10 étel, amit a felvidéki magyarok másképp hívnak - te hány kifejezést ismertél?

Párki, bursli, babadara - ismertétek ezeket a szavakat. A Felvidéken sok ételt, alapanyagot másként hívnak. A helyi henteseknél hallhatjuk a legtöbb idegen szót.

Ahány régió vagy nyelvjárás, annyiféleképpen lehet nevezni egy ételt, zöldséget, gyümölcsöt vagy húsfélét. Az alapanyagok megnevezése azonban nemcsak hazánkban, hanem a határon túl is eltérő lehet, elég csak a tájszavakra, vagy a különböző szlovakizmusokra gondolni a felvidéki magyarság körében. Összegyűjtöttem azokat a kifejezéseket, amelyekbe belefuthattok egy-egy szlovákiai látogatás során, illetve amelyek még ma is gyakran hagyják el az én számat is, révén, hogy a Felvidékről származom.

1. Darázstészta

A darazsakról valószínűleg nem a grízes tészta jut először az ember eszébe. Néhány magyarországi régióban is szokás darás tésztának hívni ezt az ételt. A felvidéki magyarok tovább egyszerűsítették a dolgot, így született meg a darázstészta, amit nem mellesleg náluk sok helyütt sósan készítenek.

Darás tészta

Emlékszem még Nagymamám kézmozdulataira, ujjaira, ahogy a tésztát gyúrta, nyújtotta, vágta. Nem tudom miért (ma már hálás vagyok érte), de rettentően tetszett! Nagyjából az asztal ...

2. Párki

Az unokaöcsém imádja a párkit, folyton csak azt enne. A hentesnél és a boltokban lehet venni. A megnevezés a virslire utal, és a szlovák „párky” szó miatt állandósult a köznyelvben. Néhol használják a krinolinra is, amit „spekackinak” is neveznek.

3. Hranolky

A „hranolky” szó annyira állandósult a régióban, hogy körülbelül 10 éve, amikor a családdal Győrben jártunk, az anyukám minden probléma nélkül ezzel kérte a rántott húst egy étteremben, a felszolgáló pedig meglepődve kérdezet vissza: „Hogy mivel?”Következett néhány másodperc hatásszünet, majd jött a korrekció: „hasábburgonyával”. Utóbbi szót biztosan nem hallod majd túl gyakran, ha a Felvidékre látogatsz.

A tökéletes sült krumpli

Nem az alapanyagokban, hanem a technikában rejlik a recept különlegessége. A végeredmény belül puha, kívül ropogós burgonya lesz. Íme a tökéletes sült krumpli Anthony Bourdain nyomán.

4. Tatármártás

Nekem a tartármártás a mai napig tatármártás. Előbbi nehezen is jön a nyelvemre. A kifejezésért ismét egy szlovák szó a felelős: a „tatárská omácka (ejstd: omácska)”. Egy kis hranolky kell már csak hozzá, amit beletunkolhatunk.

Retro tartármártás

Ennek a retro tartármártásnak ugyan vajmi kevés köze van az eredetihez, ellenben mégis ezt ismerjük Magyarországon. Az elkészítése pedig annyira egyszerű, hogy tovább tart elmondani, ...

5. Babadara

A babadara is egy szószerinti fordítás a „detská krupica (ejtsd: gyetszká krupica)” szlovák szóból. Az alapanyag nem más, mint a búzadara, viszont annak egy sokkal finomabb fajtája. Ismerősöknek gyakran szoktam hozni, sokkal selymesebb lesz tőle a tejbegríz.

Tejbegríz kétféleképpen

A tejbedarában az a szuper, hogy alig negyed óra alatt elkészíthető, de rengetegféleképpen variálható, így pedig a gyerekek is megeszik, és a felnőttek is turbózhatják a saját ...

6. Ticsinki

Ha családi vagy baráti összejövetel van nálunk, biztos, hogy kerül az asztalra csipsz és ticsinki. Utóbbi a ropira utal, amit a Felvidéken inkább gyűjtőszóként használnak az összes sós ropogtatnivalóra. Többször is előfordult velem, hogy egy budapesti ismerősnek azt mondtam, hozzál valami ropit a bulira - a csipszre gondolva -, erre ő hozott két zacskó Nógrádit, mert hát én ropit mondtam, nem csipszet.

7. Keksz

A nápolyi szót ritkán hallani a szlovákiai magyarok körében, helyette inkább a keksz szót használják a boltokban kapható rengeteg finomságra. Mert, ha egy valami miatt érdemes ellátogatni Szlovákiába, az a rengetegféle ízű nápolyi. Kapható vaníliás, csokis, mogyorós, diós, citromos, de még mentás és kávés is.

8. Búsli vagy bursli

Telente a Felvidéken is nagy divat a disznóvágás, ahol a hurka és kolbász mellett burslit készítenek, ami nem más, mint a préssajt, vagy disznósajt.

9. Szalámi

A felvidéki hentesnél más furcsaságokat is hallhat az ember a párkin és a burslin kívül. Ha például szalámit kérsz, akkor pontosan meg kell mondanod, hogy milyet. A párizsit szokás diétás szaláminak hívni, a csirke- vagy pulykasonkát pedig sonkás szaláminak. Ne lepődj meg, de szinte minden felvágott valamilyen szalámi.

10. Zsuvi

Előfordulhat, hogy valaki zsuvit kér tőled. A rövidítés a szlovák „zuvacka (ejtsd: zsuvacska)” szóra utal, ami rágógumit jelent. Ahogy Budapesten szokás ezt is rágónak rövidíteni, úgy Felvidéken zsuvinak.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...