10 hétköznapi tipp az egészséges fogakért!

Október fogászati hónap. Nézzük, mit tehetünk fogaink védelmében azon túl, hogy rendszeresen mossuk őket és rendszeresen felkeressük fogorvosunkat!

Hogy alakul ki a fogszuvasodás?

A fogainkon kialakuló lepedékben megtelepednek egyes baktériumok, amelyek a táplálékkal bevitt szénhidrátokat, különösen a cukrokat, finomított szénhidrátokat savakká alakítják. Ezek a savak pedig károsítják a fogzománcot, kioldják belőle az ásványi anyagokat - és kész is a baj.

Lássuk, hogyan előzhetjük meg!

1. Rágj, ropogtass!

A rágás hozzájárul az nyáltermelődéshez és tisztítja a fogakat, bár nem mindegy, hogy mit rágunk. A ropogós, nyers, natúr zöldségek (pl. sárgarépa, cékla, karalábé, retek) és a diófélék (dió, mandula) védő hatásúak. Magától értetődően, a cukros-fahéjas mogyoróval többet ártunk, mint használunk.

2. Vizet igyál!

A cukormentes folyadékfogyasztás - ami praktikusan a csapvíz - nem csak a megfelelő szervezetünk hidratáltságát biztosítja, hanem tisztítjuk, „leöblítjük” a fogainkat, serkentjük nyálképződésünket és védjük magunkat a szájszárazság ellen. A szájszárazság ugyanis fokozott rizikót jelent a fogszuvasodásra nézve.

3. Csökkentsd a cukorbeviteled!

Vércukorszintünk és fogaink védelme érdekében egyaránt csökkentenünk kell a magas glikémiás-indexű, könnyen felszívódó szénhidrátok fogyasztását, ezek közül is leginkább a cukrokat. Résen kell lennünk, ugyanis sok egészségesnek titulált élelmiszer is bővelkedik cukorban: müzli szeletek, reggelizőpelyhek, kekszek, gyümölcsjoghurtok, biolekvárok, -szörpök stb. Mint fogszuvasodást előidéző tényezővel a különböző sport- és energiaitalok cukortartalmával is számolnunk kell.

Olvastad már?

Top 15+1 cukormentes zabpelyhes süti

4. Egyes zsírok jól jöhetnek!

A zsírok védik fogaink felszínét, bevonják a fogszuvasodást okozó szénhidrátokat. Ennek fényében védő hatásúak a zsíros, de nem cukros élelmiszerek: pl. diófélék, olajos magvak, sajtok.

5. Fogyassz naponta többször tejet, natúr tejtermékeket!

A tej, tejtermékek magas kalciumtartalmuknál fogva védenek minket a fogszuvasodástól, a zsíros tejtermékek pedig zsírtartalmuk miatt jönnek jól a fogszuvasodás megelőzésében. A tejtermékek csoportjából magas kalcium- és zsiradéktartalmuknál fogva a sajtok az igazán nyerők.

6. Ha már édesség: cukorkák helyett csoki

Ha már édességre vágyunk, akkor cukorkák helyett inkább csokizzunk. A csoki zsiradéktartalma némiképp ellensúlyozza cukortartalmát - de persze azért tartsunk mértéket!

7. Kerüld a ragacsos édességeket!

A ragacsos édességek, mint pl. a karamella, a vattacukor, de - sajnos - ide tartoznak az aszalt gyümölcsök is, sokáig „ott ragadnak” a szánkban, konkrétan a fogainkon, így fokozzák a fogszuvasodás kialakulásának lehetőségét.

8. Kompenzáld a savas támadásokat!

A savas gyümölcsök fogyasztását jól kompenzálhatjuk diófélékkel, olajos magvakkal, netán sajttal. Narancs mellé remekül passzol a mandula, az almához egyenesen kívánkoznak a sajtok vagy a diófélék. Egy másik módja a savas "támadások" kezelésének, ha savas táplálékot leöblítjük egy nagy pohár vízzel.

9. Alkohol mellé kötelező a víz

Az alkoholfogyasztás szárítja a szájat, ne felejtsünk el az alkoholos italok mellé mindig vizet is inni.

10. Cukormentes rágógumi és cukorka

Ezek fogyasztásával fokozhatjuk a nyáltermelődést, ami azért is jön jól, mert a nyál antibakteriális hatású.

Jól tesszük, ha fogaink védelme érdekében desszert gyanánt –a franciákhoz hasonlóan – a (savas) gyümölcsök mellé sajtot fogyasztunk, gyakran rágunk répát, retket, natúr (sótlan) mogyorót, rendszeresen fogyasztunk tejet vagy tejtermékeket, és odafigyelünk a megfelelő folyadékfogyasztásra.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...