Szerencsére tojás nélkül élni nem lehetetlen, a tojásmentes receptek ugyanolyan egyszerűek és finomak tudnak lenni, mint a klasszikus verziók. Azt hiszem, sokunkba beivódott, hogy a tojás az egyik legfontosabb alapanyaga egy jó piskótának, palacsintának vagy pogácsának, egy tisztességes omlett vagy bundás kenyér pedig teljesen elképzelhetetlen tojás nélkül. Pedig higgyétek el, egyik sem kivitelezhetetlen, egy kis kísérletezéssel és pár trükkel bármelyik régi kedvencünket elkészíthetjük.
Tojás helyettesítésnél fontos észben tartanunk, hogy különböző funkciói vannak a tojásnak sütés és főzés során. Helyettesítőt is ez alapján érdemes választani: én például nem ajánlom a rántotta készítést almapüréből (persze ha van valami überszuper almarántotta receptetek, ne tartsátok magatokban). Édes süteményekben főleg kötőanyagként és térfogatnövelőként használunk tojást, ezekre könnyen találunk növényi alternatívákat is. Sütésnél használhatjuk az alábbiakat, vagy ezek kombinációját egy tojás helyett:
- chia mag vagy lenmag tojás (1 evőkanál darált magot és 3-4 evőkanál vizet összekeverünk, majd állni hagyjuk 10 percig, amíg zselés állagú lesz)
- egy érett banán (villával kicsit összetörjük)
- 3 evőkanál mogyoróvaj (mandula-, vagy kesudióvajjal is finom)
- 1/4 bögre almapüré (bármilyen gyümölcsös bébiétel is működik)
- 1/4 bögre leturmixolt selyemtofu
- 1/4 bögre növényi joghurt
- 1/4 bögre semleges ízű olaj
- 2 evőkanál keményítő (2-3 evőkanál vízzel elkeverve)
- 2 kiskanál sütőpor (2-3 evőkanál vízzel elkeverve)
- 2 evőkanál almaecet
Péksütemények tetejét lekenhetjük egy kevés olajjal vagy növényi tejjel, esetleg növényi tejszínnel. Érdemes egy csipet kurkumát is adni ezekhez, hogy szép sárga színük legyen.
Panírozáshoz nekem legjobban a kukorica-, vagy krumplikeményítő vált be. Ilyenkor egy palacsintatészta állagú masszát keverünk ki a keményítőből és valamilyen cukrozatlan növényi tejből, ezt használjuk a felvert tojás helyett. De ha épp nincs otthon keményítő, bármilyen sima liszt is megteszi. Lusta verzióhoz pedig használhatunk mustárt, vagy valamilyen sűrűbb szószt, amire rá tud tapadni a zsemlemorzsa.
Bár manapság már szinte minden nagyobb boltban kapható tojásmentes majonéz, azért mégis jól jöhet a házi verzió. Ehhez olajra, szójatejre és ecetre van szükségünk. Fél bögre szójatejet, egy csipet sót és egy kiskanál ecetet tegyünk a turmixgépbe, majd folyamatos turmixolás mellett lassan csurgassunk bele egy bögre olajat. Egy kiskanál extra mustárral még finomabb.
A nagyobb élelmiszerüzletekben és bioboltokban kapható csicseriborsólisztből szintén rengeteg tojásos étel készíthető. Keverjünk össze egy bögre csicserilisztet és egy csipet sütőport egy bögre vízzel vagy növényi tejjel, fűszerezzük kedvünk szerint, majd egy nagy serpenyőben kevés olajon süssük meg, pont mint egy rántottát vagy omlettet. Ezt a keveréket használhatjuk bundáskenyérhez is, de jól működik fasírt vagy töltelék recepteknél is tojás helyett.
A különböző állagú és ízesítésű tofukból is szuper dolgokat készíthetünk. Morzsolt, kemény tofuból remek rántotta lesz, feldarabolva, jó fűszeresen, olajban vagy ecetben marinálva pedig főtt tojásként használhatjuk például rakott krumpliba. Egy kevés keményítővel vagy egy marék babbal összeturmixolt selyemtofuból készíthetünk felfújtakat, vagy krémes töltelékeket.
Érdemes beszereznünk egy kevés fekete sót, vagy más néven kala namakot is. Ez a megtévesztően tojásos ízű és szagú só lesz a titkos összetevőnk a legtöbb receptnél. Na meg egy nagy adag kísérletezőkedv is. Nem kell megijedni, ha elsőre nem lesz valami tökéletes, garantálom, hogy hamar belejöttök a dologba!