Egyesek szerint jobb hely lenne a Föld, ha nem ölnénk élő teremtményeket, és a fejlődésünkhöz szükséges húst inkább laboratóriumban állítanánk elő. A jelenlegi embertelen módszerek ellen (a hormonnal és antibiotikumokkal agyoninjekciózott, genetikailag módosított kukoricával etetett), a lehető legnagyobb haszon érdekében, gyorsított ütemben levágható, tehát fogyasztható állapotba hozott állatok helyett az őssejttel bélelt táptalajon növesztett vékony húscsíkok ideje jött el. Étvágygerjesztő, nem igaz?
Lássuk a 10 legőrültebb lombikételt előállító start-up-céget, akiknek laboratóriumokban kikísérletezett élelmiszerei készek meghódítani a jövő konyháit!
10 lombikban tenyésztett étel, ami hamarosan a te konyhádban is ott lehet!
Ha vegán vagy, de ki nem állhatod a tej szójából, rizsből vagy kókuszból készült alternatíváit, akkor az újfajta, mesterséges tej megváltást jelenthet a számodra. A Muufri (vagyis moo free – mú-mentes) nevű San Franciscó-i biotechnológiai start-up kidolgozott egy, a tehéntej lemodellezésére alkalmas képletet. A termék laktóz- és koleszterinmentes, és mivel laboratóriumban állítják elő, a hagyományos szarvasmarha-eredetű tej fenntartható változatának bizonyulhat. A Muufri alapítóinak elmondása szerint a tej teljesen baktériummentes lesz, ami miatt az ital "példátlanul hosszú ideig eltarthatóvá válik", és pasztörizálni sem kell.
Az Impossible Foods olyan vegetáriánus hamburger előállításával foglalkozik, amelyben a hús és a sajt valójában növényi anyagokból készül, de a megszólalásig hasonlít az igazira. A kísérletezők tulajdonképpen a növényekből azokat a sejteket használják fel, amik a húsban és a sajtban is megtalálhatóak, így hozva létre ugyanazt az ízélményt - szóval állítólag még finomabbak is, mint egy vegán gabonakolbász vagy búzahús.
A Clara Foods laboratóriumi tojás előállítási projektje egy egyszerű ötlettel kezdődött: a cég munkatársai mindannyian szeretik a finom ételeket, és azt is, ha ezektől jól is érzik magukat. Profiljuk ezért a lombik tojások előállítása lett, hosszútávú céljuk pedig az, hogy olyan tésztákat gyártsanak, amelyek mesterséges (tehát nem a tyúkoktól való) tojásfehérjét tartalmaznak, így elkerülhetőek lennének a tömeges baromfitartás és tojástermelés okozta betegségek is, mint a madárinfluenza és a szalmonella. Meggyőződésük, hogy a folyamatosan fejlődő technológiáknak köszönhetően biztonságosabb élelmiszereket képesek laboratóriumi kertek között előállítani.
A képen látható wrap-szendvics sem az, aminek látszik. A húsmentes csirkecsíkokra és a fenntarthatatlan húsipar alternatíváira költ magánvagyonából, a Beyond Meat nevű cég támogatói közül például a Twitter-alapító Evan Williams és Biz Stone, illetve Bill Gates is. A Los Angeles-i cég 2009-ben indult, de csak 2012-ben álltak elő a csirkepótló termékükkel. Bár létezik már több hasonló húspótlék a világon, állítólag a Beyond Meat csirkementes csirkecsíkjai állítólag minden eddiginél húsízűebbek.
Josh Tetrick cége, a Hampton Creek egészséges majonézt kínál, amit tojáshelyettesítő élelmiszerekkel gyárt növényi alapanyagokból. Az egészségtudatos vállalkozó mivel kezdetben egyáltalán nem értett a gasztronómiához, felvett maga mellé egy szakácsot és egy biokémikust, akikkel kifejlesztette, hogy hogyan lehet kizárólag növényi alapanyagokból majonézt és tésztát előállítani. Mára szinte az egész Egyesült Államokban kapható terméke, és már a kínai piac is forgalmazza a növényi fehérjét tartalmazó élelmiszereit. Új fejlesztése pedig egy növényi alapú tojásrántotta lesz.
A Soylent egy olyan élelmiszer helyettesítő termék, amely tartalmaz minden az emberi szervezet napi táplálkozási igényeinek megfelelő tápanyagot. Mindezt Rob Rhinehart találta ki, aki szimplán megunta az ételek hosszas előkészítésével járó pepecselést, ezért úgy döntött, készít egy turmixot, melyet percek alatt ledönthet. A „Soylent”-nek elnevezett mixtúrában megtalálhatóak az emberi testnek szükséges tápanyagok: vas, vitamin, zsír, kálcium és a többi fontos nutriens. A főzéshez lusták és az evésre időt nem pazarló emberek eledele egyébként már Magyarországon is beszerezhető.
Kávéfronton is van erősítés: a méregdrága Kopi Luwak kávé új verziója már nem érintkezik a cibetmacska bélsarával. Az Afineur kávéi ugyanis állítólag semmilyen más kávéhoz nem hasonlíthatóak, természetes mikroorganizmusaival, erjesztéssel jön létre, ami egyesek szerint még a kávé tápértékét is javítja. Az így kapott csésze kávé egyedülálló összetettségű, egészségesebb és semmilyen állatnak sem esett bántódása a termelési folyamatot során. A fényűző ital kifejlesztéséhez hat évre volt szükség, és szerintük a kávé gazdag textúrájában az ízek 47 különböző rétege fedezhető fel.
Mindenféle állati összetevőtől mentesen készíti tejtermékeit a Miyokos Kitchen nevű cég. Persze joggal merül fel a kérdés, hogy akik nem fogyasztanak tejterméket, azok hogyan jutnak hozzá a nagyon fontos jótékony baktériumokhoz? Többféle megoldás is akad a kérdésre: gondoljunk csak a japán fermentált szójatermékekre (miso és társai), a koreai kimchire, vagy a hazai savanyú káposztára. És persze itt jön képbe a Miyokos tejtermékei, amik kizárólag növényi összetevőkből kikísérletezve garantálják a sajtok és más tejtermékek valósághű ízvilágát és az egészségre jótékony hatását.
Egy rendkívüli technológia segítségével mesterséges húst tudnak előállítani az amerikai Modern Meadow cég mérnökei. A tudósok az állati szövet sejtjeiből húsrostokat hoznak létre, majd ezután a félkész terméket egy meghatározott formára alakítják és a bioreaktorban „növesztik”. Ezt továbbfejlesztve most a háromdimenziós szövetnyomtatás technikájának bevonásával dolgozik húsnyomtatáson a missourii cég, az ambiciózus terv része pedig, hogy ötvözi a sejtmegújító orvoslást a 3D nyomtatással, amely "egy gazdaságos és könyörületes megoldás megoldás lehet egy globális problémára”.
A holland Maastricht Egyetemen először két évvel ezelőtt értek el átütő sikert, amikor 140 grammos hamburger húspogácsát (in-vitro húst) állítottak elő laboratóriumi körülmények között. A közönség a kutatók szerint jól fogadta a terméket, és több neves ételkritikus sem érzett különbséget a hagyományos húspogácsákhoz képest. A Szilícium-völgy tudósai azóta nemcsak az emberiség húsfogyasztási igényeit próbálják meg túlszárnyalni - „mesterséges irányvonal” szinte minden létező ételre és italra kivetette hálóját.
Ezt olvastad már?
8 étel, amit betiltottak a nagyvilágban
via Techchrunch