Grépfrút
Leírás
Grépfrút – receptek, leírás, tippek
A grépfrútot számos módon fel lehet használni: ehetjük frissen, készíthetünk belőle gyümölcslevest, rakhatjuk salátákba, desszertekbe, használhatjuk akár fűszerként is koktélokhoz.
A grépfrút egy nagyon egészséges citrusféle, tápanyagokban gazdag, kiemelkedően magas az antioxidántartalma, alacsony a kalóriatartalma, mindössze 52 kalória van benne, így cukorbetegek is fogyaszthatják. Magas a rosttartalma és C-vitamin-tartalma, hidratál, hosszan tartó teltségérzetet okoz, támogatja a fogyás folyamatát, és a szívünknek is jót tesz. A grépfrútmag kivonata segít megölni a baktériumokat, a gombákat, sőt a vírusokat is. A gyümölcs fogyasztásakor figyelembe kell vennünk, hogy néhány gyógyszerkészítménnyel kölcsönhatásba léphet, egyes gyógyszerek hatását erősítheti vagy gyengítheti, ezért érdemes előtte orvossal konzultálni!
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a grépfrút?
A grépfrút, latin nevén Citrus x paradisi, más néven citrancs egy gyümölcs, ami a citrom, a narancs és más citrusfélék rokonaként ismert. 1750 körül fedezték fel Barbadoson, évszázadok óta termesztik. Nagy méretű, átlagosan kétszer akkora, mint egy narancs, kerek, szivacsos, sárgás-zöld vagy vöröses rózsaszín héjú és húsú. Íze kesernyésen savanyú, belseje lédús. Világszerte termesztik a trópusokon és szubtrópusokon. Magyarországon import változatát tudjuk csak beszerezni, mivel az itthoni éghajlat nem alkalmas a termesztésére.
Hogyan vásároljuk?
Vásárláskor a legfontosabb szempont a gyümölcs héjának a színe: válasszunk sárgásabb darabokat, ha sárga húsút szeretnénk, és rózsaszínest, ha pink húsút. Máretéhez képest legyen nehéz, héja pedig legyen kemény és friss.
Hogyan kell megpucolni a grépfrútot?
A grépfrút pucolása pepecselős feladatnak tűnhet, mivel vastag és szivacsos héja van. Vágjuk le a gyümölcs tetejét és alját, állítsuk a “talpára”, rakjuk egy deszkára, majd hosszanti irányban vagdossuk le a héját a fehér réteggel együtt. Ha ezzel megvagyunk, akkor a gerezdek közé is vágjunk be két oldalról, mivel az a rész is kesernyés. Ezután már gerezdekre szedhetjük a citrust. De ehetjük félbevágva, tálkába helyezve, kiskanállal kanalazva.
Milyen ételekhez használhatunk grépfrútot?
Grépfrútot nemcsak önmagában érdemes fogyasztani, készítsünk belőle fűszeres karácsonyi citruslekvárt, borókaszirupos mocktailt, 3 hozzávalós grapefruitos tejszínkrémet, Közel-Keleti darasütit vagy egy színes-illatos citrussalátát édesköménylevéllel.
Még több grépfrútos receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Egész évben beszerezhető gyümölcs, de az igazán lédús és frissebb grépfrútokat a téli hónapokban keressük!
hogyan tároljam
Vásárláskor a legfontosabb szempont a gyümölcs héjának a színe, válasszunk típustól függően sárgás vagy halvány rózsaszínes darabokat, méretéhez képest legyen nehéz, héja pedig legyen kemény és friss.
100g Grépfrút
fehérjetartalom
0.63 g
zsírtartalom
0.051 g
szénhidráttartalom
8.08 g
víztartalom
90.89 g
Top ásványi anyagok
Kalcium
12 mg
Magnézium
8 mg
Foszfor
8 mg
Vas
0.09 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.042 g
C vitamin
34.4 mg
Kolin
7.7 mg
Likopin
1135 µg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0.63 g
Zsír
telített zsírsav
0.014 g
egyszeresen telített zsírsav
0.013 g
többszörösen telített zsírsav
0.024 g
ásványi anyagok
Kalcium
12 mg
Vas
0.09 mg
Magnézium
8 mg
Foszfor
8 mg
Cink
0.07 mg
Réz
0.047 mg
Mangán
0.012 mg
Szelén
0.3 µg
szénhidrát
rost
1.1 g
cukor
6.98 g
víz
90.89 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.036 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.02 mg
Niacin - B3 vitamin
0.25 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.283 mg
Folát
10 µg
Kolin
7.7 mg
Alfa-karotin
4 µg
Béta-karotin
552 µg
Béta-kriptoxantin
6 µg
Likopin
1135 µg
Lutein+zeaxantin
6 µg
E vitamin
0.13 mg
A vitamin
46 µg
C vitamin
34.4 mg
B6 vitamin
0.042 g