Barbara Ciurej és Lindsay Lochman fotósok különleges sorozatukban nagy gyárakban készülő, ipari élelmiszerekből építettek gyönyörű tájképeket. A sorozat beszélő nevet kapott: Processed Views. A "processed food" szókapcsolat angolul a feldolgozott élelmiszereket jelöli, a "view" szónak pedig "kilátás" a jelentése.
A fotós páros a nagyipari élelmiszerek mesterséges, és ebből fakadóan potenciálisan egészségkárosító jellegére kívánta felhívni a figyelmet.
"Minél jobban eltávolodunk az általunk fogyasztott élelmiszerek eredeti, feldolgozatlan állapotától, annál inkább ismeretlen területen járunk, és annál több nem kívánt környezeti és egészségügyi következménnyel kell számolnunk"
- írja Ciurej és Lochman sorozatuk ismertetésében.
És miért éppen tájképeket építettek a fotósok? Egyfelől - amint az a fenti idézetből is kiderült - a távolodás, közelítés téri metaforájával közelítenek a kérdéshez, magát a feldolgozott élelmiszerek világát is "ismeretlen területként" írják le. A tájképek építésének azonban van egy fotótörténeti magyarázata is.
Carleton Watkins (1829-1916) amerikai fotográfus értelmezte először vizuálisan az amerikai Nyugat fenséges tájait. Az ő fényképei alapozták meg a nemzeti parkok létesítésének ötletét is. Watkins azonban a 19. század ipari növekedésének is képi krónikása volt. Sokszor készített megrendelésre reklámcélú felvételeket a Nyugat fűrészmalmairól, vasútjairól, bányáiról. A fiatal fotós páros ezekről a mesterségesen átalakított tájakról készült fotókat jó előképnek vélte a saját, mesterséges ételeket használó kompozícióihoz. Ciuraj és Lochman azonban nem csupán ihletet merített Watkins képeiből, hanem gyakorlatilag újraalkotta őket, ételek felhasználásával.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
A világ ma is megérett a pusztulásra: itt a Zombie Frappuccino