Rég leszoktam a hittérítő szerepről, azt meg pláne nem vállallnám magamra, hogy megmondóeberként arról okítsak, milyen a jó gulyás, vagy azt kiáltsam, hogy "most figyelj!, EZ AZ EREDETI!" - főleg azért, mert ezt senki sem tudja egy emberként megmondani. Ellenben főztem belőle egy elég jó verziót, ami határozottan nem újragondolt, csak átgondolt, felhasználva az elmúlt évek főzőtapasztalatait. Szóval mondom, hogy szerintem mi kell ahhoz, hogy jót főzzetek és még csak nem is muszáj az összeset betartani, inkább csak ötleteket adok, hogy kihozzátok a legjobb a saját receptetekből.
Bő lére
Engem úgy neveltek, hogy a gulyás az leves, így újdonság volt annak idején, és hátha van még olyan, akinek az lesz, hogy kérem nem feltétlenül kell bő lével főzni, azaz a gulyás és a gulyásleves nem egy és ugyanaz. Mert létezik olyan verzió is, ami inkább pörköltes, kevés vízzel felönte. Na én most egy ilyet hoztam össze. Jó sűrű szaft, benne az elmaradhatatlan gulyáselemekkel, sok zöldséggel.
Csak gulyáshúst ne
Az egy dolog, hogy a henteseknél felaprítva ott figyel a pultban a “gulyáshús”, de már ott tartunk, hogy a szupermarketekbe, fóliázva, a hűtőpultba is bekerült. Hogy miért nem tanácsos megvenni? Azért, mert legtöbbször a “leeső”, madék, nyesedékhúst (de ronda szó), adják el felcímkézve. Ez se minőségi nem lesz se túl jóízű. A gulyás legtöbbször lábszárból készül, ugye, de ha valami igazán jót akartok magatoknak, akkor vagy marhapofából, vagy marhanyakból csináljátok. Mindkettő lassan fő meg, jó sűrű szaftot, de ami még jobb, eszméletlen ízt csinál az edényben.
Hús: Hagyma, 2:1
Mivel ugye ez egy pörköltverzió, ezért a hagymakérdés megkerülhetetlen. Szintén a megfelelő szaftsűrűséghez ad hozzá, így én azt mondom, fele annyi hagymát borítsatok az edénybe, mint ami a hús mennyisége. És ez egy általános szentírás minden pörköltre. Szerintem.
Odaég, ‘aszt megkeseredik
Tudjuk jól, a paprikát úgy adjuk hozzá, hogy szépen lehúzzuk a tűzről és elkeverjük, majd hozzá a folyadék (ami lehet a felkockázott paradicsom leve is amúgy) és azátn tesszük vissza a melegre, mert máskülönben keserű lesz. De állítólag ez sem teljesen igaz, mert nem kap az olyan hamar oda, de én még nem mert kipróbálni, mivan ha mégis és akkor elodáztunk egy teljes adag kaját. Ami viszont már személyiségfüggő, hogy választhatunk mikor kerül bele: az elején vagy a végén. Én hűen vallom, hogy az elején hozzáadott paprikától jobb íze lesz, ellenben igaz, ha a végén kerül bele, akkor szebben megmarad a színe. Döntsetek.
Végül a zöldség
Nagy titka a lassű főzésű húsos-zöldséges kajáknak, hogy a zöldségeket (már amennyiben nem csak az ízevégett adjuk az ételhez), ne a hússal egyszerre borítsuk bele, mert sokkal hamarabb megfő a zöldség, pontosabban mire a hús elkészül, szétfő minden más. Így várjuk meg szépen, türelmes, amíg a hús már majdnem puha és csak akkor nyomassuk hozzá a többit.