Fejessaláta

Fejessaláta

Leírás

Fejessaláta – receptek, leírás, tippek

Igen nagy jelentőséggel bíró, népszerű levélzöldségféle, melyet az egész világon fogyasztanak. A soklevelű fejessalátát Európában a görögök terjesztették el, akik az ókori egyiptomiaktól vették át. Nálunk a 17. század óta ismeretes. Számos fajtája létezik, hazánkban legismertebbek: közönséges fejessaláta, jégsaláta, lollo rosso.

A fejessaláta őshazája Dél-Európa, Észak- és Nyugat-Afrika. Magyarországon is régóta a legismertebb és leggyakrabban használt zöldsalátaféle. Egyéves növény, melynek van áttelelő és nyári változata is. Remekül alkalmas korai és szabadföldi termesztésre is. Számos termesztési módja és több fajtatípusa lehetővé teszi, hogy szinte az év minden szakaszában fogyasztható és elérhető legyen.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a fejessaláta?

A levélzöldségfélék közül a fejessaláta jelentősége a legnagyobb, egyes adatok szerint körülbelül akkora felületen termesztik, mint a csoporthoz tartozó levélzöldség-növényeket együttesen. Enyhén szétterülő, zöld fejével először májusban kerül az asztalra. A régi görögök szerint elősegítette az alvást, ezért ők az étkezések végén szolgálták fel, ezt a szokást pedig a rómaiak is megőrizték.

A fejessaláta fogyasztása, más salátatípusokkal együtt, egyes országokban eléri a nyersen fogyasztott zöldségfélék 5–10%-át is. A '70-es évek második felétől megindult fajtanemesítésnek köszönhetően újabb lendületet vett termesztése, elterjedése és fogyasztása, és azóta is népszerű.

Nagy mennyiségű C-vitamint (40 mg 100 grammjában), karotint, sok B-vitamint, meszet, foszfort és vasat tartalmaz, igaz, az üvegházban vagy fóliasátorban termelt fejessaláta vitamintartalma alacsonyabb, mint a szabadföldié. Jó hatással van a gyomor működésére, rostdús, fissítő hatását a levelek ­citromsav-tartalmának köszönheti. Fontos szervezetünk számára az is, hogy a saláták legtöbbjének 95%-át szöveti víz teszi ki, ezáltal serkentik a veseműködést és a vérképzést, vízhajtó hatásúak. A fejessaláta diétás, kalóriaszegény, ezért cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak is ajánlott.

Hogyan vásároljuk?

Hivatalosan májusban vehetjük meg zsengén, szabadföldről, de már egész évben elérhető nem kevés termesztési módja és több fajtatípusa miatt. Piacokon, zöldségeseknél, szinte minden élelmiszerboltban fellelhető. Keressük a harsány zöld, feszes, húsos, peckes levelű fejeket! Ha fehér színű torzsája kesernyés vagy édeskés illatú, keserű vagy édes ízre számíthatunk. Leszedve könnyen megfonnyad, lehetőleg mielőbb fogyasszuk el. A hűtő hidegebb részén konyharuhába csavarva vagy nejlonzacskőba téve pár napig áll el.

Hogyan készítsük el a fejessalátát?

A fejessaláta egyike azon zöldségféléinknek, melyet szinte kivéltel nélkül mindig frissen használuk fel: kiválóan alkalmas savanyításra, gondoljunk csak a cukros-ecetes fejessalátára a pörkölt vagy tojásos nokedli mellett. Frissen, leveleire tépve bármilyen vegyes salátában vagy szendvicsben, hamburgerben remek választás, mert íze eléggé semleges, sokféle irányba elvihetjük a többi hozzávalóval és fűszerrel. Leginkább egy savanykás vinaigrette illik hozzá öntet gyanánt, de akár tejfölös opciókban is gondolkodhatunk. Régen gyakran főztek belőle salátafőzeléket is, a spenóthoz hasonlóan, fokhagymásan.

Mi készülhet a fejessalátából?

Készülhet belőle tavaszi saláta, mehet a tojásos nokedli mellé ecetes formában, rakhatjuk retró burgerbe, pécsi hot dogba, sonkás-gombás-tojásos szendvicsbe, válhat belőle salátawrap, salátapesztót is készíthetünk tésztákhoz, de még ebben a vietnámi fűszeres-húsos egytálban is felhasználhatjuk. Ez a nyári barackos caprese is magáért beszél, és persze a salátafőzelékről se felejtkezzünk meg!

Még több fejessalátás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Tavasszal és nyáron frissen, zsengén, de amúgy egész évben, szinte minden élelmiszerboltban és zöldségesnél.

hogyan tároljam

Hűtőben, az alsó rekeszben konyharuhába tekerve vagy nejlonba téve jó pár napig eláll (a ropogós levelűek, mint pl. a jégsaláta, szívósabbak). Ne fagyasszuk.

100g Fejessaláta

fehérjetartalom

1.35 g

zsírtartalom

0.154 g

szénhidráttartalom

2.23 g

víztartalom

95.63 g

gramm fejessaláta?

Top ásványi anyagok

Kalcium

35 mg

Foszfor

33 mg

Magnézium

13 mg

Nátrium

5 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.082 g

Kolin

8.4 mg

C vitamin

3.7 mg

Béta-karotin

1987 µg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

1.35 g

Zsír

telített zsírsav

0.029 g

egyszeresen telített zsírsav

0.008 g

többszörösen telített zsírsav

0.117 g

ásványi anyagok

Kalcium

35 mg

Vas

1.24 mg

Magnézium

13 mg

Foszfor

33 mg

Nátrium

5 mg

Cink

0.2 mg

Réz

0.016 mg

Mangán

0.179 mg

Szelén

0.6 µg

szénhidrát

rost

1.1 g

cukor

0.94 g

víz

95.63 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.057 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.062 mg

Niacin - B3 vitamin

0.357 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.15 mg

Folát

73 µg

Kolin

8.4 mg

Béta-karotin

1987 µg

Lutein+zeaxantin

1223 µg

E vitamin

0.18 mg

K vitamin

102.3 µg

A vitamin

166 µg

C vitamin

3.7 mg

B6 vitamin

0.082 g

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...