Toronyi Péter a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem formatervező szakán feladatul kapta, hogy tervezzen egy magyar kulturális értéket hordozó tárgyat. Péter nagy gondban volt, hogyan oldja meg a feladatot, ám végül egy ismeretterjesztő műsor hatására elkezdett a malom témakörén belül keresgélni - írja a Forbes magazin. Végül a golyósmalommal kezdett el kísérletezni, és egy hosszú tervezési folyamatot követően jutott el a Paprikum miskakancsóra emlékeztető, de minden édeskés, népies giccstől mentes formájához.
A Paprikum egy piros, arany vagy fekete alumínium házból és egy acélgolyóból álló, valójában pofonegyszerű szerkezet. A malomba bele kell szórni a - lehetőleg magyar termelőtől származó - szárított paprikát, majd miután jól összeráztuk, megszórhatjuk a tetszőleges finomságúra őrölt piros finomsággal a húslevesünket. A Paprikum leírásában azt is olvashatjuk, hogy a paprika C és E vitamin tartalma az őrlés során szabadul fel.
Jó azonban tudni, hogy nem csak pirospaprikát lehet őrölni ebben a kis kézimalomban, hanem akár szemes feketeborsot, köménymagot, de fahéjat is.
„Mindig is többet szerettem volna, mint esztétikus tárgyakat tervezni. Az a célom, hogy ösztönös érzéseket fogalmazzak meg a munkáimban, a szív és a lélek egységét sugallva. Új kategóriákat alkotni, átadni a tárgyhoz kötődő rituálék élményét az embereknek a koncepció, a forma és a funkció egységében – erre törekszem” - mondta Péter a lafemme.hu-nak.
PéterNissyoku lámpája 2010-ben megnyerte a KOIZUMI nemzetközi lámpatervező versenyt, 2011-ben pedig a világ egyik legrangosabb design versenyének, a Red Dot Design Awards-nak a fődíját vitte haza. Ugyanebben az évben a Magyar Formatervezési Díj diák kategóriájának díjával jutalmazták a koncepciót. A Paprikum pedig 2012-ben lett ugyanennek a kategóriának a különdíjasa.
Ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?
Mi értelme van táncoló zselékről készült videókat nézni? - Semmi, de nem lehet abbahagyni