Haláli ez a hal - gyilkos finomság Japánból

A fugu igazi csemegének számít Japánban, ám a fogyasztása könnyen végzetes lehet.       

2018 januárjában egy Gamagori nevű japán városban hangosbeszélőkből és a média segítségével is figyelmeztették a lakosságot, hogy életveszélyes finomság került a helyi szupermarketek polcaira. A kérdéses fogás a gömbhal, vagyis a fugu volt.

Gömbhal - még egyben

Ez a méregdrága kaja adrenalinfröccsel dobja fel a vacsorát, ugyanis igen könnyen válhat végzetessé az étkezés, ha fugu is szerepel a menün. Az 1980-as években átlagosan hetente egy ember esett áldozatául ennek az ételnek. Az utóbbi években már "csak" évente körülbelül hat ember esik áldozatául ennek a halnak. De miért olyan veszélyes a fugu?

Darvat mintázó fuguszasimi

Tetrodoxinnak hívják azt a veszélyes anyagot, ami életveszélyesebb, mint a cián és az arzén. A fugu nem maga termeli ezt a gyilkos mérget, hanem egy általa fogyasztott kagylóból kerül be a májába, bőrébe, szemébe és petefészkébe. Ezzel az idegméreggel az a probléma, hogy blokkolja a légzőizmok működését is, így az áldozat megfullad. Ráadásul a tetradoxinnak nincsen ismert ellenszere, így komoly bajban van az, akinek a szervezetébe bekerül ez az anyag.

Sült fugu

Joggal merül fel a kérdés, mi a fenéért fogyasztják egy olyan halnak a húsát, ami, ha nem megfelelően készítik elő, könnyen az utolsó vacsorájává válhat bárkinek.

A választ egyrészt abban kell keresni, hogy fugut enni izgalmas, kockázatos vállalkozás, másrészt pedig abban, hogy ez egy régi japán hagyomány, és ennek a ténynek önmagában is nagy ereje van.

Shimonosekiben található az egyetlen olyan japán piac, ami csak és kizárólag a fugura specializálódott - ugyanebben a városkában van a legrégebbi fuguétterem is. Érdekes, hogy a 16. századtól be volt tiltva ennek a csemegének a fogyasztása, de a 19. században a japán miniszterelnök,Ito Hirobumi beleszeretett a fuguba, és engedélyezte a fogyasztását.

Szeletelik a fugut

Mostanában a shimonoseki piacon kóstolhatunk professzinoális mesterek által nagy gonddal előkészített fuguszasimit, és olajban sütött fugut is. Aki elegánsabb környezetben ismerkedne meg a fuguval, az ezt Tokióban három darab Michelin-csillagos étteremben is megteheti. Az Usuku Fugu Yamadában egy vacsora 50 ezer forintba is belekerül. De a tokiói Sasaki séfhez is érdemes betérni, aki 45 éve foglalkozik ezzel a hallal - szerinte a fugunak van valami egészen leírhatatlanul izgalmas íze. Ki tudja, lehet, hogy az adrenalinfröccs miatt...

Akinek még nem lett elege a fuguból, annak ajánljuk az alábbi meglehetősen bizarr rövidfilmet, amelynek főhőse nem más, mint egy gömbhallá változott férfi.

FUGU & TAKO from FUGU & TAKO on Vimeo.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Íme, ez a három Michelin-csillagos hölgy a világ legjobb séfje - de csak a nők között!?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...