Ha valaki Ukrajnában jár egy esküvőn, nagy eséllyel egy egészen szokatlan ünnepi kenyérrel találja szembe magát. A korovaiazonban nem csupán egy látványos, nagy műgonddal létrehozott fogás, de fontos szimbolikus szerepe is van.
A díszes kenyeret a hagyományok szerint a közösség hét férjezett asszonya süti meg - írja az Atlas Obscura. Csak olyan nők kerülhetnek be a kenyérsütők "csapatába", akik az első, boldog házasságukban élnek, ugyanis az általuk készített kenyérre, és az azt fogyasztó ifjú párra átszáll a szakácsok frigyén lévő áldás. Hasonló okokból elvileg a kemencébe is egy boldog házasságban lévő férfi teheti csak be a korovait.Arról, hogyan ellenőrzik a résztvevők boldogságérzetét, nincsenek adatok...
Amikor a kenyér a sütőben van, mindenki imádkozik, hogy minden rendben menjen, mert a repedt korovai problémákat jelez előre az új házasságban.
Nem csupán az elkészítés mechanizmusa, de a kenyér díszítése is szimbolikus. A rózsák a szépséget jelölik, míg a kitárt szárnyú madár a vőlegényt, a nyugodtan pihenő madárka a menyasszonyt szimbolizálja. Manapság nem csak két madarat helyeznek a kenyérre, hanem a kicsike, állatot mintázó tésztacsomócskák akorovaifő díszítőelemeiként jelennek meg.
A korovait az esküvői szertartás idején az oltár közelében helyezik el, majd a fogadás során minden vendég elfogyaszt egy darabkát belőle.
Noha esküvői kenyeret készítenek Oroszországban, Bulgáriában, Lengyelországban és Romániában is, a korovai a leglátványosabb közülük.