10 érdekesség a repülőgépen felszolgált ételekről

Ha ezt elolvasod, lehet kétszer is meggondolod, mit rendelj legközelebb a repülőúton, és azt is, hogyan edd meg a felhők között a felszolgált ételt!

Te szoktál enni a repülőgépen? Vagy inkább még indulás előtt bekapsz valamit? Tény, nem mindegy, hogy melyik légitársasággal utazol, hiszen sok társaságnál az első osztályon kapsz csak éttermi minőségű ételt, amíg máshol a turista osztályon felszolgált fogások is kifejezetten finomak.

Ha hosszú útra indulunk, a jó minőségű étel sokat segíthet abban, hogy könnyebben vegyük a repülést. Ezzel a légitársaságok is tisztában vannak: az égi vendéglátás jelenleg körülbelül 13 milliárd dolláros iparág, ami 2021-re várhatóan 18 milliárd dollárra duzzad.

1. 100 éves a légi étkeztetés

100 éve szolgáltak fel először ételt a levegőben. 1919. október 11-én a Handley-Page Londonból Párizsba tartó járatán kínáltak először ételt. 3 shillingért cserébe az utasok előre csomagolt szendvicseket és gyümölcsöt kaptak. Klaudia mielőtt stewardess lett, a MALÉV járatain szeretett bele a repülésbe, a felszolgált ételekre pedig így emlékszik vissza:

„Az egész kicsit olyan volt, mintha ünnepre készültünk volna: minden repülőútra szépen felöltöztünk, megadtuk a módját a repülésnek. A rövidebb utakon hideg ételeket, szendvicseket, pékárut és krémsajtot adtak, a hosszabb utakon azonban főtt ételt szolgáltak fel. Rendszerint a hús mellé rizs vagy krumpli dukált valamilyen mártással. Ja, és nem kellett fizetni az ételért!”

2. Különleges kérések a tálalásban

A légitársaságok még abban sem egyeznek, hogy miként vágják fel a gyümölcsöket. Attól függetlenül, hogy sok társaságnak ugyanaz a kifőzde szállítja az ételt, a fogásokra vonatkozó kéréseik sokszor eltérnek nemcsak a menüsort illetően, hanem a tálalásban is. Ebbe beletartozik az is hogy miként vágják fel a gyümölcsöket – bizony, még ez sem mindegy!

via GIPHY

3. A késések miatt rengeteg étel landol a kukában

Ha egy járat 6-8 órás késéssel tud csak indulni, akkor az ételek egészen biztosan a szemetesben kötnek ki. Semmi sem képez kivételt: minden ételt, amit a gépre már felvitt a személyzet, visszafordítanak egyenesen a szemetes konténerek irányába, és az egész élelmiszerkészletet „friss” fogásokra cserélik.

4. Az ételeknek más íze van a levegőben

A felhők felett a légnyomás és a páratartalom is erősen befolyásolja az ízérzékelésünket. Sőt, a kabinzaj is csökkenti az ízkavalkádot, így másnak érezzük az ételeket és az italokat is: az édes ízek érzékelése 15-20 százalékkal, a sósaké 20-30 százalékkal csökken. Vagyis nem biztos, hogy az étel ízetlen, egyszerűen csak mást jeleznek az ízlelőbimbóid. Gyakorlott utazók szerint a fejhallgató az alapzaj kiszűrése miatt sokat javíthat a helyzeten.

via GIPHY

5. A friss nem is olyan friss

A repülőn felszolgált ételeket általában 10 órával az előtt készítik, hogy megennénk, de az is előfordulhat, hogy 72 órával korábban készítik el, majd lefagyasztják. A nemzetközi élelmiszer-biztonsági előírások szerint legfeljebb 5 napig fagyasztható az az élelmiszer, amelyeket repülőn szolgálnak fel. Régen, a szigorú szabályozások előtt bizonyos ételeket még séfek készítettek el a fedélzeten - ma már ez elképzelhetetlen!

6. A menüt akár 1 évre előre is megtervezik

A légitársaságok legalább 6 hónapra, de néha akár 1 teljes évre előre megtervezik a járatokon felszolgált menüt. Ennek pénzügyi oka van. Híres és érzékletes példa az American Airlines megtakarítása: 1987-ben 40 000 dollárt takarítottak meg csupán azon, hogy a salátákba 1 olajbogyóval kevesebbet tettek.

7. A pilóták mást esznek

A pilóták nem ugyanazt eszik, amit mi utasként. Ennek igen prózai oka van: habár óriási az ellenőrzés, ami a higiéniát illeti, ha ritkán is, de előfordulhat egy-egy gyomorrontás. Ezt a pilótáknál nem kockáztathatják, így nekik mást szolgálnak fel.

8. Szeptember 11. óta mások a légi étkeztetés szabályai

A szeptember 11-i terrorista támadások nem csupán a biztonsági intézkedéseket változtatták meg, hanem az étkezési szabályokat is. A légitársaságok műanyag tálakat és evőeszközöket kezdtek el használni, ami óriási költséget jelent: emiatt az USA-ban sokan inkább nem szolgálnak fel ételeket, helyette földimogyorót és üdítőitalokat kínálnak.

9. A paradicsomlé jobb ízű a levegőben

Néhányan, akik ittak már paradicsomlevet a repülőgépen, a földön nem találják azt ugyanolyan finomnak. A paradicsomlé gyümölcsös ízű a levegőben, amit a földön már nem így érzékelünk. A paradicsomlé valójában olyan népszerű ital, hogy amikor 2018-ban a United Airlines úgy döntött, hogy nem szolgál fel paradicsom levet a rövidebb útjain, visszaestek a foglalások, így kénytelenek voltak visszavonni a megszorításokat. Persze, Klaudia elmondása alapján nem mindenhol vágynak paradicsomlére az utasok:

„2 és fél évig voltam légiutaskísérő Angliában, ahol a sláger a junk food volt: az édességek, a chips és a csokoládé vezette a toplistát, rengeteg fogyott belőlük. A gyerekek aztán a cukortól felpörögve szórakoztatták az utasokat, majd a rágcsák egy része sokszor a szőnyegbe taposva végezte.”

via GIPHY

10. Uniform ételek

A légitársaságok úgy tervezik meg a menüiket, hogy azok felismerhetők legyenek az átlagos utas számára, különösen a turistaosztályon. A menü általában olyan élelmiszerekből áll, amelyeket a legtöbb ember hajlandó megenni még akkor is, ha az nem a kedvence. Ennek eredményeként a nemzetközi légitársaságoknak a különböző útvonalakon különféle menüik vannak, a helyi gasztronómiához igazodva.

Ezeket olvastad már?

viaés via

Vajas-rizses csirke

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...