, ezért is nagyon fontos a betegségek megelőzésében és gyógyításában. Többek között erősíti az immunrendszert, fokozatosan javítja a keringést, nő a vitálkapacitás, javul az oxigénfelvevő képesség, megerősödik a szív, ezáltal csökkenthető a magas vérnyomás, és a magas koleszterinszint is. Az anyagcsere felpörgetésében is nagyon hatékony szerepe van, emellett növeli a sejtek inzulinérzékenységét, és segít a szervezet hormonális egyensúlyának fenntartásában is.
Fontos, hogy ha valakinek már fennálló betegsége vagy egészségügyi problémája van és nem megelőzési céllal sportol, mindenképpen konzultáljon az orvosával, mielőtt belefog és csak szakképzett edzővel, pulzusmérő használatával dolgozzon. Különösen fontos az orvosi és edzői kontroll magas vérnyomás, szívproblémák, és szívritmust szabályozó gyógyszerek szedése esetén.
10. Boldoggá tesz
A futás azon túl, hogy nagyon hatékonyan levezeti a stresszt és javítja a monotóniatűrő képességet, még jobb kedvűvé is varázsol. Az edzés hatására a szervezeted endorfint termel, így az edzés utáni jókedv garantált. Az már csak hab a tortán, hogy futás közben végre egy kicsit egyedül lehetsz, és teljesen kikapcsolhatsz.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Egy "én sosem fogok futni" nő vallomása - mégis megtettem,...
Soha ne hidd, hogy késő elkezdeni a sportolást! Még szuperebb lesz, ha a gyermekeiddel közösen tesztek egészségetekért. Én már kipróbáltam, most te jössz! (X)
Bodon Judit dietetikusÍgy turbózd fel a tested a bikiniszezonra - 5+1 tipp...
Most még van lehetőséged valós eredményeket elérni, ne az utolsó pillanatban kezdj el kapkodni!
Suri Andi edző3+1 tipp, hogy újra beinduljon a fogyás
Minden életmódváltás során eljön az a pillanat, amikor a fejlődés stagnál, a fogyás megáll. Ilyenkor jó tudni, hogy mi a következő lépés, ahelyett, hogy feladnánk az egészet.
Suri Andi edzőÍgy emelj, hogy ne fájjon a derekad!
Olyan teljesen hétköznapi apróságokon, mint pl. hogy hogy emelünk fel valamit a földről, nagyon sok múlhat. Érdemes ezekre odafigyelni, hogy minél kevesebb fájdalommal éljünk.
Suri Andi edző