- Elsőként William Henry Fox Talbot készített ételről fotót, 1841-ben.
- A két gyümölcskosár a korabeli festmények vizuális nyelvét idézi. Rengeteg összetett műalkotás, szakácskönyv és más kereskedelmi témájú ételfotó is keletkezett azóta, amelyekben csak az a közös, hogy ételeket ábrázolnak.
- A Feast For The Eyes – The Story of Food in Photography (Lakoma a szemnek - Az ételfotózás története) című kötetében Susan Bright bemutatja, milyen rengeteget tud elmondani a kultúránkról, ahogyan a fotósok ábrázolják azt, amit és ahogyan eszünk. Az életünkben alapvető jelentőségű étel egyszerre tud politikai, vallásos, szexuális és esztétikai jelentéseket hordozni.
- Az 1949-es amerikai Crisco konzervgyár receptmagazinjának címlapján egy valószerűtlenül tiszta konyhában készül a fánk, a kisgyerekek legnagyobb örömére. Denise Wolff, a kötet szerkesztője a New York Times-nak elmondta, valójában egy "életformát próbáltak eladni" ezek a fotók, amelyek valójában a korabeli tökéletes háziasszony tökéletes konyhájának képét rajzolták meg.
Gondoljunk bele, a kajás magazinok manapság is életérzést adnak el, nem csupán recepteket.
Az ételek maguk is idealizáltan voltak befotózva, erős lámpák alatt, rengeteg ehetetlen anyaggal látványossá téve.
A fogásokban a tejszínhabot sokszor borotvahab helyettesítette, és azért, hogy jobban mutassanak, alaposan lefújták őket lakkal.
- Ilyen ételeket nyilvánvalóan senki sem tud otthon produkálni, a képek a vágyott, ideális fogásokat mutatták be, egy átlagos háziasszony számára talán nyomasztóan tökéletesen is. A food stylistok manapság is élnek ilyen eszközökkel.
- Azok a képzőművészek, akik a fotó médiumát választják, az ételek ábrázolásával akár bemutathatnak ezeken túlmutató, összetett kérdéseket is. Daniel Gordon képe egy papírananászról "megkérdőjelezi vizuális percepciónkat, azt, hogy mi valóságos és mi nem az" - mondta Susan Bright a British Journal of Photography-nak.
- Rotimi Fani-Kayode nigériai származású brit művész arra mutat rá, az ételnek erős vallásos, rituális jelentése is lehet.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Itt a beteljesült gyerekkori álom: nyers sütitészta fagyitölcsérből
Hozzászólások (0)
A hozzászólás íráshoz belépés szükséges!