Csirkemáj

Csirkemáj

Leírás

Csirkemáj – receptek, leírás, tippek

A csirkemáj igazán népszerű alapanyag, hiszen alacsony az ára, finom, és igazán sokrétűen felhasználható. Mindezek mellett egészségügyi hatásai is kiválóak, továbbá alacsony a kalóriatartalma, így a diétázók is bátran fogyaszthatják.

A csirkemáj könnyen beszerezhető, olcsó alapanyag, azonban sokan még mindig ódzkodnak az elkészítésétől, pedig egy kis odafigyeléssel fenséges ételeket kreálhatunk belőle.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a csirkemáj?

A csirkemáj a csirkék egyik legfontosabb belső szerve. A boltokban gyakran kapható a szívvel együtt, de természetesen önmagában is beszerezhetjük. A csirkemáj nagyon egészséges belsőségnek számít, melynek magas a fehérjetartalma, 100 grammban körülbelül 20-26 gramm fehérje található. Ezen kívül vitamintartalma sem elhanyagolható, hiszen B12-, B2-, B3- és B6-vitamint is tartalmaz, illetve gazdag még A-vitaminban is.

A csirkemájat gyakran javasolják, ha valakinek vashiánya van, hiszen ezen mikroelem is megtalálható benne. A vas elengedhetetlen a szervezet számára, hiszen felelős a vörösvérsejtek és a hemoglobin képződésében. A csirkemájban található vas könnyen felszívódó formájában van jelen, amelyet a szervezet hatékonyabban hasznosít, mint a növényi forrásokból származót.

Jelentős mennyiségű szelén és cink is található benne, melyek igazán fontos nyomelemek. Előbbi hozzájárul az antioxidánsvédelemhez, segít megőrizni az egészséges immunfunkció,t és fontos a pajzsmirigy normál működéséhez. Utóbbi elengedhetetlen a a sejtnövekedéshez, a sejtjavításhoz és az immunrendszer támogatásához.

Hogyan vásároljuk?

Nagyon fontos, hogy figyeljünk arra, hogy szép élénk színe legyen a májnak. Emellett érdemes még azt is megnézni, hogy épek legyenek a szélek.

Hogyan készítsük el?

Elkészítése egészen egyszerű, így a kezdő szakácsok is bátran használhatják. Első lépésként vágjuk ketté a májat, hiszen ekkor látszódnak azok a fehéres, inas részek, amelyek nem jók, ha belekerülnek az ételbe, mert keserűvé teszik. Ezeket kaparjuk vagy vágjuk ki belőle. A zöldes részekkel (epe) tegyünk ugyanígy.

A májon maradt alvadt vérdaraboktól is szabaduljunk meg, ha teljesen befejeztük a tisztítást, akkor hideg vízzel mossuk át, majd itassuk le a májról a vizet papírtörlővel.

Fontos, hogy a csirkemáját nem kell sokáig sütni, hiszen egy apró és lágy belsőségről van szó, ami könnyen átsül. A lényeg, hogy semmiképpen ne sózzuk be előre, csak a végén kerüljön rá só, mivel megkeményedhet és szétpattanhat sütés közben.

Mi készülhet belőle?

A csirkemáj íze nem annyira karakteres, de épp ezért nagyon jól fűszerezhető, és sokféleképp felhasználható alapanyag. Készülhet belőle ízletes rántott máj, kerülhet levesekbe (önmagában vagy májgaluskaként), tehetjük rizottóba, baconbe tekerve, megsütve pedig gyors resztelt máj is készülhet belőle. Ha időnk engedi, akkor kipróbálhatjuk a belőle készült házi májkrémet is!

Még több csirkemájas receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Egész évben megtalálhatjuk az áruházakban és a henteseknél is.

hogyan tároljam

Mindenképpen hűtőszekrényben, lehetőleg jól zárható zacskóban. Megvásárlást követően néhány napon belül érdemes elkészíteni. Fagyasztani jól lehet.

100g Csirkemáj

fehérjetartalom

16.92 g

zsírtartalom

345004.118 g

szénhidráttartalom

0.73 g

víztartalom

76.46 g

gramm csirkemáj?

Top ásványi anyagok

Foszfor

297 mg

Nátrium

71 mg

Magnézium

19 mg

Vas

8.99 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.853 g

Kolin

194.4 mg

C vitamin

17.9 mg

Niacin - B3 vitamin

9.728 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

16.92 g

Zsír

telített zsírsav

1.563 g

egyszeresen telített zsírsav

1.249 g

többszörösen telített zsírsav

1.306 g

koleszterin

345 g

ásványi anyagok

Kalcium

8 mg

Vas

8.99 mg

Magnézium

19 mg

Foszfor

297 mg

Nátrium

71 mg

Cink

2.67 mg

Réz

0.492 mg

Mangán

0.255 mg

Szelén

54.6 µg

szénhidrát

víz

76.46 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.305 mg

Riboflavin - B2 vitamin

1.778 mg

Niacin - B3 vitamin

9.728 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

6.233 mg

Folát

588 µg

Kolin

194.4 mg

Retinol

3290 µg

Alfa-karotin

11 µg

Béta-karotin

56 µg

Béta-kriptoxantin

11 µg

Likopin

40 µg

E vitamin

0.7 mg

B12 vitamin

16.58 µg

A vitamin

3296 µg

C vitamin

17.9 mg

B6 vitamin

0.853 g

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...