Ha karácsony volna, akkor biztosan párolt káposzta vagy töltött káposzta készült volna abból a fejből, ami most a lakásba zártságra ítélt időszakban került a háztartásunkba, pontosabban a konyhánkba. Mi lett a sorsa? Ezt az öt ételt készítettem belőle.
Furcsa káposztás tészta
Mikor volt utoljára káposztás tészta? Az idejére sem emlékszem. Kiskoromban mindig jól megborsoztam, és kristálycukrot szórtam a tetejére. Aztán egyszer csak átálltam a sós változatra. Most a gyerekek cukorral ették, és maradt egy kicsi az egyik tányérban, én meg a “nem dobunk ki semmit, főleg most” gondolkodásommal, mit sem sejtve, kikanalaztam a tányérból a maradékot. Azzal a lendülettel fordult ki a számból a kukába az étel. Bocsi, de csak porcukor volt itthon, ezt pedig, ha már cukros, akkor nem holmi hintőporos cukorral kell enni, hanem a jó, fog alatt csikorgatós kristálycukival!
Hogy mitől lett furcsa a tésztánk? Nemcsak kristályokba zárt cukrunk, nem volt itthon – megjegyzem, még mindig nincs – , hanem kockatésztánk sem. Ez viszont csak a káposzta párolása után jutott tudomásomra, amikor kinyitottam a fiókot, és nyúltam a szokott helyre, ahol hűlt helyét találtam. Akkor ugrott be: múlt héten túrós tésztát sütöttem sütőben, az lehetett a bűnös. Sebaj, fusillivel helyettesítettem. Bevallom, nekem nagyon bejött, de máskor majd a hagyományos eljárást követem.
Savanyúság
A tésztához a káposzta felét gondoltam felhasználni, de túl soknak bizonyult, és egy pici darab megmaradt. Ezt először vissza akartam tenni a hűtőbe, de rájöttem, úgy elfelejtődik, és csak majd olyannyira fonnyadtan kerül megint szem elé, amikor már nem lesz kedvem semmihez sem passzintani. Ezért erőt vettem magamon, egy nagy csatos üveget kimostam, és a felaprított káposztát beletömtem. Sajnos kevés volt, így még két répát is megpucoltam, felkarikáztam és az üveg tetejére nyomkodtam.A levét egy kis ecet, só, cukor, színes borsok, köménymag, füstölt paprika, és annyi forralt víz alkotta, amennyi pont ellepett mindent.Ha még lett volna egy egész chilim, azt is mellé nyomom. Az egész véletlenszerűségből az a tanulság, hogy máskor is érdemes egy kis plusz energiát fektetni a saját savanyúság elkészítésébe!
Tudtad?
A latkesz a fény ünnepének, a hanukának az egyik legalapvetőbb fogása. Mivel ilyenkor egy olajjal kapcsolatos csodára emlékeznek, ezért olajban sült, vagy olajban gazdag ételeket fogyasztanak.
Latkesz, avagy tócsni
Latkesz, tócsi, tócsni, lapcsánka, lepcsánka, prósza, bere, berhe, bodag, cicege, görhöny, macok, és még biztos hogy kimaradt egy pár elnevezése ennek az egyszerű, gyorsan elkészíthető, reszelt krumplis lepénykének. A legalapvetőbb hozzávalói: a reszelt krumpli, kis liszt, tojás és só. Ezeket masszává keverjük, majd kisebb adagokban olajban kisütjük. Manapság ezerféleképpen variálják ezt az alapételt. Hol a krumpli egy részét cserélik le sárgarépára, céklára vagy édesburgonyára, hol a hozzá kínált szószokat cifrázzák. Én a sok káposztám egy részét reszeltem bele. A végleges összeállítás így nézett ki: káposzta, répa, burgonya, hagyma, liszt, tojás, só és bors. Persze nem bő olajban sütöttem ki, hogy az egész ház illatozzon tőlünk, inkább tapadásmentes serpenyőben pirítgattam. Ha laposabbra nyomogattam volna, akár káposztás-burgonyás palacsinta nevet is megkaphatta volna ez a szépség.
Saláta
Van pár jó amerikai találmány, például a coleslaw saláta. Ezt minden nap meg tudnám enni. Bevallom, nem szoktam házi majonézt készíteni, inkább könnyedebben joghurtból, mustárból, citromlével, sóval, borssal keverek hozzá egy kis szószt. Magyarán hamis coleslaw-t készítek. A hajszál vékonyra vágott káposztát és reszelt répát le lehet csepegtetni egy kis citromlével, vagy elő lehet sózni, hogy enyhébb ízt kapjunk, de aki szereti a jó roppanós, harsanós zöldségeket, és nem fél az erőteljesebb ízektől sem, annak ez a mozzanat teljesen felesleges. Békeidőkben, amikor még simán be lehetett menni egy nagy élelmiszerboltba, akkor megvettem az előre szeletelt és csomagolt salátaalapot, most pedig itthon készítettem el. Azért van különbség! Végre egy dolog, ami miatt több szempontból is jó, hogy nem járok közértbe. Frissebb, ízletesebb lesz a káposztasalátám, és nem vásárolok műanyagot, éljen!
Kapros káposztaleves
Ezt a levest az olasz "mindent bele" idényhez alakított zöldséges minestrone mintájára főztem, csakhogy orosz ízesítéssel!Mit gondoltok, nálunk mi került bele? Káposzta, persze, hogy az. Így most már egy reggeli / uzsonna, egy savanyúság, egy saláta, és egy tészta után végre egy leves is keveredett az asztalunkra. Mindezeket 3 nap alatt faltuk be. Most rajtatok a sor.
Ti mi mindent tudtok egy fej káposztából kihozni? Mutassátok meg!
Ezeket olvastad már?
Megsütöttük kedvenc retró péksütinket, a pacsnit – gyermekkorunk íze újra...
Most kettőt-hármat is simán meg tudok enni belőle, régen egynek is úgy örültem, mintha ajándékba kaptam volna. Régi-új kedvenc: a pacsni rövid sztorija.
Gréti3 isteni répás recept húsvétra – ezekhez nem kell sok...
Mi kerülhetne még az ünnepi asztalra a sonka és a tojás mellé, ha nem répa? Próbáld ki ezeket az egyszerű, de mégis nagyon mutatós, répás húsvéti recepteket!
GrétiSüss velünk (indiai) élesztőmentes lepényt – ha kifogytál az élesztőből,...
Mit csináljon az, akinek az orra elől vitték el az élesztőt, és nincs raktáron se friss, se porélesztője? India irányából jöhet a mentőöv, lapos kenyerek formájában.
GrétiÍgy pácolj sajtot cseh és provance-i módra
Két alapjáraton is finom sajtot választottunk marinálásra, mert csak a legjobbakból lehet még ízletesebbet készíteni. Nem tudsz majd választani a sajtos receptek közül!
Gréti