ADesign Academy Eindhoven végzőse, Basse Stittgennem mindennapi alapanyagból fejlesztett ki egy speciális biopolimert.
Miután Stittgen rájött arra, hogy a vágóhidakon évente több millió liternyi állati vér megy veszendőbe, arra gondolt, érdemes lenne kísérletezni azzal, lehet-e környezetbarát, új anyagot készíteni belőle.
A vér számtalan szimbolikus jelentést hordoz, többek között utalhat az életre és a halálra is - mindannyiunknak kulturálisan mélyen meghatározott viszonya van ehhez az anyaghoz. A vér gyakorlati felhasználása azonban egyáltalán nem jellemző. "Engem az érdekelt, lehet-e belőle tartós anyagot létrehozni" - mondta Stittgen a Dezeennek.
A vér ráadásul nem csupán szokatlan alapanyag, hanem legtöbbünk irtózik is tőle - feltehetően részint éppen a kultúránkban fontos szimbolikája miatt is. "Az a gondolat, hogy vérből készítsünk tárgyakat, sokkal taszítóbb annál, minthogy megegyük az állatok húsát vagy a bőrükből készült tárgyakat viseljünk. Még a kitömött állatok is kevésbé idegenek számunkra, mint egy vérből készült edény." - mondta Stittgen.
Stittgen Blood Related (vérrokonok) című sorozatának tárgyai azonban teljes egészében vérből készülnek. Természetes fekete színük is ennek köszönhető. A designer porítja a vért, majd megmelegíti, és összepréseli az őrleményt. A vérben található fehérje, az albumin természetes ragasztóként összetartja az anyagot. A folyamat végeredménye egy protein alapú biopolimer.
A designer többek között tojástartókat, ékszeresdobozt, és egy különleges lemezt is készített. Ezt lejátszva egy disznó szívverését hallgathatjuk meg.
Stittgen elmondta, a projekt legnehezebb rész az volt, amikor be kellett gyűjtenie a vért a vágóhídról. Nagyon komoly kihívás volt ez, mert szembesülnie kellett - húsevőként is - ennek az iparágnak a kegyetlenségével és problémáival.