A kissé korán jött nyárban jól esik leülni egy szellős kis lugasba, és pár korty hűvös sörrel kényeztetni magunkat. Igen ám, de mi van akkor, ha csak a sör ízére vágyunk, de nem szeretnénk bebódulni vagy nagyon is szeretnénk, de vezetünk. A probléma Nobel-díjat nem érő megoldása az alkoholmentes sör buzgó fogyasztása lehet. Azzal együtt, hogy a logika azt diktálja, ezzel a kérdést meg is oldottuk, sokan ódzkodnak az alkoholmentes söröktől. A legfőbb ellenérv az, hogy nem finomak. Ezzel nehéz vitatkozni, azonban érdemes tekintetbe venni azt is, hogy az alkoholmentes sörök előállításának a technológiája sokat változott az elmúlt években.
Az alkoholmentes sör nem alkoholmentesen indul. A jellegzetes, sörös aroma nem tudna kialakulni azok nélkül a vegyi folyamatok nélkül, amelyek a sörfőzést jellemzik. A folyamat – meglehetősen nagyvonalúan tárgyalva– a következőképpen zajlik. A árpa, esetleg búza csíráztatásával készülő malátát felmelegítik, így a benne található keményítő cukorrá alakul át. A keserű ízű és a tejsavas erjedést megakadályozó komlóval átforralt „sörlevet” élesztővel keverik, majd hideg környezetben erjesztik. Ezen folyamat során a cukor szén-dioxiddá és mindenekelőtt oxigénné alakul.
Tudtad?
Minden sör, ami maximum 0,5 százalékos alkoholtartalommal bír, büszkén viselheti az "alkoholmentes" megnevezést.
Láthatóan a sörgyártás teljes bonyolult folyamata arra irányul, hogy valahogyan alkoholt csiholjanak ki a gabonából a főzőmesterek. Mégis hogyan lehet ettől az anyagtól megszabadulni úgy, hogy közben a sör aromája se változzon? Be kell vallani, ez nem egy egyszerű vállalkozás - a legtöbbször kudarcba is fullad.
Évtizedekkel ezelőtt az alkoholmentes sörök elkészítésének egyetlen módszere volt ismert. A kész sört felhevítették, és elpárologtatták belőle az alkoholt.
Tény, hogy így a bódító összetevő eltűnt az italból, de az is igaz, hogy minden más értékes anyag is távozott belőle. Egy íztelen, furcsa italt kapunk így, amelyet a legjobb indulattal is csak sörszerű folyadéknak lehet nevezni. Van olyan megoldás is, ahol a sörben lévő alkohol vákuum hatására már szobahőmérsékleten elforr – így az ital ízanyagai viszonylag érintetlenek maradnak.
Egy másik, korszerűbb eljárás során a sör erjedését megszakítják. A sört ilyenkor a szokásosnál alacsonyabb hőmérsékleten erjesztik, és jócskán adagolnak hozzá szén-dioxidot. Az élesztő ebben az esetben nem tud „tökéletes munkát végezni”, az ital nem erjed meg teljesen. Kevesebb alkohol keletkezik, de ezzel együtt a sör édeskésebb is lesz. Így sok esetben utólag söraromát kell adagolni az italhoz. Ennek a módszernek kétségtelen gazdasági előnye az, hogy a sör hamar elkészül, lényegesen gyorsabban, mint a klasszikus, alkoholos ital.
Fordított ozmózissal is készítenek alkoholmentes söröket, sőt, ez minősül az egyik legkorszerűbb, de az összetett technológiai igénye miatt a legdrágább eljárásnak is. Ebben az esetben kész alkoholos italt egy olyan speciális membránon engedik keresztül, amely szétválasztja az alkoholt a sör többi összetevőjétől – így egy illatos, ízes italt kapnak a fogyasztók. 2017-ben Spanyolországban továbbfejlesztették az eljárást. Ők egyfajta aromás, alkoholmentes „sörfelhőt” hoznak létre egy speciális technológiával a kész alkoholos italból. Miután ez a gáz halmazállapotú anyag kicsapódik, hozzákeverik a szokásos, íztelen alkoholmentes sörhöz. A Food and Wine szerint a kóstolók elégedettek voltak a spanyol találmánnyal.
Izgalmas az az eljárás is, amely során egy olyan speciális élesztőt használnak, amely a cukornak csak egy kis hányadát képes alkohollá alakítani – a kész italnak így 0,4%-os lesz csupán az alkoholtartalma.
A magyar kocsmai sörkultúrában nem népszerűek az alkoholmentes italok. Nem csoda, hiszen a kocsmázás és az alkoholmentesség nem éppen összeillő fogalmak. Idehaza az alkoholmentes sörök a boltokban és a benzinkutak pultjából fogy jól. A Világgazdaság szerint 2017-ben 25 százalékkal nőtt az alkoholmentes sörök eladása az egy évvel korábbiakhoz képest.
A nagy cégek termékeit kóstolhatjuk meg legnagyobb eséllyel, a kisüzemi sörfőzdéknek nem éri meg alkoholmentes termékeket előállítani.
A Rizmajernek van egy 0,5 százalékos terméke, de kihívója nem nagyon akad a hazai piacon. A német Kehrwieder Kreativbrauerernek van egy igen finom alkoholmentes ipája, az ü.NN India Pale Ale, amit folyamatosan gyárt is a cég - ez az ital is egy különleges, kevés alkoholt produkáló élesztővel készül.