Süt a nap, lassan tényleg megérkezik a tavasz, egyre hosszabbak a nappalok - ettől még előfordul, hogy valami miatt rosszkedvünk van. Nem sikerül megoldanunk egy feladatot a munkahelyen, reggel összevesztünk a gyerekkel, felidegesítettek minket a boltban - mindennapos helyzetek. Mit teszünk ilyenkor? Valami finomsággal kompenzálunk, irány a csokisdoboz vagy megajándékozzuk magunkat egy töltött-mázas fánkkal, mert megérdemeljük. A cukor okozta energiabumm viszont amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan el is múlik, az energialöket nem tart sokáig.
Ha ennél tartósabban szeretnénk növelni az energiaszintünket, csoki helyett (után?) dobjunk inkább össze valamit az alábbi 10 alapanyagból!
1. Tökmag
A tökmag magas kálium-, magnézium- és foszfortartalmú alapanyag, többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, ami a magból sajtolt olajban koncentráltan jelenik meg. Pirítsunk tökmagot salátánkra, szórjuk krémlevesünkre vagy fogyasszuk almával, körtével kísérve uzsonnára.
2. Chia mag
A chia mag magas élelmi rost-, növényi fehérje-, antioxidáns és omega-3 zsírsavtartalmú alapanyag. Készíthetünk belőle pudingokat, tehetjük salátánkba, darálva pedig kenyértésztákba, így növelve azok értékes tápanyagtartalmát.
Olvastad már?
Chia mag, a legújabb szupersztár?
3. Lazac
Magas omega-3 zsírsavtartalmával segíti a központi idegrendszer működését, teljes értékű fehérjetartalma energiát biztosít testünk működéséhez. Füstölt változatát tehetjük szendvicsünkbe, salátánkba.
Olvastad már?
Jó zsírokkal az egészségünkért
4. Quinoa
Dél-Amerikából származó gabonaféle, az itthon hagyományosnak tekinthető gabonafajtáknál alacsonyabb szénhidrát- és magasabb értékes fehérje- és zsírtartalommal. Magas élelmirost-tartalma kedvezően hat szervezetünk működésére, jellemző mikrotápanyagai a foszfor, a magnézium, a kalcium és a vas.
5. Csicseriborsó
Magas élelmi rost és növényi fehérjetartalmú alapanyag, lassan felszívódó szénhidráttartalmának köszönhetően hosszan tartó jóllakottság érzetet és energialöketet ad. Készítsünk belőle levest, főzeléket, salátát vagy szendvicskrémet.
6. Kókusz
Magas élelmirost-, magnézium- és foszfortartalmú alapanyag, amit itthon leginkább kókuszreszelék formájában ismerünk. Érdemes kipróbálni süteményekbe, reggeli müzlinkbe, kásánkba a kókuszchipszet is.
7. Spárga
A spárgának ugyan még messze a szezonja, de lélekben készülhetünk már a bevásárlásra, gyűjthetjük a recepteket. Alacsony energia- és szénhidrát, magas élelmi rost- és folsavtartalmú zöldség, figyeljünk oda, hogy ételeinkhez ne főzzük szét, tartsuk meg zsenge roppanósságát és vitamintartalmát!
8. Spenót
A gyerekek kedvence a spenótfőzelék, de ennél sokkal, de sokkal több van ebben a folsavban, magnéziumban, élelmi rostban gazdag zöldségben. Készítsünk belőle salátát, használhatjuk levesekben, pitékben és friss, üdítő zöldségturmixokban is.
9. Zöldbab
A zsenge zöldbabra is várni kell még egy kicsit, de addig is fogyaszthatjuk fagyasztott vagy konzerv változatait. Változatossága feldobja salátáinkat, ne féljük használni. Zöld társaihoz hasonlóan gazdag káliumban, magnéziumban és élelmi rostokban.
10. Barna rizs
Magas energia- és összetett szénhidráttartalmú alapanyag, mivel a belső héjréteget is a rizsszemen hagyják, ezért ásványi anyagokban, vitaminokban, élelmi rostban gazdag. Fogyasszuk köretként, salátaként, de akár levesbetétként is.
(via Huffington Post UK)