Édesburgonya

Édesburgonya

Leírás

Édesburgonya – receptek, leírás, tippek

Az édesburgonya az egyik kedvenc őszi alapanyagunk, sokszínűségének köszönhetően sütve, főzve, párolva, grillezve és pürésítve is isteni fogásokat készíthetünk belőle.

Az édesburgonya több szempontból is jótékony hatással van a szervezetünkre: értékes ásványi anyagokat tartalmaz, mint például a kalcium, vas, réz, mangán, cink és magnézium. Magas rosttartalmának köszönhetően segíti az emésztésünket. Gazdag C-vitaminban, béta-karotinban, A- és E-vitaminban. Cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek is ajánlott a fogyasztása, mivel a glikémiás indexe nem magas. 

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az édesburgonya?

Rendszertani besorolása szerint nem burgonyaféle, a szulákfélék nemzetségébe tartozó, évelő növény. Az édesburgonya, más néven batáta, Dél- és Közép-Amerikában őshonos. Két fajtáját különböztetjük meg: az egyiknek fehér vagy világos szürke színű a húsa, a héja mély lila színű, íze leginkább a szelíd gesztenyéhez hasonlítható. A másik fajta húsa sötét narancssárga, bőre sárgás színű. Utóbbi sokkal édesebb, íze leginkább a sütökéhez hasonlítható, nálunk ez az ismertebb.

Hogyan készül a tökéletes sült édesburgonya?

Az édesburgonyát többféleképpen is előkészíthetjük: a burgonyához hasonlóan meghámozhatjuk, vizesen lekapargathatjuk a héját, vagy akár héjával együtt is készíthetünk belőle egy isteni fogást. Utóbbi esetében plusz pont, hogy így még több rosthoz és antioxidánshoz jut a szervezetünk. 

Sokféle fűszerezést elbír: szórhatunk rá sót, borsot, chilit, római köményt, piros paprikát vagy akár szerecsendiót is. Édesen is finom, így a fahéj és a méz is jól áll neki!

Ha nem szeretnénk szétmálló, puha édesburgonyát enni ebédre, akkor mutatjuk, hogyan érhetjük el a tökéletes állagot:

Melegítsük elő a sütőnket vagy air fryerünket 200 fokra, közben daraboljuk fel tetszés szerinti formára a batátánkat. Öntsük le egy kevés olajjal, fűszerezzük, majd forgassuk át alaposan, hogy minden édeskrumplifalat kellően ízesítve legyen. Tegyük sütőpapírral bélelt sütőtálcára, majd első körben süssük 15 percig, ezután vegyük ki, forgassuk meg a tepsi tartalmát, és tegyük vissza újabb 15 percre.

Mi készüljön belőle?

Az édesburgonya is a sokoldalúan felhasználható alapanyagok közé tartozik. Készülhet belőle egy isteni édesburgonya-krémleves, édesburgonya-püré, zöldségchips, édesburgonya-rakottas, gnocchi vagy akár egy pásztorpitét is feldobhatunk vele. Rengeteg lehetőség adott, még akkor is, ha csak a köreteket nézzük: hagymás krumpli, héjában sült édesburgonya, tepsis krumpli vagy gratin. 

Még több édesburgonyás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Nagyobb áruházakban, hipermarketekben vagy akár a piacon is egész évben beszerezhetjük, de a szezonja októbertől márciusig tart.

hogyan tároljam

Hűvös, sötét, száraz helyen, egy pincében, garázsban, fűtetlen helyiségben tárolva akár egy hónapig is eláll. Mivel trópusi eredetű növény, hűtőben nem érdemes tárolni. Nagyon érzékeny a 12-14 fok alatti hidegre, ráadásul a textúrája és az íze is megváltozik. Szobahőmérsékleten csak egy pár napig érdemes raktározni, mivel hamar megfonnyad. Semmiképp ne mossuk meg előre, mivel a nedvesség szintén felgyorsítja a romlást.

100g Édesburgonya

fehérjetartalom

1.57 g

zsírtartalom

0.033 g

szénhidráttartalom

20.12 g

víztartalom

77.28 g

gramm Édesburgonya?

Top ásványi anyagok

Nátrium

55 mg

Foszfor

47 mg

Kalcium

30 mg

Magnézium

25 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.209 g

Kolin

12.3 mg

Béta-karotin

8509 µg

C vitamin

2.4 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

1.57 g

Zsír

telített zsírsav

0.018 g

egyszeresen telített zsírsav

0.001 g

többszörösen telített zsírsav

0.014 g

ásványi anyagok

Kalcium

30 mg

Vas

0.61 mg

Magnézium

25 mg

Foszfor

47 mg

Nátrium

55 mg

Cink

0.3 mg

Réz

0.151 mg

Mangán

0.258 mg

Szelén

0.6 µg

szénhidrát

rost

3 g

cukor

4.18 g

víz

77.28 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.078 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.061 mg

Niacin - B3 vitamin

0.557 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.8 mg

Folát

11 µg

Kolin

12.3 mg

Alfa-karotin

7 µg

Béta-karotin

8509 µg

E vitamin

0.26 mg

K vitamin

1.8 µg

A vitamin

709 µg

C vitamin

2.4 mg

B6 vitamin

0.209 g

Címlapról ajánljuk