Aszalt szilva
Leírás
Aszalt szilva – receptek, leírás, tippek
Az aszalt szilva tulajdonképpen az egykor friss szilva, melyből kivonják a nedvességet. Leggyakrabban aszalóban vagy tüzelő alagútban szárítják, de a hagyományos módszer szerint lehet napon is. Az aszalt szilva számos sütemény receptjében szerepel, emellett a húsok nagyra becsült társa is (főleg szárnyas-, nyúl-, sertés- és halételekben).
Az aszalt szilva kedvelt alapanyag hazánkban, melynek sötétlila, csaknem fekete színe, puha állaga és édeskés íze van. Sokáig eltartható aszalvány, de tároljuk légmentesen zárható edényben. Magában is finom, jellemzően sokan székrekedés ellen vetik be. Sütni-főzni főleg karácsonykor szoktunk vele.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az az aszalt szilva?
Az aszalt szilva egy népszerű aszalt gyümölcs, amely friss szilva szárításával készül. Többnyire Prunus domestica fajtájú szilvából állítják elő, amelynek magas cukortartalma megakadályozza, hogy a szárítás során teljesen megkeményedjen, így puha és rugalmas állagú marad.
Ha túl kemény, sokan felhasználás előtt megmossák, majd beáztatják hideg vagy langyos teába, de fel is főzhető vízben vagy vörösborban, ha például befőtt vagy gyümölcspüré készül belőle.
Hogyan vásároljuk?
Aszalt szilvát piacokon, bioboltokban, csomagolásmentes üzltekben, valamint szuper- és hipermarketekben is tudunk venni. Érdeklődjünk a származási helyéről, és részesítsük előnyben a hazai terméket. Száraz, hűvös helyen tárolva hosszú ideig eltartható. Légmentesen záródó edényben a hűtőszekrényben akár hónapokig friss marad.
Mire jó az aszalt szilva?
Az aszalt szilva kiemelkedő K-vitamin-, B-vitamin- és antioxidánsforrás. Kivételesen magas az élelmirost-tartalma, ami jót tesz az emésztésnek, ezért sokan székrekedés ellen fogyasztják. Természetesen magas gyümölcscukor-tartalmú, ami energiadús nassolnivalóvá teszi. Az aszalt szilvának nagyon magas az energiatartalma (290 kcal) emellett szorbitolban, vasban, káliumban, magnéziumban, kalciumban, valamint B- és E-vitaminban is gazdag.
Önmagában is finom csemege, de sütemények, például gyümölcskenyerek vagy piték összetevőjeként is jól felhasználható. Müzlikben és joghurtban is megállja a helyét, így még egészségessebbé tehetünk egy reggelit aszalt szilva felhasználásával. Húsételekben (például töltött húsok) mellé édeskés ízfokozóként is tökéletes.
Mi készülhet az aszalt szilvából?
Készülhet angol karácsonyi puding, aszaltgyümölcsös pite, szilvával töltött csirkerolád diómorzsás bundában, fregatt csirkemáj aszalt szilvával, dióval, szilvával és camembert-rel töltött rántott pulykarolád vegyes körettel és zamatos lilahagymalekvár aszalt szilvával.
Még több aszalt szilvás receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Az aszalt szilvát leginkább az őszi és téli szezonban fogyasztjuk, de egész évben meg tudjuk venni, hiszen a legtobb boltban kapható.
hogyan tároljam
Száraz, hűvös helyen tárolva hosszú ideig eltartható. Légmentesen záródó edényben a hűtőszekrényben akár hónapokig friss marad.
100g Aszalt szilva
fehérjetartalom
2.18 g
zsírtartalom
0.203 g
szénhidráttartalom
63.88 g
víztartalom
30.92 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
69 mg
Kalcium
43 mg
Magnézium
41 mg
Nátrium
2 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.205 g
Kolin
10.1 mg
Niacin - B3 vitamin
1.882 mg
C vitamin
0.6 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
2.18 g
Zsír
telített zsírsav
0.088 g
egyszeresen telített zsírsav
0.053 g
többszörösen telített zsírsav
0.062 g
ásványi anyagok
Kalcium
43 mg
Vas
0.93 mg
Magnézium
41 mg
Foszfor
69 mg
Nátrium
2 mg
Cink
0.44 mg
Réz
0.281 mg
Mangán
0.299 mg
Szelén
0.3 µg
szénhidrát
rost
7.1 g
cukor
38.13 g
víz
30.92 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.051 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.186 mg
Niacin - B3 vitamin
1.882 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.422 mg
Folát
4 µg
Kolin
10.1 mg
Alfa-karotin
57 µg
Béta-karotin
394 µg
Béta-kriptoxantin
93 µg
Lutein+zeaxantin
148 µg
E vitamin
0.43 mg
K vitamin
59.5 µg
A vitamin
39 µg
C vitamin
0.6 mg
B6 vitamin
0.205 g