Sertéstarja
Leírás
Sertéstarja – receptek, leírás, tippek
Ha szaftos sertéshúsra vágyunk, a tarja a legjobb választás! Sokan tartanak tőle, mondván, túl zsíros, pedig belőle készülnek a legfinomabb, omlós szeletek, de igény szerint egyben is megsüthetjük.
A sertéstarjával találkozhatunk natúr és füstölt állapotában is. Zsírosabb, ezért grill ételekhez, flekkenekhez is szuper, ilyenkor érdemes előre bepácolni. A füstölt tarját megfőzve házi felvágott készülhet belőle, de használhatjuk minden olyan ételbe is, ami füstölt hús kívánt: bableves, lencsefőzelék, töltött káposzta, korhelyleves, stb.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi a sertéstarja?
A tarja a sertés nyakhúsa, amit a legjobb ízű húsrésznek tartanak, hiszen zsírral sűrűn átszőtt. Ízletes, sütésre kifejezetten alkalmas, és egészben, apróhúsként illetve szeletben is süthető, mert zsírtartalmának köszönhetően nem szárad ki. A megfelelő érlelés után grillezhetjük is: a tarja ugyanis közkedvelt húsféle kerti sütögetéseken is, és ez nem véletlen, hiszen egy ízes-fűszeres pácolást követően a márványozott, zsírral átszőtt húsból finom, szaftos végeredmény születik.
Hogyan készül a tökéletes sertéstarja?
Mivel zsíros, szaftos húsról van szó, elég könnyű vele dolgozni, így kezdő szakácsoknak is ajánlott. Vehetjük szeletelve és egyben is, csonttal vagy anélkül. Ha mi szeleteljük, vágjuk ujjnyi vastagra, mert sütésnél úgyis összeesik picit, és így marad valóban szaftos.
A sertéstarját érdemes mindig bepácolni: egy magyarosabb pácba mehet a só mellett olaj, fokhagyma, mustár, feketebors, őrölt paprika, kömény, sőt, őrölt koriander is, de elvihetjük a tarját ázsiai irányba is olajjal, szójaszósszal, halszósszal, némi barna cukorral, lime-lével.
A nyers tarjaszeleteket klopfoljuk ki, és azután pácoljuk: egész éjszakán, de legalább 1-2 órán át hagyjuk őket pácolódni. A sütőt melegítsük elő 180 fokra, a húst rakjuk tepsibe, és öntsük rár a maradék pácot is nyugodtan. Fedjük le alufóliával, és mehet a sütőbe körülbelül 35 percre, majd fólia nélkül is pirítsunk rá újabb 30 percig. Ha puha, omlós a hús, zárjuk le a sütőt, és hagyjuk negyed órát állni, így marad szaftos. Ezután fogyasszuk rizzsel, tört hagymás krumplival vagy burgonyapürével!
Mi készülhet belőle?
Süthetünk tepsiben zöldséges-mustáros tarjaszeletet, de konfitálhatjuk is, belefőzhetjük füstölt formában töltött káposztába vagy babgulyásba, tehetjük különleges húsos szendvicsekbe, de burgonyával rakott sertéstarja és cigánypecsenye is válhat belőle. Labancpecsenyeként és egyben sült hús formájában is isteni, de még egy japán ramenbe is illik a tarja!
Még több sertéstarjás receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Nagyobb élelmiszerboltokban, henteseknél, piacokon bármikor, nyers és füstölt formában is. Mindig a szép, élénk pirosas, ruganyos húst válasszuk, ne legyen nedves-nyákos érintésre, ne folyjon belőle semmiféle húslé, és a szaga se legyen gyanús.
hogyan tároljam
Hűtőben, jól zárható dobozban tárolhatjuk, de 1-2 napon belül használjuk fel. Ha hosszabb ideig tárolnánk, akkor mélyhűtőben a helye jól zárható műanyag zacskóban vagy ételhordóban.
100g Sertéstarja
fehérjetartalom
17.42 g
zsírtartalom
62011.151 g
szénhidráttartalom
0 g
víztartalom
69.18 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
190 mg
Nátrium
61 mg
Magnézium
20 mg
Kalcium
16 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.486 g
Kolin
73.3 mg
Niacin - B3 vitamin
4.239 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
1.447 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
17.42 g
Zsír
telített zsírsav
4.348 g
egyszeresen telített zsírsav
5.206 g
többszörösen telített zsírsav
1.597 g
koleszterin
62 g
ásványi anyagok
Kalcium
16 mg
Vas
1.12 mg
Magnézium
20 mg
Foszfor
190 mg
Nátrium
61 mg
Cink
3.09 mg
Réz
0.096 mg
Mangán
0.011 mg
Szelén
26.2 µg
szénhidrát
víz
69.18 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.52 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.353 mg
Niacin - B3 vitamin
4.239 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
1.447 mg
Kolin
73.3 mg
Retinol
2 µg
E vitamin
0.22 mg
D vitamin
30 µg
B12 vitamin
0.91 µg
A vitamin
2 µg
B6 vitamin
0.486 g